Hazard so zdravím a životom obyvateľov. Aj také výrazy sa objavili pri návrhu novej siete záchrannej zdravotnej služby, ktorú pripravilo ministerstvo zdravotníctva pod vedením Kamila Šaška (Hlas-SD). Sieť zahŕňa sídla staníc, typy ambulancií či prevádzkový čas. Pre niektoré obce či mestá to bude v praxi znamenať, že prídu o stanicu záchranky alebo sa zmení na iný typ. Pripomienkové konanie kvôli tomu zasypali výzvy od organizácií či verejnosti, aby boli mnohé z nich zachované. Výhrady sa objavili aj pri návrhoch na zmenu typu ambulancií záchrannej služby.
Od mája tohto roka by mala na Slovensku fungovať nová sieť záchrannej zdravotnej služby. Vyplýva to z návrhu vyhlášky z dielne rezortu zdravotníctva, ktorá v polovici apríla prešla pripomienkovým konaním. Návrh zahŕňa sídla staníc pre záchrannú zdravotnú službu, typy ambulancií, prevádzkový čas a pri type ambulancie rýchlej lekárskej a zdravotnej pomoci aj časť prevádzkového času, v ktorom je zdravotná starostlivosť poskytovaná alebo riadená lekárom, alebo len zdravotníckym záchranárom.
Záchrana do 15 minút pre 90 percent populácie
Ide o iniciatívny materiál v rámci plnenia reformy, ktorá má za cieľ zvýšiť všeobecnú dostupnosť záchrannej zdravotnej služby (ZZS) do 15 minút pre viac ako 90 percent populácie krajiny. Návrh tiež nadväzuje na novelu zákona o záchrannej zdravotnej službe, ktorá zmenila fungovanie ZZS. Rezort si od toho sľubuje zvýšenie dostupnosti a efektivity. Novelou sa okrem iného zaviedli aj nové typy ambulancií záchranky.
Rezort zdravotníctva tvrdí, že sieť bola vytvorená s použitím matematických optimalizačných a simulačných modelov založených na analýze historických dát o výjazdoch. „Tento prístup umožnil efektívnejšie rozmiestnenie ambulancií a staníc záchrannej zdravotnej služby na základe skutočnej potreby a frekvencie zásahov v rôznych oblastiach. Matematické modely analyzovali historické dáta, ako sú časy odozvy, počet a typ výjazdov či geografické rozloženie volaní,“ píše v návrhu vyhlášky Šaškov rezort.
Rozmiestnenie posádok a zdrojov bolo podľa ministerstva určené tak, aby bol minimalizovaný čas odozvy a maximalizovaná dostupnosť neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Ďalšou zmenou je presnejšie definovanie sídla staníc záchrannej služby v krajských mestách. Podľa ministerstva sa tak zabráni koncentrácii staníc na jednom mieste, čo by znižovalo dostupnosť ambulancií pre rôzne časti mesta a okolité obce.
Zmeny sa nepáčia krajom ani odborárom
Pripomienkovanie vyhlášky skončilo len 17. apríla tohto roka. Celkovo sa objavilo 54 pripomienok, z ktorých bolo 11 zásadných. Rezort tiež predkladá návrh dosť narýchlo, keďže vyhláška by mala platiť od začiatku mája tohto roka. Naliehavosť je odôvodnená tým, že ministerstvo musí do polovice júna vyhlásiť výberové konanie na poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby.
Jednu zo zásadných pripomienok predložila Konfederácia odborových zväzov Slovenskej republiky (KOZ SR). Odborári nesúhlasia s ponechaním iba jednej Rendez-vous (RV) posádky v Trenčíne, žiadajú ich tam ponechať aspoň dve s lekárom rýchlej lekárskej pomoci a RV. Argumentujú napríklad tým, že Trenčín nemá dostupnú typickú krajskú nemocnicu, chýba kardiocentrum s nepretržitou dostupnosťou, chýbajú jednotky intenzívnej starostlivosti, v okolitých nemocniciach sú nedostupné urologické či neurochirurgické oddelenia a absentuje schopnosť nemocnice ošetriť naraz viac pacientov v čase.
