Obyvatelia mesta Liptovský Mikuláš štyri roky bojujú o zachovanie zdravotnej starostlivosti v rozsahu, v akom bola poskytovaná pred optimalizáciou siete nemocníc a žiadajú prehodnotiť zaradenie Liptovskej nemocnicu s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu z najižšej prvej do druhej úrovne. Minister zdravotníctva Kamil Šaško nemocnicu navštívil a ohlásil kroky na stabilizovanie situácie. Informujú o tom rezort zdravotníctva aj mesto Liptovský Mikuláš na svojom webe.

„Som veľmi rád, že som si so všetkými zainteresovanými mohol na mieste overiť fakty. Z tejto návštevy je zrejmé, že bývalá vláda nezohľadnila strategickú dôležitosť nemocnice v Liptovskom Mikuláši. Ak nechceme ohroziť starostlivosť o desiatky tisíc ľudí v regióne a stovky tisíc turistov ročne, ideme urobiť kroky, aby sa tunajšia situácia zastabilizovala,“ povedal minister Šaško.

Primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč od prvých šumov o plánovanej optimalizácii apeluje na rezort zdravotníctva a žiada o prehodnotenie rozhodnutia bývalej vlády, ktorá podľa neho zaradila Liptovskú nemocnicu do najnižšej úrovne na základe nekorektných informácií o počte vykonaných medicínskych výkonov a tiež bez zohľadnenia reálnej dopravnej situácie.

„Našim lekárom, ktorí môžu v nemocnici najnižšej úrovne robiť len obmedzené výkony, vozia na urgentný príjem ťažko ranených, často na hranici života a smrti,“ tvrdí Blcháč. Pýta sa, prečo by mali obyvatelia za ošetreniami na druhej alebo tretej úrovni cestovať. „Sám som za posledný rok absolvoval množstvo vyšetrení a liečebných procesov v našej nemocnici a neviem si predstaviť, že by som kvôli každému jednému musel precestovať desiatky kilometrov, a potom sa vyčerpaný vracať domov. Predstavme si všetkých tých ľudí, ktorí nemajú auto, mnohí ani blízkych a nevedeli by sa dostať k ošetreniu,“ opísal primátor. Podobne argumentovali aj iné nemocnice žiadajúce o prehodnotenie zaradenia.

Pacientov by mali voziť do dvojky, funguje to opačne

Dojazdové časy do nemocníc druhej úrovne sú podľa námestníka riaditeľa pre liečebno – preventívnu starostlivosť v Liptovskej nemocnici Jána Drobča oveľa dlhšie, ako tie, s ktorými počítalo ministerstvo, čo označil za život ohrozujúce. „V praxi sa ukázalo, že pacienti, ktorí nemohli byť kvôli zaradeniu v prvom stupni ošetrení v našej nemocnici, mali byť transportovaní do Popradu alebo Ružomberka, ale tieto nemocnice neboli schopné tento nápor prijímať. Práveže naopak, všetky prípady odtiaľ vozia k nám, do Mikuláša,“ priblížil Drobčo, ktorý je aj primárom chirurgického oddelenia.

Do rozvoja nemocnice v Liptovskom Mikuláši putovalo v uplynulých rokoch veľa peňazí. V decembri 2021 začal fungovať nový urgentný príjem, celkové náklady na jeho vybudovanie, prístroje a mobiliár dosiahli 1,83 milióna eur. O necelé dva roky na urgente spustili nové CT pracovisko a vlani za 200-tisíc eur zrekonštruovali pôrodnícke oddelenie. V súčasnosti stavajú novú budovu magnetickej rezonancie za 830-tisíc eur a ďalšieho 1,5 milióna bude stáť samotný prístroj, ktorý si bude nemocnica musieť zabezpečiť. Minister zdravotníctva ocenil, že nemocnica plánuje obnoviť činnosť detskej kardiologickej ambulancie a rozširovať ponuku ambulantnej zdravotnej starostlivosti. Rovnako, že využíva finančné prostriedky z Plánu obnovy a odolnosti SR. Aj kvôli týmto investíciám si nemocnica podľa primátora Blcháča zaslúži zaradenie do druhej regionálnej úrovne.

Mohlo by vás zaujímať

Na zmenu zaradenia sú pripravení

V Liptovskom Mikuláši sídli stredná zdravotnícka škola, ktorá vznikla pred 75 rokmi ako jedna z prvých stredných škôl na Slovensku. Študentov vzdeláva v odboroch praktická sestra, zubný asistent, masér a sanitár. Väčšina z nich absolvuje prax práve v mikulášskej nemocnici. Každý rok má vyše stovku absolventov, ktorí buď pokračujú v štúdiu na vysokej škole alebo hľadajú uplatnenie prioritne vo svojom regióne.

Liptovská nemocnica s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu poskytuje zdravotnú starostlivosť v spádovej oblasti celého okresu Liptovský Mikuláš s približne 72-tisíc obyvateľmi a zároveň všetkým návštevníkom turisticky vyhľadávaného regiónu, ktorý ročne navštívi približne 750-tisíc ľudí. Na urgentnom príjme ošetria ročne okolo 25-tisíc pacientov. Požiadavku na zaradenie liptovskomikulášskej nemocnice do druhej úrovne vyslovili aj obyvatelia okresu. Tí v roku 2022 spustili prvú občiansku petíciu, ktorú podpísalo 15-tisíc ľudí. Druhú vlani svojim podporilo 7 500 Liptákov.

„V prípade preradenia do druhej kategórie sme okamžite pripravení naplno poskytovať ešte lepšiu starostlivosť a prijímať nových lekárov. Tak, aby obyvatelia Liptova, ale aj domáci a zahraniční turisti dostali špičkovú zdravotnú starostlivosť,“ dodal námestník riaditeľa Ján Drobčo.