Lekárske odborové združenie (LOZ) vníma ako dôležitý pozitívny krok zmeny v šiestich zdravotníckych zákonoch, ktoré schválila Národná rada SR a následne ich podpísal aj prezident. „Vďaka týmto legislatívnym zmenám sa ukazuje, že lekári, ktorí podali výpovede, nežiadali len zvyšovanie platov, ale predovšetkým zlepšenie podmienok v prospech pacientov,“ konštatuje LOZ v tlačovej správe.
Dôkazom je podľa združenia konkrétny nárast počtu zdravotníckych pracovníkov v nemocniciach a schválenie zásadných reforiem, ktoré zabezpečia udržateľnosť zdravotnej starostlivosti na Slovensku.
Od výpovedí nemocničných lekárov v roku 2022 sa situácia v personálnom zabezpečení nemocníc začala zlepšovať. Podľa údajov z Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) pribudlo do nemocníc v roku 2024 pribudlo do nemocníc 892 lekárov a 863 sestier, čo predstavuje historicky najvyšší nárast zdravotníckeho personálu. Tento nárast súvisí nielen s väčším počtom absolventov lekárskych fakúlt, ktorí zostali na Slovensku, ale aj s návratom viac ako 300 lekárov zo zahraničia.
,,Ukazuje sa, že rozhodnutie lekárov bojovať za lepšie slovenské zdravotníctvo prinieslo reálne benefity pre pacientov. Nárast počtu zdravotníkov sú jasným dôkazom, že výpovede mali zmysel a prispeli k stabilizácii personálnej situácie v nemocniciach. Ak chceme dlhodobo zlepšovať slovenské zdravotníctvo, potrebujeme podporovať tento nárast počtu nových lekárov, tieto čísla nás pre to veľmi tešia,“ hovorí predseda LOZ Peter Visolajský.
Popri personálnych zmenách boli v dôsledku požiadaviek LOZ schválené aj dôležité zákony, ktoré majú zlepšiť podmienky v zdravotníctve a poslanci Národnej rady SR ich schválili na mimoriadnej schôdzi začiatkom februára 2025.
Mohlo by vás zaujímať
„Prijatie série zdravotníckych zákonov Národnou radou SR prinesie Slovensku chýbajúcich zdravotníkov, efektívnejšie financovanie, transparentnosť a úsporu zdrojov v nemocniciach. Zároveň treba spomenúť uznesenie vlády SR z decembra 2024, v ktorom sa zaviazala, že štátne nemocnice nebudú menené na obchodné spoločnosti, čo by následne mohlo viesť k ich tichej privatizácii,“ konštatuje LOZ.
Lekárske odborové združenie je podľa vlastných slov odhodlané aj naďalej bojovať za kvalitnejšie a dostupnejšie zdravotníctvo. „Hoci zmeny neprichádzajú okamžite, už dnes vidíme prvé výsledky v podobe stabilizácie zdravotníckeho personálu a prijatia kľúčových reforiem. Našou prioritou zostáva zabezpečiť, aby slovenské zdravotníctvo slúžilo pacientom a nie ekonomickým záujmom jednotlivcov,“ uzatvára Peter Visolajský,