Podiel rizikových tehotenstiev na Slovensku klesá. Novo vydaný prehľad Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) prináša údaje z roku 2023, kedy bolo rizikových tehotenstiev menej ako štvrtina zo všetkých. Pritom priemerný vek tehotných žien je vyšší ako kedysi, čo môže prinášať zdravotné riziká. Situácii neprospieva ani nízka účasť na preventívnych gynekologických prehliadkach. Nechodí na ne ani polovica žien.

V roku 2023 evidovali gynekológovia vo svojich ambulanciách viac ako 1,8 milióna žien a uskutočnili sa vyše tri milióny návštev. Preventívnu prehliadku neabsolvovala ani polovica evidovaných žien, hoci návštevnosť týchto prehliadok medziročne rastie.

Spomedzi 1,8 milióna žien v gynekologických ambulanciách bolo vyše 46-tisíc novo evidovaných tehotných žien. Spomedzi žien v reprodukčnom veku 15 až 49 rokov predstavujú asi štyri percentá. Počet evidovaných tehotných žien vzhľadom na počet žien v reprodukčnom veku dlhodobo klesá. Oproti roku 2009 sa znížil o vyše 19 percent a v porovnaní s rokom 2022 klesol o viac ako desať percent. Pozitívom je, že klesá aj podiel rizikových a patologických tehotenstiev. Kým v roku 2009 malo rizikovú graviditu 37 percent tehotných žien, v roku 2022 to bolo len 24,5 percenta.

Ako povedal prezident Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti Martin Redecha v rozhovore pre Zdravotnícky denník, zloženie rodiacich žien je iné ako pred niekoľkými desaťročiami. „Priemerný vek rodičiek je dnes u nás tesne pod 30 rokov, kedysi to bolo medzi 22-25 rokmi. Organizmus ženy je vývojovo za milióny rokov stavaný na pôrod v skoršom období. Druhá vec je, že rodia ženy, ktoré majú rôzne ochorenia – ťažké diabetičky, kardiačky, extrémne obézne ženy,“ povedal. Doplnil, že vďaka programu in vitro fertilizácie, teda umelého oplodnenia, sa oplodňujú ženy, ktoré by prirodzenou cestou v minulosti možno neotehotneli.

Účasť na prevencii je najvyššia za päť rokov ale stále slabá

Viac ako polovica z celkového počtu vyše troch miliónov návštev v gynekologických ambulanciách bola v roku 2023 diagnosticko-terapeutická (53 percent). Nasledovali preventívne prehliadky (29 percent) a návštevy tehotných žien (18 percent).

Preventívnu prehliadku predminulý rok absolvovalo približne 49 percent všetkých žien evidovaných v gynekologických ambulanciách, čo bol najvyšší podiel za posledných päť rokov.

Mohlo by vás zaujímať

Martin Redecha vysvetlil, že na preventívnu gynekologickú prehliadku, hradenú zo zdravotného poistenia, má jedenkrát ročne nárok každá žena po dovŕšení veku 18 rokov, respektíve od prvej gravidity. Horná veková hranica stanovená nie je. V návštevnosti preventívnych prehliadok sú ale podľa neho zásadné rozdiely medzi veľkými mestami, kde je percento účasti o niečo vyššie, a naopak, malými mestečkami a odľahlými dedinkami, kde je ďaleko nižšie. „Ak oslovíte v takejto oblasti napríklad 60-ročnú ženu, že má ísť na preventívnu prehliadku, odpovie, že ona už 10 rokov nemá menštruáciu a nemá žiadne ťažkosti, tak čo by tam robila,“ poznamenal gynekológ.

Preventívne prehliadky v gynekologických ambulanciách (Zdroj: NCZI)

Preventívne prehliadky môžu zabrániť vzniku rakoviny

Čo sa týka rôznych vyšetrení, pri návšteve ambulancie pacientky najčastejšie podstúpili ultrazvukové gynekologické vyšetrenie, nasleduje kolposkopické vyšetrenie krčka maternice a onkocytologické vyšetrenie, pri ktorom sa zisťuje prítomnosť buniek, z ktorých by sa potenciálne mohla vyvinúť rakovina krčka maternice.

