Centralizácia nákupov liekov a špeciálneho zdravotníckeho materiálu môže predstavovať jeden z nástrojov na zvýšenie efektivity, avšak ide o komplexnú otázku vyžadujúcu systémový prístup. Konštatuje to Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) v rekcii na Revíziu výdavkov na nemocnice, ktorú pripravil Útvar hodnoty za peniaze (ÚHP) pri ministerstve financií. Zdravotné poisťovne by taktiež uvítali diskusiu o spoločných nákupoch liekov.

Analytici ÚHP sú totiž presvedčení, že úspory môže priniesť zavedenie centrálneho nákupu liekov a špeciálneho zdravotníckeho materiálu prostredníctvom dynamického nákupného systému. „V súčasnosti prevládajúci individuálny nákup vedie k fragmentácii nákupu, čo má za následok vyššie ceny liekov ako keby išlo o hromadný nákup. Centrálny nákup s jednotnou a koordinovanou stratégiou nákupu môže viesť k nižším cenám a optimalizácii zásob,“ pripomína ÚHP.

Spoločný nákup pomôže vyrokovať priaznivejšie ceny

„VšZP je pripravená aktívne participovať na diskusiách o systémových opatreniach, ktoré môžu prispieť k efektívnejšiemu využívaniu zdrojov a zlepšeniu dostupnosti a kvality zdravotnej starostlivosti pre našich poistencov,“ vysvetľuje pre Zdravotnícky denník Danka Capáková, hovorkyňa VšZP.

Spoločný nákup viacerých štátnych nemocníc by podľa zdravotnej poisťovne Dôvera pomohol vyrokovať priaznivejšie ceny liekov. „Poskytovateľom hradíme zdravotnú starostlivosť pre našich poistencov. Manažment týchto financií je v kompetencii samotných poskytovateľov, rovnako ako aj ich vnútorná kontrola,“ pripomína pre Zdravotnícky denník Matej Štepiansky, PR špecialista Dôvery. Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union, konštatuje, že už v súčasnosti zdravotné poisťovne zabezpečujú pre svojich poistencov niektoré hromadne vyrábané lieky centrálnym nákupom.

„V súvislosti s touto témou by sme si dovolili upozorniť na skutočnosť, že jednotlivé hospitalizačné prípady sú uhrádzané formou DRG, výsledná výška úhrady zahŕňa i lieky, zdravotnícke pomôcky, špeciálny zdravotnícky materiál. Máme za to, že zaobstaranie liekov a pomôcok v čo najpriaznivejších cenách by malo byť primárnym záujmom poskytovateľov zdravotnej starostlivosti,“ dodáva hovorkyňa Unionu pre Zdravotnícky denník.

Poisťovne sa neboja prevziať zodpovednosť

ÚHP upozornil aj na to, že pri svojich nákupoch nevyužívajú verejné nemocnice tzv. white-listy v takej miere ako súkromné. Ide o zoznamy vopred vysúťažených tovarov, čiže liekov a špeciálneho zdravotníckeho materiálu za dohodnuté ceny, ktoré sa majú na oddeleniach nemocníc používať prednostne. „Čo sa týka využívania white-listov, VšZP podporuje implementáciu nástrojov, ktoré môžu priniesť efektívnejšie využívanie zdrojov bez negatívneho dopadu na kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti,“ približuje Danka Capáková. Ako vysvetľuje Matej Štepiansky, za veľmi užitočný nástroj považujú white-listy aj v poisťovni Dôvera.

Českej republike sa už objavil aj nápad, že by lieky kupovali samotné zdravotné poisťovne. Návrh českého ministerstva financií bol nateraz z rokovania poslaneckej snemovne stiahnutý. Slovenské zdravotné poisťovne tento nápad nepovažujú za zlý. „Model, že by lieky nakupovali zdravotné poisťovne, ako je zvažované v Českej republike, ide o zaujímavý koncept, ktorý by si vyžadoval dôkladnú analýzu v kontexte slovenského zdravotného systému. Každý model má svoje výhody aj úskalia a musel by reflektovať špecifiká nášho systému zdravotnej starostlivosti,“ poznamenáva hovorkyňa VšZP.

Mohlo by vás zaujímať

Štátna poisťovňa je podľa jej slov pripravená aktívne participovať na diskusiách o systémových opatreniach, ktoré môžu prispieť k efektívnejšiemu využívaniu zdrojov a zlepšeniu dostupnosti a kvality zdravotnej starostlivosti pre poistencov. Nápad nakupovania liekov zdravotnými poisťovňami sa pozdáva aj poisťovni Dôvera. „Nebojíme sa prevziať zodpovednosť. Sme otvorení diskusii na túto tému,“ uzatvára Štepiansky.