Mohlo by vás zaujímať
Prešovský samosprávny kraj zase v zásadnej pripomienke navrhuje doplniť nové sídlo stanice záchrannej zdravotnej služby typu rýchlej zdravotnej pomoci (RZP) v obci Beharovce s nepretržitou prevádzkou. Stanica tam už bola v prevádzke od roku 2019 do decembra 2023. „Najbližšia stanica RZP v Spišských Vlachoch sa nachádza už v susednom Košickom samosprávnom kraji a pokrýva rozsiahle územie vrátane miest a obcí ako Krompachy, Bystrany, Dobrá Vôľa a Richnava. Táto geografická aj správna odlišnosť spôsobuje komplikácie pri koordinácii výjazdov, čo má negatívny vplyv na časovú dostupnosť a efektivitu zásahov. Stanica v Beharovciach zároveň zabezpečuje kritickú oblasť – tunel Branisko a priľahlé obce, kde je potrebné promptné reagovanie v prípade dopravných nehôd a iných urgentných situácií,“ argumentuje Prešovský kraj.
Trenčiansky samosprávny kraj pripomienkoval celkovo štyri stanice v rámci siete. Kraj žiada o zmenu typu ambulancie v Novákoch z RZP na typ rýchlej lekárskej pomoci (RLP) v nepretržitom režime. Odôvodňuje to vysokým rizikom vzniku udalosti s hromadným postihnutím osôb vzhľadom na chemický a vojenský priemysel v regióne. Rovnakú požiadavku má kraj aj pre niektoré stanice v Prievidzi a Trenčíne. Pri nich však argumentuje zhoršenými dojazdovými časmi v daných regiónoch. Kraj ešte žiada zriadiť stanicu RZP v Brezovej pod Bradlom.
Neberte nám stanice záchranky
V pripomienkach sa objavili aj výhrady verejnosti. Opakuje sa v nich najmä požiadavka na zachovanie niektorých staníc záchrannej služby. Autorom jednej z pripomienok je napríklad starosta obce Smolník Radoslav Dlugoš. Ten žiada zachovanie stanice RZP v jeho obci. Argumentuje vyššou frekvenciou výjazdov záchranárov, predĺžením dojazdových časov a ekonomickými a sociálnymi dosahmi. Podľa jeho slov obec poskytuje vlastné priestory v obecnej budove už dve dekády a vytvára poskytovateľovi vhodné podmienky pre výkon RZP. „Sme ústretoví a pripravení komunikovať s poskytovateľom o nastavení podmienok vo všetkých oblastiach, a to finančných či rekonštrukčných prác,“ uvádza starosta.
Ďalšia pripomienka od verejnosti nie je podpísaná, ale v obsahu navrhuje ponechať stanicu v Ružomberku alebo ju transformovať na posádku RZP či na hasičskú RZP. „Pri určovaní novej siete staníc nebolo zohľadnené spustenie nového diaľničného úseku s 3,5 kilometra dlhým diaľničným tunelom v roku 2026. Tento úsek prinesie zvýšenie hustoty premávky a v kombinácii s miestnymi klimatickými podmienkami aj vyššie riziko závažných dopravných nehôd. Posádka RZPS Ružomberok už v súčasnosti patrí medzi najvyťaženejšie na Slovensku a až polovica jej výjazdov sú primárne zásahy,“ uvádza sa v pripomienke.
Podobne ako pri Trenčianskom kraji, aj mnoho pripomienok verejnosti sa týkalo stanice v Novákoch. So zmenou nesúhlasia najmä bežní občania, ktorí sa však pod pripomienky nepodpísali. Jednu pripomienku na stanicu v Novákoch písala aj lekárka pracujúca v nemocnici na území okresu Prievidza. Ani ona svoje meno však neuviedla. „Zásadne nesúhlasím s plánovaným zrušením ambulancie RLP v Novákoch a jej nahradením ambulanciou RZP. Pri počte obyvateľov a rozlohe okresu Prievidza považujem takúto zmenu za hazard so zdravím a životom jeho obyvateľov,“ uviedla v pripomienke. Zaradenie stanice však v konaní kritizoval aj primátor mesta Nováky Branislav Adamec.
Jedna z pripomienok apelovala aj na ponechanie druhej posádky RZP v Michalovciach. Aktuálne sú v meste tri posádky ZZS. „Napriek tomu, že došlo k posilneniu regiónu novými posádkami v danej oblasti máme za to, že navrhovaný počet posádok pre oblasť Michalovce a okolie je nedostačujúci a to hlavne v nočnej prevádzke,“ uvádza sa v pripomienke. V ďalšej pripomienke bola zase žiadosť na prehodnotenie zníženia počtu staníc v bratislavskej Petržalke. Nesúhlas sa objavil aj pri návrhu na zrušenie posádky RZP v obci Staré Hory. Združenie miest a obcí Slovenska zase žiada zachovanie stanice RZP vo Výčapoch-Opatovciach. Únia miest Slovenska žiada ponechanie ambulancie typu RLP v meste Vráble.