Ochorenie slintačky a krívačky zatiaľ nepostihlo ďalšie chovy okrem troch nachádzajúcich sa na juhu Slovenska, kde bola choroba potvrdená v piatok 21. marca. Na tlačovej konferencii po zasadnutí krízového štábu to povedal minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD).

Napadnuté chovy sa podľa Takáča už vakcinujú vakcínami doručenými z Nemecka s cieľom znížiť nálož vírusového ochorenia. Začína sa s usmrcovaním dobytka na farme v Bake. Hlavným cieľom je, aby sa nákaza ďalej nešírila. V okrese Dunajská Streda v piatok večer vyhlásili mimoriadnu situáciu. V sobotu k nej mimoriadne rokovala aj vláda.

Podľa nariadenia riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Martina Chudého budú musieť byť v trojkilometrovom rádiuse od ohniska nákazy utratené všetky hospodárske zvieratá. „Šíria sa rôzne dezinformácie, ale týka sa to len hovädzieho dobytka, ošípaných, oviec a kôz, žiadnych psov a mačiek,“ povedal minister Takáč. Tiež zdôraznil, že ide o ochorenie zvierat, nie ľudí, a ľuďom nehrozí žiadna karanténa.

Rôzne zložky však vykonávajú opatrenia ako je dezinfekcia áut vychádzajúcich z oblasti s nákazou, intenzívne kontroly na hraniciach aj vnútroštátne. „Nič nebudeme podceňovať, keďže vírus sa šíri vzduchom, trusom či poľnohospodárskou technikou. Preto máme ochranné obleky a robíme ďalšie opatrenia,“ popísal Takáč. Tvrdí že kontrola potravín je zabezpečená a ľudia sa nemusia obávať toho, že by niečo bolo nakazené. Apeluje však aj na zodpovednosť poľnohospodárov, pričom hlavným cieľom je zamedziť hospodárskym škodám

Štátna tajomníčka ministerstva vnútra Lucia Kurilovská na brífingu po zasadnutí krízového štábu povedala, že rezort vnútra poskytuje absolútnu súčinnosť svojich zložiek. Je nasadený Policajný zbor, Hasičský a záchranný zbor a takisto krízové riadenie. Kontroly sa vykonávajú na hraniciach aj vnútroštátne.

Mohlo by vás zaujímať

„Krízový štáb ministerstva obrany je tiež v pohotovosti,“ doplnil štátny tajomník rezortu obrany Igor Melicher. Ministerstvo podľa neho pomohlo aj s leteckým prevozom vakcín 10-tisíc vakcín pre zvieratá zo zahraničia. „Stovky vojakov sú pripravené na pomoc s odstraňovaním uhynutých zvierat aby sa predišlo ďalšiemu rozširovaniu nákazy,“ povedal.

Richard Takáč poukázal na problém s tým, že na Slovensku sa nachádza len jedna kafiléria. Ministerstvo pôdohospodárstva momentálne eviduje dvetisíc nakazených kusov hovädzieho dobytka a komunikuje aj s inými krajinami, keďže v lokalite Žitného ostrova, kde sa nákaza objavila, nie je možné umiestňovať tieto uhynuté telá zvierat do zeme kvôli vysokej hladine podzemnej vody.

V súvislosti s výskytom slintačky a krívačky v sobotu mimoriadne zasadala aj vláda, ktorá nariadila úlohy jednotlivým ministrom. Odsúhlasila zákaz premiestňovania zvierat, ich medzinárodnú prepravu cez hraničné prechody Čunovo – Rajka, Medveďov – Vámosszabadi, Komárno – Komárom a Štúrovo – Esztergom. Tiež zakázala organizáciu trhov a výstav. Nariadila aj používanie dezinfekcie v hospodárskych budovách. Podozrenia na slintačku a krívačku sa majú bezodkladne hlásiť na príslušnú regionálnu veterinárnu a potravinovú správu.

V reštrikčnom pásme bude platiť zákaz vstupu verejnosti do lesov s výnimkou poľovníkov, ktorí budú zver monitorovať a zabezpečovať nariadený odstrel, aby získali vzorky na laboratórnu diagnostiku. Nariaďuje sa aj uzatvorenie zoologických záhrad a cirkusov.

Slintačka a krívačka je nákazlivá vírusová choroba, ktorá postihuje hovädzí dobytok, ošípané, ovce či kozy. Na Slovensku sa naposledy objavila pred 50 rokmi. Nakaziť sa ňou môžu aj zvieratá vo voľnej prírode, na ľudí sa prenáša málokedy. Zvieratá môžu ochorenie prežiť, chovy sa však likvidujú celé, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu. Nákaza sa najprv objavila v Maďarsku.