Asociácia súkromných lekárov (ASL) a Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) považujú covidovú amnestiu za výsmech. Človek, ktorý dostal pokutu za porušenie opatrení v čase pandémie covid-19 alebo si musel uhradiť stravu v štátnych karanténnych zariadeniach, sa totiž bude môcť domáhať odškodnenia. Vyplýva to zo zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami, ktorý v stredu schválil parlament. Nadácia Zastavme korupciu vyzvala slovenského prezidenta Petra Pellegriniho, aby zákon vetoval.
„Covidovú amnestiu považujeme za výsmech! Odškodnenie za porušenie opatrení prijatých na ochranu verejného zdravia je pre nás neprijateľné. Rovnako neprijateľný je negatívny dopad tohto zákona na rozpočet, práve v čase konsolidácie, keď naše ambulancie riešia existenčné problémy. Prijatie takéhoto zákona nadväzuje na popieranie vedecky overených faktov týkajúcich sa pandémie,“ uviedla ASL na sociálnej sieti.
V podobnom duchu sa k amnestiám vyjadrili aj ambulantní poskytovatelia. „Zväz ambulantných poskytovateľov dôrazne protestuje proti parlamentnému schváleniu covidovej amnestie. Považujeme ju za výsmech vedeckej medicíny, zdravotníkov v prvej línii aj všetkých zodpovedných občanov, ktorí dodržiavali opatrenia a chránili zdravie spoločnosti. Odmeňovať tých, ktorí ich vedome porušovali a prispievali k šíreniu vírusu a úmrtiam, je morálne neprípustné,“ napísal zväz na sociálnej sieti.
Podľa ZAP je neprijateľné, že sa uvažuje o financovaní takejto iniciatívy, kým ambulantný sektor aj iné podsektory zdravotníctva čelia existenčným problémom a v rozpočte chýbajú prostriedky na zabezpečenie základnej dostupnej zdravotnej starostlivosti vrátane liekov. „Plytvanie verejnými zdrojmi na politické gestá považujeme za nehorázne a nezodpovedné,“ dodali poskytovatelia.
Ku kritike sa pridala aj nadácia Zastavme korupciu. „Tí, čo ohrozovali ľudí napríklad v nemocnici či v autobuse, dostanú odmenu. Zatiaľ čo tí, ktorí pravidlá dodržiavali, budú opäť na smiech. Kritiku vyjadril aj prezident Pellegrini. Vyzývame ho, aby svoj postoj pretavil do činu a tento zákon vetoval,“ napísala nadácia na sociálnej sieti.
Mohlo by vás zaujímať
Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. mája 2025. Viacerí opoziční poslanci vyčítajú niektorým predstaviteľom koalície, že v súčasnosti upozorňujú na potrebu dodržiavať opatrenia počas epidémie slintačky a krívačky u hospodárskych zvierat, no keď boli v opozícii, huckali ľudí proti opatreniam súvisiacim s ľudskou nákazlivou chorobou covid-19. Zákon označujú za škandalózny a aj hnutie Progresívne Slovensko vyzvalo prezidenta, aby ho vetoval.
„Oprávnená osoba, ktorej bola uložená pokuta za porušenie protipandemických opatrení zavedených z dôvodu covid-19, a to v období od 12. marca 2020 od 6.00 hod do 15. septembra 2023 do 6.00 hod, má možnosť požiadať o odškodnenie predstavujúce sumu zaplatenej pokuty, respektíve jej časti. Rovnakú možnosť má aj osoba, ktorá bola umiestnená do tzv. povinnej karantény, z titulu čoho vznikli náklady za stravné, ktoré následne povinná osoba uhradila alebo ktoré boli od nej vymáhané,“ uviedli predkladatelia v dôvodovej správe k zákonu. Takéto právo na odškodnenie si človek môže uplatniť do 31. augusta 2025 na základe písomnej žiadosti.
Odškodnenie za pokutu uloženú orgánom Policajného zboru aj okresným úradom uhrádza Ministerstvo vnútra SR. Taktiež hradí náklady za stravné súvisiace s umiestnením v karanténnom zariadení, ktorého povinnosť úhrady vznikla na základe faktúry vystavenej rezortom. Obce riešia odškodnenia súvisiace s pokutou uloženou príslušníkom obecnej polície a regionálne úrady verejného zdravotníctva zase riešia odškodnenia za pokuty, ktoré uložili tieto úrady.