Informáciu o priebežnom plnení úloh vyplývajúcich z Akčného plánu Národného programu duševného zdravia na roky 2024 – 2030, ktorú predložil na rokovanie vlády minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD), zobral kabinet na vedomie. Dôležitou úlohou na podporu duševného zdravia, zaradenou medzi priebežne plnené, patrí podľa ministerstva zdravotníctva zriadenie siete dostupných poradensko-psychologických služieb pre jednotlivca, pár a rodinu, teda „rodinných poradní“.
„Hlavným cieľom národného projektu Rodinné poradne je prispieť k systémovému riešeniu v oblasti prevencie duševných chorôb, posilnenia vzťahov v rodine a medzigeneračnej komunikácie vytváraním podmienok pre poskytovanie odborného, najmä psychologického poradenstva pre jednotlivcov, páry a rodiny pri riešení problémov v rodine, manželstve, medzigeneračných problémov a v medziľudských vzťahoch,“ konštatuje rezort zdravotníctva.
Jeden z preventívnych nástrojov
Tiež má tento projekt za cieľ rozšíriť a zvýšiť dostupnosť bezplatnej odbornej pomoci v oblasti rodinného poradenstva ako jedného z preventívnych nástrojov na podporu duševného a sociálneho zdravia slovenských rodín a ich členov. Podľa ministerstva zdravotníctva základnou činnosťou rodinných poradní je poskytovanie poradenstva pre rodiny a ich členov, a to ako psychologické poradenstvo, tak aj sociálne poradenstvo či poradenstvo v právnej oblasti.
Z hľadiska odborných profesií je podľa rezortu v najvyššej miere zastúpené a vyťažené psychologické poradenstvo (62,5 percenta), následne sociálne poradenstvo (22,3 percenta) a napokon poradenstvo vo vybraných právnych oblastiach (14,7 percenta). „V roku 2024 využilo služby poradní 1 322 klientov, čo predstavovalo 5 411 poskytnutých odborných konzultácií. Trend vývoja odborných konzultácií a vyťaženosť jednotlivých pracovníkov rodinných poradní má jednoznačne stúpajúci charakter,“ konštatuje ministerstvo zdravotníctva.
V rodinnej poradni v najvyššom počte hľadali odbornú pomoc manželia či partneri, rodičia aj jednotlivci, ktorí potrebovali psychologické poradenstvo. V rámci neho riešili vzťahové manželské a partnerské problémy. „Išlo napríklad o problém krízy vo vzťahu, problémy v komunikácií, vyhorenie vo vzťahu, vzájomné pociťovanie krívd z nenaplnených potrieb, rozdielnosť predstáv o rodinnom živote/o rolách muža a ženy v rodine, o odlúčenie vplyvom zahltenia inými povinnosťami, o rozdielne predstavy o výchove detí, o stratu dôvery, zanedbávanie vzťahu, o problémy a nesúlad v sexuálnom živote, o nedostatok intimity, neveru a podobne,“ vypočítava ministerstvo. Vysokú frekvenciu zaznamenali rodinné poradne aj pri riešení vzťahových, rodinných problémov súvisiacich so spolunažívaním rodiny a v osobnostnej problematike.
Príprava zákona o poradensko-psychologických službách
K pilotným rodinným poradniam v Trnave, Nových Zámkoch, Žiline, Košiciach a Humennom pribudlo ďalších päť poradní, ktoré sú už otvorené v mestách Prešov, Trenčín, Bratislava, Banská Bystrica a Nitra. Celkovo sú zriadené rodinné poradne v ôsmich krajských mestách a v dvoch okresných mestách. Spolu je tak plne funkčných desať rodinných poradní. „Ďalšie poradne sú pred podpisom nájomných zmlúv na priestory. Postupným rozširovaním rodinných poradní sa zabezpečí bezplatná odborná pomoc pre ľudí, čím sa prispeje k podpore duševného zdravia jednotlivca, páru aj rodiny ako celku,“ konštatuje ministerstvo zdravotníctva.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny má navyše v pláne úloh vypracovať a predložiť v 2. štvrťroku 2026 návrh zákona o poradensko-psychologických službách, v ktorom príde k legislatívnemu ukotveniu poradní komplexnej pomoci, resp. rodinno-poradenského systému, čo prispeje k stabilizácii poradní ako takých a ku kontinuálnemu pokračovaniu poskytovania odborných služieb aj po ukončení implementácie národného plánu.
Mohlo by vás zaujímať
Rodinné poradne vedú a uchovávajú evidenciu osobnej dokumentácie klienta v súlade s príslušnou legislatívou a internými pokynmi zriaďovateľa rodinnej poradne. Rodinné poradne majú vytvorené prevádzkové štandardy, personálne štandardy, etický kódex zamestnancov rodinnej poradne a disponujú základnou východiskovou dokumentáciou determinujúcou štandardy kvality poradenských služieb v rodinných poradniach.
Poradenstvo zabezpečia aj linky pomoci
Jednou z dôležitých úloh je podľa rezortu zdravotníctva aj vypracovanie a predloženie návrhu právnej úpravy podmienok poskytovania dištančného poradenstva, ktoré predstavujú linky pomoci. A to aj vrátane štandardov poskytovania dištančného poradenstva a zabezpečenia dostupnosti dištančného poradenstva úpravou systému financovania. Ministerstvo hodnotí úlohu ako priebežne plnenú a konštatuje, že zadanie na rok 2024 je splnené. Podarilo sa mu spracovať a predložiť predmetný návrh zákona do legislatívneho procesu. Taktiež vytvorilo návrh legislatívnej úpravy liniek pomoci a systémového financovania minimálneho štandardu zo štátneho rozpočtu. Medzi splnené úlohy rezort zaraďuje o pilotné zavádzanie minimálnych štandardov a implementáciu potrebnej legislatívy.
„V spolupráci s prevádzkovateľmi liniek poskytujúcich dištančné poradenstvo boli vypracované minimálne štandardy poskytovania dištančného poradenstva. Tieto boli predložené na Radu vlády SR pre duševné zdravie a schválené uznesením. Uvedené štandardy boli predložené aj na Radu vlády SR pre ľudské práva a rodovú rovnosť, kde boli tiež schválené,“ uvádza ministerstvo zdravotníctva. Tieto štandardy obsahujú základné kritériá pre vykonávanie dištančného poradenstva. V roku 2025 sa plánuje priebežné vyhodnocovanie implementácie štandardov, na základe ktorého bude potrebná legislatíva pripravovaná.