Slovenské zdravotníctvo nie je v dobrom stave. Za relatívne dosť veľa zdrojov produkujeme relatívne málo zdravotného benefitu. Zdravotníctvo je potom neefektívne a prejavuje sa to v dosahovaných výsledkoch. Myslí si to Tomáš Szalay, poslanec Národnej rady SR za opozičnú stranu Sloboda a solidarita (SaS) a člen parlamentného zdravotníckeho výboru. Zdravotnícky denník sa pýtal na problémy slovenského zdravotníctva a na hlavné priority z krátkodobého i dlhodobého hľadiska.
Podľa jeho názoru chýba vedenie, alebo lepšie povedané leadership. Szalay konštatuje, že nie je sformulovaná vízia, operatívne sa hasia len najakútnejšie požiare, ako momentálne ten s Lekárskym odborovým združením, a všetko ostatné ide bokom. „Štát zlyháva aj ako regulátor, aj ako vlastník, či už najväčších nemocníc alebo najväčšej zdravotnej poisťovne. Nehovoriac o tom, že chýba aj spoluzodpovednosť pacientov,“ poznamenáva poslanec za SaS.
Zdravotnícky expert opozičnej SaS je presvedčený, že z krátkodobého hľadiska by slovenskému zdravotníctvu pomohlo, keby namiesto nefungujúcej centrálnej regulácie dostali viac kompetencií zdravotné poisťovne. „Treba sformulovať KPI (key performance indicators), teda merateľné cieľové indikátory, aby bolo jasné, čo vlastne od zdravotníctva chceme,“ prízvukuje Szalay. Konštatuje, že dnes ministerstvo zdravotníctva reguluje rôzne nástroje – napríklad prostredníctvom programovej vyhlášky stanovuje, kam má ísť koľko peňazí. „Namiesto toho má definovať ciele. Čo vlastne chceme za tie peniaze dosiahnuť,“ upozorňuje poslanec za SaS.
Čo sa týka dlhodobých priorít, podľa Szalaya treba znížiť podiel štátu v zdravotníctve. „Navrhujem štátnu zdravotnú poisťovňu rozdeliť a predať v medzinárodnom tendri. Štátne nemocnice transformovať na akciové spoločnosti, zapojiť do nich samosprávy a súkromných investorov,“ odporúča. Dodáva, že štátne nemocnice sú dlhodobo investične zanedbávané a štát nebude mať v najbližších desiatich až pätnástich rokoch dostatok zdrojov na nevyhnutné kapitálové investície. „Treba si to priznať a umožniť tým nemocniciam rozvoj s pomocou investorov. To najdôležitejšie, čo pacient, a teda aj naše zdravotníctvo, potrebuje, je hovoriť si pravdu,“ uzatvára poslanec za SaS.