Na Slovensku zatiaľ neexistuje komplexná stratégia zdravotníckych dát. „Diskusia o tejto téme často stojí na nepresných údajoch a odhadoch. Preto chceme, aby sa situácia v tomto smere zlepšila,“ skonštatovalo pre Zdravotnícky denník ministerstvo zdravotníctva, ktorého súčasťou je analytický útvar Inštitút zdravotných analýz. Neuviedlo však, aké konkrétne kroky bude za týmto účelom robiť ani kedy by stratégia mala vzniknúť.

„K zdravotníckym dátam by mali mať prístup odborní analytici, ktorí sú kvalifikovaní na ich zodpovedné spracovanie, interpretáciu a využitie na tvorbu zdravotných politík. Správna analýza dát môže výrazne zlepšiť kvalitu a efektivitu zdravotnej starostlivosti,“ uviedli z rezortu. Potvrdili, že na Slovensku máme dostatok kvalifikovaných analytikov so skúsenosťami v spracovaní zdravotníckych dát, čo v podcaste Zdravotníckeho denníka Perspektívy zdravia povedal aj analytik a šéf spoločnosti Msquare Martin Smatana. Podľa ministerstva však kapacity a možnosti využitia práce týchto odborníkov závisia aj od dostupnosti kvalitných dát a ochoty inštitúcií ich efektívne využívať v rozhodovacom procese.

Dátovou autoritou v slovenskom zdravotníctve je Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI), ktoré ministerstvo zdravotníctva zriadilo zákonom. Riaditeľka sekcie správy zdravotníckych dát NCZI Martina Nagyová v podcaste pripomenula, že mnohí poskytovatelia zdravotnej starostlivosti uvádzajú neúplné dáta. To znižuje kvalitu analýz a výstupov. „Ak údaje do systému nenahrajú, NCZI si ich nevymyslí,“ povedala Nagyová. Spomínala tiež odlišnosti vo výstupoch jednotlivých inštitúcií, ktoré dáta zbierajú.

Podľa ministerstva rozdiely nevznikajú primárne v samotných vyzbieraných dátach, ale v spôsoboch ich spracovania. Údaje v NCZI pochádzajú od zdravotných poisťovní a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, no spôsob ich agregácie, aktualizácie a sprístupňovania sa môže líšiť. To môže viesť k odlišným výstupom pri analýze rovnakých ukazovateľov.

Smatana v podcaste povedal, že Slovensko má k dispozícii dve dátové mapy zobrazujúce to, kto, kde a ako zbiera dáta. Sú z rokov 2021 a 2022, no jedna mapa sa nedávno aktualizovala v rámci projektu Health System Performance Assesment, ktorý zastrešuje Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).

Mohlo by vás zaujímať

Samotný Inštitút zdravotných analýz momentálne realizuje viacero analytických projektov. „Medzi kľúčové patria analýzy v oblasti onkologických ochorení, cerebrovaskulárnych príhod a neurodegeneratívnych chorôb. Okrem toho sa venuje sérii analýz súvisiacich s duševným zdravím a vyhodnocuje dopady rôznych zdravotníckych politík, vrátane dostupnosti a efektivity liečby či organizácie zdravotnej starostlivosti,“ tvrdia zástupcovia inštitútu.

Zdôrazňujú, že bez spoľahlivých dát nie je možné nastaviť efektívne zdravotné politiky. „Ak nepoznáme aktuálny stav a nemáme jasne definovaný cieľ, nie je možné riadiť zmeny ani objektívne hodnotiť účinnosť zavedených opatrení,“ tvrdia pre Zdravotnícky denník.