Obezita môže spôsobiť aj neplodnosť. Podľa odborníkov negatívne ovplyvňuje všetky procesy potrebné na to, aby žena mohla otehotnieť. Je veľmi častým rizikovým faktorom syndrómu polycystických vaječníkov, ktorý je spojený s tým, že nedochádza k ovulácii a ide o najčastejšiu príčinu neplodnosti u mladých žien.
Obezita je chronická choroba, ktorá má veľa pridružených diagnóz. Súvisí s vyšším rizikom kardiovaskulárnych, endokrinných či gynekologických ochorení aj s neplodnosťou. Veľa ľudí však rieši obezitu až vtedy, keď sa objavia tieto pridružené problémy. Ako sme informovali v Zdravotníckom denníku, u mužov sú týmto podnetom často problémy s erekciou. Obezita u nich spôsobuje zníženú hladinu testosterónu a väčšie množstvo ženských hormónov. Čo sa týka vplyvu obezity na zdravie žien, tie naopak môžu mať zvýšenú hladinu mužských hormónov, problémy s otehotnením, ale aj vyššie riziko potratu a genetických vád u dieťaťa.
Štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie ukazujú, že obezita je celosvetový problém. Trpí ňou 13 percent svetovej populácie a 40 percent ľudí má nadváhu. Na Slovensku a v Česku sú tieto čísla veľmi podobné. „Z desiatich chlapov na Slovensku a v Česku má päť nadváhu a dvaja obezitu,“ povedal na tlačovej konferencii Tomáš Bagócsi, medicínsky riaditeľ Reprofit Slovakia. Obézni ľudia sú podľa neho častejšie chorí a majú závažnejší priebeh chorôb. „Vo svete ročne zabije obezita okolo päť miliónov ľudí a na Slovensku kvôli nej ročne zomrie osemtisíc ľudí. Obezita teda skracuje život, prináša riziká pre ďalšie choroby a je štvrtým najčastejším rizikovým faktorom predčasného úmrtia po vysokom krvnom tlaku, cukrovke a fajčení,“ zhrnul. Jedným z ukazovateľov nadváhy a obezity je kategória BMI (body mass index, teda pomer výšky a hmotnosti). „Priemerná slovenská žena má 168 centimetrov. Pokiaľ má 70 a viac kíl, už ide o nadváhu a pokiaľ váži 84 kíl, už je obézna,“ hovorí Bagócsi.
Problémy s ovuláciou má až pätina žien
Jednou z najčastejších hormonálnych porúch, vedúcich k neplodnosti, je syndróm polycystických vaječníkov (PCOS), ktorý bol popísaný už v roku 1935. Spôsobuje, že v maternici sa tvoria drobné folikuly na pohľad pripomínajúce cysty, v ktorých nenastáva ovulácia. „Symptómy PCOS sa vyskytujú u 12 až 21 percent žien v plodnom období, ale následky syndrómu sa prelínajú aj do postmenopauzálneho obdobia,“ hovorí vedúca lekárka Reprofit Michaela Grossová. Syndróm sa prejavuje veľmi nepravidelnou menštruáciou, výskytom akné, inzulínovou rezistenciou, teda nadbytkom inzulínu, nadváhou, spôsobenou práve abnormálnym metabolizmom inzulínu a vyšším podielom mužských hormónov, ktorý sa nazýva hyperandrogenizmus. Môže byť charakteristický zvýšeným ochlpením alebo vypadávaním vlasov.

Základom liečby je podľa lekárky redukcia hmotnosti vedená odborníkom, aby bola racionálna a dlhodobá. „Už keď žena schudne o 5 až 10 percent, vie sa upraviť cyklus a navodiť ovulácia,“ hovorí. Využívajú sa aj výživové doplnky na metabolizmus inzulínu, ale tie majú podľa nej rôzny efekt u rôznych žien. Ak chce žena s PCOS otehotnieť, okrem redukcie hmotnosti sa využívajú lieky navodzujúce ovuláciu, senzilizátory inzulínu a prípadne umelé oplodnenie. „Liečba neplodnosti nemusí vždy zahŕňať umelé oplodnenie, ale cieľom je splniť žene jej reprodukčné požiadavky a dať jej zdravé dieťa,“ povedala Grossová.
Spomedzi žien, ktoré majú syndróm polycystických vaječníkov (spomínaných 12 až 21 percent populácie) je asi 50 až 70 percent obéznych. To ale znamená, že je aj veľa žien s PCOS, ktoré obézne nie sú. „Väčšina obéznych žien má vyššiu tendenciu k problémom s počatím. Sú aj obézne ženy, ktoré spontánne otehotnejú a porodia, ale aj veľa žien, ktoré majú úplne normálnu postavu a majú PCOS. V tých prípadoch sú dôležité genetické a enviromentálne faktory a často je problém práve s inzulínom,“ povedal pre Zdravotnícky denník Tomáš Bagócsi. „V liečbe netreba redukovať váhu, ale farmakologická liečba je úplne rovnaká. Na stimuláciu ovulácie sa využívajú gonádotropíny a antiestrogény a pokiaľ ide o mladú ženu do 35 rokov, ktorá má priechodné vajíčkovody a jej partner má dobré spermie, nemusí sa využiť umelé oplodnenie (IVF). Po vyvolaní ovulácie liekmi môže otehotnieť prirodzenou cestou,“ vysvetlil lekár.
Obézna matka škodí svojmu dieťaťu
Obezita však spôsobuje ženám túžiacim po dieťati aj iné problémy a môže byť pre ne ťažké otehotnieť aj prostredníctvom IVF. Medzi obéznymi ženami sa vyskytuje viac potratov a podľa odborníkov majú aj vyššie riziko preeklampsie, tehotenskej cukrovky, predčasného pôrodu či potreby vykonania cisárskeho rezu. Kvôli tukovému tkanivu u matky lekár počas tehotenstva menej vidí na ultrazvuku a keďže bábätká obéznych žien sú veľké, môžu sa pri pôrode vyskytnúť rôzne problémy.

