V celej Európe, Slovensko nevynímajúc, sa vyskytuje čoraz viac prípadov čierneho kašľa (pertussis). Výskyt na Slovensku je najvyšší za 60 rokov, čiže od zavedenia plošného očkovania detí.

Povinné očkovanie proti čiernemu kašľu je súčasťou očkovacieho kalendára pre dojčatá a deti. Prvé tri dávky sa podávajú v treťom, piatom a jedenástom mesiaci života. Posilňovacie dávky sa podávajú v piatom a trinástom roku  ako súčasť kombinovanej vakcíny, ktorá imunizuje aj proti záškrtu a tetanu. Touto vakcínou je možné preočkovať aj dospelých.

Ochorenie je vysoko infekčné, šíri sa bežnou kvapôčkovou nákazou, prejavuje sa dýchacími problémami a silnými záchvatmi kašľa. Najvyššia chorobnosť a najťažší priebeh je evidovaný u novorodencov a detí v prvom roku života, ktoré ešte nie sú očkované, prípadne nemajú tri dávky očkovania. Hrozí im aj poškodenie výstelky dýchacích ciest, ktoré sa potom už nedá liečbou ovplyvniť.

Aj preto odborníci odporúčajú chrániť dieťa tak, že sa zaočkujú všetci príbuzní, ktorí s ním prichádzajú do kontaktu. Ak sa tehotná matka dá očkovať v treťom trimestri tehotenstva, chráni nielen seba, ale protilátky placentou dostáva aj dieťa, u ktorého ostanú až do veku, kým bude môcť byť očkované. Štúdie dokazujú 91 až 93-percentnú účinnosť tejto prevencie pred nákazou u detí v prvých mesiacoch života. Taktiež potvrdzujú, že očkovanie tehotných žien je účinné a bezpečné.

Bábätká sa nakazia od príbuzných

„Dieťa s pertussis sa často nevie nadýchnuť, niekoľko týždňov má záchvaty kašľa a zvracia,“ priblížila infektologička a epidemiologička z Centra pre očkovanie detí Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach Ingrid Urbančíková. Nárast výskytu čierneho kašľa prisudzuje viacerým príčinám, napríklad poklesu protilátok u dospelých, ktorí boli očkovaní v detstve, poklesu zaočkovanosti v niektorých komunitách, odmietnutiu očkovania či istým genetickým zmenám u pôvodcu nákazy.

V roku 2024 bolo do Epidemiologického informačného systému EPIS zaznamenaných spolu 7308 ochorení na pertussis potvrdených na Slovensku, avšak nahlásené prípady podľa odborníčky tvoria len špičku ľadovca. U očkovaných starších detí a dospelých má totiž ochorenie často atypický, ľahší priebeh a uniká diagnostike. Problémom sú aj nedostatočné hlásenia.

Mohlo by vás zaujímať

Zdrojom nákazy dojčiat sú v 80 percentách prípadov starší príbuzní, ktorí sú nakazení, prichádzajú bábätko navštíviť a uňho sa kvôli nevyvinutej imunite choroba prejaví oveľa silnejšie. „Aj v našich podmienkach, keď máme dostupnú a dobrú zdravotnú starostlivosť, je niekedy problém zachrániť dieťa s pertussis,“ upozornila infektologička.

Ilustračné foto: Freepik

Práve preto apeluje na očkovanie tehotných žien, ktoré je už organizovane zavedené v mnohých krajinách. Na Slovensku napriek existujúcim štandardným postupom, ktoré odporúčajú vakcináciu tehotných, v niektorých prípadoch ani lekári a zdravotníci nemajú dostatok informácií a obávajú sa ich očkovať.

Môže spôsobiť predčasný pôrod aj úmrtie novorodencov

Prednosta gynekologicko – pôrodníckej kliniky v Univerzitnej nemocnici Bratislava Jozef Záhumenský priblížil, že očkovanie tehotnej matky proti čiernemu kašľu chráni nielen dieťa, ale aj ju, pretože tiež je v riziku závažného priebehu ochorenia, ktoré môže priniesť aj tehotenské komplikácie. „Tehotné ženy sú náchylné na vážny priebeh respiračných ochorení, pretože u nich dochádza k istým zmenám dýchacieho systému. Tehotná žena potrebuje o 20 až 30 percent viac kyslíka, keďže dýcha aj za dieťa, za placentu a zväčšenú maternicu. Keďže maternica tlačí na bránicu, mení sa tvar jej hrudníka, takže sa menia dýchacie parametre. U tehotných sa objavuje aj takzvaná tehotenská nádcha, ktorá nie je ničím iným ako opuchnutím slizníc, ktorými prúdi viac krvi,“ hovorí Záhumenský.

Závažný kašeľ však môže u tehotnej ženy spôsobiť pocit kontrakcií a v niektorých prípadoch až odtok plodovej vody a predčasný pôrod. „Tehotná žena, ktorá sa nakazí čiernym kašľom, má o 80 percent vyššiu šancu ako netehotná, že skončí v nemocnici,“ zdôraznil gynekológ. Apeluje na dôležitosť očkovania tehotných proti čiernemu kašľu: „Keď sa nakazí novorodenec, môže dôjsť k respiračnému zlyhaniu, pľúcnej hypertenzii a dokonca úmrtiu.“

Nebezpečné odmietanie očkovania

Odborná literatúra podľa profesora Záhumenského jednoznačne odporúča v 20. až 38. týždni tehotenstva ženu očkovať proti pertussis. „Ak lekár ženu nepoučí o tejto možnosti, je otázne, či koná v súlade s poznatkami modernej vedy. Štúdie napríklad v prestížnych časopisoch Lancet a Pediatrics ukázali vyše 91-percentnú účinnosť vakcín,“ hovorí. Odporúča sa aj vakcinácia tehotných proti chrípke.

„V súčasnosti však má v našej krajine pomerne silné postavenie antivax hnutie. No veľké štúdie na desaťtisícoch a stotisícoch tehotných žien potvrdili, že ich očkovanie je bezpečné. Žiadna nepreukázala akýkoľvek negatívny vplyv na tehotnosť alebo zdravie novorodencov,“ zdôrazňuje. Je však pravda, že povedomie o bezpečnosti očkovania tehotných nie je najlepšie ani medzi lekármi a zdravotníkmi. Niekedy dochádza k absurdným situáciám, že pacienti prinášajú dôkazy lekárom, aby na nich bola aplikovaná lege artis medicína.

„V iných krajinách, napríklad v USA, je štandardom, že nezaočkovaní zdravotníci nemôžu pracovať na novorodeneckých oddeleniach, čo ja považujem za správne. U nás to má len podobu odporúčania, nedostalo sa to do žiadnej vyhlášky,“ povedala docentka Urbančíková s tým, že tomu nerozumie, keďže vakcína proti čiernemu kašľu sa používa veľmi dlho, „Obávam sa, že prichádzame do obdobia, keď nefunguje medicína založená na dôkazoch, ale riadi sa nejakými názormi a dojmami, ktoré do medicíny nepatria.“