Gynekológ Redecha hovorí, že onkocytologické vyšetrenie je súčasťou preventívnej prehliadky od 23. do 64. roku života. Ak sú v 64. roku posledné tri vyšetrenia negatívne, skríning končí. Tento interval je stanovený konsenzom na základe štatistických poznatkov o výskyte tohto ochorenia v jednotlivých obdobiach života. 

Pacientska organizácia Liga proti rakovine uviedla, že rakovina krčka maternice je piatym najčastejším nádorovým ochorením, ktoré je diagnostikované ženám na Slovensku. Každoročne sa diagnostikuje približne 600 prípadov a zaznamená viac ako 200 úmrtí na túto diagnózu. Výskyt ochorenia podľa Ligy začína stúpať po 25. roku života a viac ako 40 percent prípadov sa diagnostikuje u žien do 50. roku života. „Viac ako jedna tretina prípadov je diagnostikovaných v treťom a štvrtom klinickom štádiu, kedy už prognóza pre pacientky nie je veľmi priaznivá,“ uviedla pacientska organizácia. Práve preto je dôležitý včasný záchyt ochorenia.

V tejto oblasti sú úspešné nástroje, ktoré sa osvedčili vo Švédsku, Fínsku či Dánsku. Podľa HPV Policy Atlasu z roku 2023 sú to krajiny s najlepšou kvalitou primárnej a sekundárnej prevencie vo vzťahu k infekcii HPV, ktorá je spúšťačom rakoviny krčka maternice. „V rámci sekundárnej prevencie podporujú tieto krajiny skríningový program a testovanie na infekciu HPV. Za úspechom stojí aj kvalitná komunikácia oficiálnych webových portálov štátnych orgánov vrátane zdravotníckych a školských autorít,“ pripomína Liga proti rakovine. Napríklad v Austrálii odborníci predpokladajú, že vďaka očkovaniu, skríningu a kvalitnej liečbe by v roku 2035 mohla krajina zaznamenať menej ako štyri prípady rakoviny krčka maternice na 100-tisíc žien. Údaje zo Škótska zase uvádzajú, že u žien očkovaných vo veku 12 alebo 13 rokov neboli zaznamenané žiadne prípady invazívnej rakoviny krčka maternice.

Očkovanie ako primárna a účinná forma prevencie proti HPV je na Slovensku hradené z verejného zdravotného poistenia pre dievčatá aj chlapcov od dovŕšeného 12. roku do 15. roku. Pozostáva z dvoch dávok. Očkovanie pre osoby vo veku 15 – 18 rokov pozostáva z troch dávok, pričom je možné naň využiť benefity zdravotných poisťovní. Ako samoplatcovia sa proti infekcií môžu dať zaočkovať ľudia v akomkoľvek veku.

Sekundárnou prevenciou je práve štátom riadený skríning určený pre ženy vo veku od 23 do 64 rokov, ktorý spočíva práve v odbere buniek z krčka maternice na cytologické vyšetrenie. Podľa údajov zdravotných poisťovní absolvovalo v roku 2023 skríning 44 percent žien vo veku 23 až 64 rokov. V celoslovenských štatistikách dosahujú najvyššiu účasť Trenčiansky a Žilinský kraj.

Antikoncepciu užívajú čoraz menej

NCZI v prehľade tiež uvádza, že v roku 2023 užívalo antikoncepciu viac ako 150-tisíc žien, čo predstavovalo asi 12 percent žien v reprodukčnom veku. Z nich prevažná väčšina (74 percent) brala hormonálnu antikoncepciu, takmer 24 percent malo zavedenú vnútromaternicovú antikoncepciu a zvyšné ženy užívali iný typ antikoncepcie. V NCZI konštatujú, že trend užívania antikoncepcie dlhodobo klesá, konkrétne v roku 2023 klesol medziročne o vyše 3 percentá. Najviac žien užívajúcich antikoncepciu je v Nitrianskom kraji, najmenej v Prešovskom kraji.

Ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu (Zdroj: NCZI)