Na najbližšej schôdzi slovenského parlamentu, ktorá sa začína už 4. februára, sa bude rokovať o sérii zákonov, ktoré vzišli z požiadaviek lekárov počas ich výpovednej akcie na konci minulého roka, a ktoré sú zároveň založené na Memorande medzi vládou a lekármi z roku 2022. Lekárske odborové združenie (LOZ) vyzvalo všetkých poslancov, bez ohľadu na stranícku príslušnosť, aby sa osobne zúčastnili hlasovania a podporili všetky legislatívne zmeny v zdravotníctve.

„Prijatie týchto zákonov je nevyhnutné na zlepšenie slovenského zdravotníctva, pretože prinesie pacientom chýbajúcich zdravotníkov, efektívnejšie financovanie, transparentnosť a úsporu zdrojov v nemocniciach,“ konštatuje Peter Visolajský, predseda LOZ. Dodal, že odborári si uvedomujú zložitosť politickej situácie, v ktorej sa tieto návrhy predkladajú, a rozumie, že zdravotníctvo sa často stáva predmetom politických sporov. „Avšak zdravie občanov nemôže byť rukojemníkom politických hier,“ upozorňuje Visolajský.

Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) spolu so svojim tímom na ministerstve zdravotníctva predložil na rokovanie vlády zdravotnícke zákony, vláda ich následne schválila. „Preto veríme, že všetci poslanci vládnych politických strán jednohlasne podporia tieto legislatívne návrhy,“ poznamenáva predseda LOZ.

Zároveň sa obracia na všetkých poslancov, aj na tých opozičných z Progresívneho Slovenska, KDH, SaS a Hnutia Slovensko. „Pretože aj vaše hlasy rozhodnú o tom, či sa slovenské zdravotníctvo posunie k lepšiemu. Veríme, že v takej zásadnej téme, akou je ochrana zdravia a životov občanov, dokážeme nájsť konsenzus naprieč politickým spektrom. Choroba si nevyberá podľa straníckeho trička a zdravotná starostlivosť musí byť zabezpečená pre každého bez ohľadu na jeho politické presvedčenie,“ vyzýva Visolajský. Dodáva, že prijatie týchto zákonov nie je o podpore vlády či opozície, ale o systémových zmenách, ktoré sú už dlho potrebné a neriešené.

Osobitne sa obrátil na zdravotníckych expertov opozičných strán Oskara Dvořáka (PS), Petra Stachuru (KDH), Tomáša Szalaya (SaS) a Mareka Krajčího (Hnutie Slovensko). Oni sú podľa neho tí, ktorí v mene svojich strán komunikujú zdravotnícku politiku a ich hlas môže byť rozhodujúci.

Mohlo by vás zaujímať

Visolajský pripomína, že hlasovanie o zdravotníckych zákonoch v roku 2022 ukázalo, že 138 zo 139 poslancov dokázalo nájsť spoločnú reč a podporiť opatrenia na zlepšenie zdravotníctva. „Očakávame, že tento zodpovedný prístup sa zopakuje aj teraz. Ak tieto zákony nebudú schválené, vyše 3 000 nemocničných lekárov môže od 1. marca 2025 odísť z nemocníc, čo by viedlo ku kolapsu zdravotnej starostlivosti na Slovensku,“ upozorňuje predseda LOZ.