Povinné úhrady cez systém skupín súvisiacich diagnóz (DRG) by mali byť spustené naostro. Ministerstvo zdravotníctva pod vedením Kamila Šaško (Hlas-SD) pripravilo vyhlášku, ktorá zavedie úhrady cez DRG vo vybraných skupinách – najmä pri pôrodoch, novorodencoch a iných chirurgických, kardiologických a onkologických skupinách. Tie predstavujú 15 percent produkcie nemocníc.

Niektoré hospitalizácie by sa už mali povinne preplácať podľa systému DRG. Vyplýva to z návrhu vyhlášky rezortu zdravotníctva, ktorou sa definujú podmienky úhrady a úhrada podľa klasifikačného systému pre definovanú časť diagnosticko-terapeutických skupín. Podľa ministerstva je to potrebné pre definitívne záväzné zavedenie úhrad podľa DRG. Má ísť o spravodlivé prerozdeľovanie finančných prostriedkov v zdravotníckom systéme.

Primárnym cieľom návrhu vyhlášky je zavedenie povinných úhrad cez DRG vo vybraných skupinách – najmä pôrodoch, novorodencoch a iných chirurgických, kardiologických a onkologických skupinách, ktoré predstavujú 15 percent produkcie ústavnej zdravotnej starostlivosti.

Návrh vyhlášky už prešiel pripomienkovým konaním. Celkovo sa v ňom objavilo 57 námietok, z toho len päť bolo zásadných. Niektoré nakoniec rezort nevyhodnotil ako dôležité, aj keď ich za také považovali ich predkladatelia. Ide napríklad o zdravotné poisťovne. Počíta sa s tým, že vyhláška začne platiť od začiatku apríla tohto roka.

Platba cez prípadový paušál

Vyhláška hovorí, že každá hospitalizácia odo dňa prijatia pacienta až do dňa jeho prepustenia sa uhrádza na základe takzvaného prípadového paušálu. Ten sa bude počítať podľa relatívnej váhy príslušnej diagnosticko-terapeutickej skupiny a základnej sadzby nemocnice, ktorá hospitalizačný prípad vykázala. Súčasťou ceny môže byť ešte pripočítateľná položka. Samotná relatívna váha prípadu sa bude odvíjať od diagnózy a dĺžky ošetrovania.

Zdravotná poisťovňa Dôvera však upozorňuje, že niektoré skupiny z vyhlášky sú dnes nemocniciam preplácané cez paušál. „V prípade, ak je poskytovateľovi aktuálne DRG skupina hradená v rámci paušálnej úhrady, je potrebné v prvom kroku ponížiť adekvátne túto úhradu, aby nedochádzalo k duplicitnej úhrade,“ vysvetľuje poisťovňa v pripomienke. Okrem toho tvrdí, že niektoré poisťovne majú s vybranými poskytovateľmi dohodnutú bezlimitnú úhradu na niektoré DRG skupiny. Pri aktuálnom znení vyhlášky by tak museli spadnúť tieto DRG skupiny opäť do úhrady s limitom.

Mohlo by vás zaujímať

Rezort hovorí, že cieľom vyhlášky je motivovať poskytovateľov zvyšovať kvalitu starostlivosti napríklad pre pôrody a novorodencov, ktoré majú byť hradené poskytovateľom bez limitu. To znamená, že toľko pôrodov, koľko poskytovateľ vykoná, toľko bude mať uhradených. Zároveň chce rezort zaviesť minimálne limity pre totálne endoprotézy kĺbov, vybrané kardiologické a onkologické DRG skupiny. „Chceme tak podporiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti, aby zdravotné poisťovne motivovali poskytovateľov k vyššej produkcii v uvedených oblastiach, v ktorých evidujeme vysoké čakacie doby,“ tvrdí ministerstvo v návrhu.

Union chce posilnenie zmluvnej slobody

Ministerstvo vo vyhláške definuje maximálny objem hradenej produkcie vo výške 1,1 násobku objemu z vlaňajška s tým, že je potrebné zohľadniť aj prepoistenie od tohto roka. Zdravotná poisťovňa Union však namieta, že by mala byť vo vyhláške posilnená zmluvná sloboda aj s ohľadom na potreby poistného kmeňa. Do definície preto navrhuje doplniť, že sa zdravotné poisťovne s poskytovateľom môžu na objeme hradenej zdravotnej starostlivosti dohodnúť.

Pripomienku k výpočtom malo aj ministerstvo financií. Rezort odporúča uviesť argumenty pre zavádzanie zvýšenia relatívnej váhy za každý deň, o ktorý sa predĺži ošetrovacia doba. „Máme za to, že navrhované hranice ošetrovacej doby nie sú nastavené striktne, a je tam teda priestor pre zohľadnenie individuálnych potrieb pacientov. Domnievame sa, že zavedenie tejto možnosti môže motivovať poskytovateľov zdravotnej starostlivosti k predlžovaniu hospitalizácie,“ tvrdí ministerstvo financií v pripomienke.

Aj keď ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že vyhláška nebude mať žiadny vplyv na podnikateľov, rezort hospodárstva s tým nesúhlasí. „Materiál má zavedením DRG systému pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie, ktorý je potrebné kvalitatívne popísať, vyznačiť a opísať zvyšovanie produktivity v analýze vplyvov na podnikateľské prostredie,“ uvádza rezort hospodárstva v pripomienke.

Šaškove ministerstvo navrhuje, aby vyhláška platila už od apríla tohto roka. „Keďže zavedenie povinných úhrad bolo deklarované a cielené už v roku 2024, je potrebné zaviesť ich čo najskôr v roku 2025,“ dodáva rezort zdravotníctva.

Proces zavádzania trval roky

Proces zavádzania DRG ako úhradového mechanizmu trval 13 rokov a Slovensko ho zavádza ako posledná krajina Európskej únie (EÚ). Nemocnice aj poisťovne systémom vykazujú všetky údaje, ale až do predminulého roka chýbali slovenské relatívne váhy, ktoré určujú náročnosť každého pacienta, a teda aj cenu.

Niektoré nemocnice sú už do systému zapojené dlhodobo, keďže do konca roka 2023 fungoval dobrovoľne. Napríklad pri analýze Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) ho používalo 87 zo 187 nemocníc. To, že ho nemá viac zariadení, kontrolóri pripisovali častým personálnym výmenám na pozícii projektového manažéra nemocnice a vo vedení Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), ktorý v rokoch 2011 až 2020 zodpovedal za implementáciu systému.

Rezort zdravotníctva ešte v minulom roku tvrdil, že sa bude podiel takto hradenej starostlivosti zvyšovať. Každým rokom by sa malo preklopiť do DRG približne desať až 20 percent starostlivosti. Od DRG systému sa očakáva vyššia transparentnosť, spravodlivosť vo financovaní nemocničnej zdravotnej starostlivosti, postupne sa zvyšujúca kvalita starostlivosti ako aj skracovanie čakacích listín. Slovenské zdravotníctvo by tiež vďaka systému malo ušetriť stovky miliónov eur.