Bagócsi doplnil, že nepriaznivé prostredie v tele obéznej matky ovplyvňuje zdravie génov dieťaťa. Riziko obezity sa prenáša na ďalšie generácie a k tomu sa pridávajú aj riziká kardiovaskulárnych problémov, cukrovky, vysokého krvného tlaku či metabolického syndrómu. Môžu sa vyskytnúť aj genetické vady, nábeh na rakovinu či astmu. Podľa Bagócsiho sa tieto chorobné gény s určitosťou prenášajú na nasledujúcu generáciu, no nie sú dostupné údaje, v koľkých ďalších generáciách je u ľudí možný prenos. Výskum na zvieratách však ukázal, že u myší sú to dve až tri generácie. „Je to nebezpečné, lebo je to ako lavínový efekt. Treba o tom hovoriť a ženy by sa o to mali zaujímať, pretože ide o zdravie ich budúcich detí a komplikáciám sa dá zabrániť. Dnes sú možnosti, ktorými sme schopní pred otehotnením optimalizovať hmotnosť. Vieme, že obezita v populácii celkovo negatívne ovplyvní zdravie budúcej generácie,“ hovorí gynekológ a reprodukčný špecialista.
Súhlasí s prednostom internej kliniky v Univerzitnej nemocnici Bratislava a dekanom Lekárskej fakulty Univerzity Komenského Jurajom Payerom, ktorý v rozhovore pre Zdravotnícky denník povedal, že lieky na obezitu by sa mali hradiť z verejného zdravotného poistenia, predovšetkým u ťažkých stavov. Keď sa totiž zredukuje obezita, je aj oveľa nižšie riziko kardiovaskulárnych a onkologických chorôb a pre spoločnosť je jednoduchšie a lacnejšie zasiahnuť už v prevencii. „Hradiť tieto lieky je jedna z ciest,“ myslí si Bagócsi. Pripomenul, že z rovnakého dôvodu je hradená aj liečba fajčiarov a alkoholikov. „Obezita ľudí zaťažuje, spôsobuje ďalšie komorbidity a lieky na obezitu stoja zdravotný systém oveľa menej ako náklady na ďalšie pridružené ochorenia. Aj cieľom poisťovne by malo byť, aby prostriedky vynaložila čo najefektívnejšie. Vo všetkých zdravotných systémoch na svete vidíme, že keď sa predíde problému, stojí to oveľa menej, ako potom liečba infarktu, mŕtvice a ďalších závažných chorôb,“ povedal lekár.
Mohlo by vás zaujímať
Tiež si myslí, že už na základných a stredných školách, u pediatrov a aj v rodinách treba hovoriť o prevencii obezity vo forme zdravej stravy a pohybu. „Chceme, aby budúce generácie boli čo najzdravšie,“ povedal Bagócsi s tým, že vysoká prevalencia obezity má vplyv aj na udržateľnosť zdravotníckeho systému.
Vplýva aj na psychiku
Vyšší výskyt nadváhy v populácií je podľa gynekologičky Grossovej ovplyvnený mnohými vecami. Sú to nielen genetická predispozícia, ale aj životný štýl, teda veľa práce, veľa stresu, nedostatok času na sebarozvoj, cvičene a voľnočasové aktivity. Tiež nie úplne ideálne stravovanie. „Čo sa týka plodnosti, kľúčový je faktor veku a odkladanie gravidity. Starnutie negatívne ovplyvňuje aj fungovanie metabolizmu,“ doplnila.

Gynekologička a pôrodníčka Petra Turňová hovorí, že obezita nesúvisí len s otehotnením, ale aj s dobrým fungovaním organizmu, pocitom zo seba samej a náladou. „Je to aj otázka rozladenia celého organizmu a fungovania jednotlivých orgánov,“ povedala na tlačovej konferencii. U obéznych žien je vyšší výskyt depresívnych prejavov a úzkostí a tiež sa u nich môžu objaviť psychosexuálne dysfukcie práve preto, že sú nešťastné zo svojho vzhľadu.
Turňová pomáha ženám s redukciou hmotnosti pri plánovaní tehotenstva a podľa nej každá žena reaguje inak, ale dôležité je zvoliť v komunikácii s nimi správne slová. Nepoužíva výraz obezita, ale akumulácia tukového tkaniva. „Obezita je stigmatizované slovo, no pritom je to ochorenie. Pacientka si ho nevybrala dobrovoľne a treba jej vysvetliť, že by sa mala liečiť. Tiež potrebuje ľudí, ktorí jej pomôžu sa liečiť,“ poznamenala Turňová. O liekoch na obezitu hovorí, že umožňuje úbytok hmotnosti o 5 až 15 percent.