Lekári Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) sledujú u detí nárast nikotínových závislostí a používania širokého spektra alternatívnych nikotínových výrobkov, akými sú žuvací tabak, nikotínové vrecúška, cukríky, elektronické cigarety a vaping. Pre deti sú príťažlivé svojou formou a príchuťami a môžu tak vytvárať dojem, že sú neškodné. NÚDCH o tom informuje na svojej webovej stránke.
,,Opak je však pravdou. Rodičia si ich užívanie deťmi nemusia dlhšie všimnúť, nezanechávajú typický zápach ako pri fajčení klasických cigariet, ktorý skôr upriami pozornosť na vznikajúci problém. Môže ich upozorniť až stav, ako je točenie hlavy, nevoľnosť, pocit na odpadnutie, ktorý nastáva pri intoxikácii nikotínom. Najviac rizikové je obdobie adolescencie a to rovnako u chlapcov a dievčat. Dôležité je všímať si svoje deti, veľa sa s nimi rozprávať a dlhodobo si budovať vzťahy založené na dôvere,“ konštatuje Peter Bartoň, riaditeľ NÚDCH.
Fajčenie klasických cigariet je dlhodobo v detskom veku na poklese, aj keď oproti iným krajinám Európy, na Slovensku je medzi deťmi stále aktuálne. Cigarety strieda najmä veľmi široké spektrum alternatívnych nikotínových výrobkov ,,Pri týchto výrobkoch evidujeme jednoznačný nárast. Stretávame sa s dospievajúcimi, u ktorých je rozvinutý syndróm závislosti od nikotínu. Najčastejšie v kombinácii so závislosťou od inej psychoaktívnej látky alebo nelátkovou závislosťou. Nikotínovú závislosť diagnostikujeme aj pri iných psychických poruchách, akými sú napríklad depresia, úzkostná porucha, kedy pacient môže aj takýmto spôsobom hľadať chvíľkovú úľavu od nepríjemných pocitov. Deti a dospievajúci v porovnaní s dospelými inklinujú viac k experimentovaniu a užívaniu širšieho spektra psychoaktívnych látok, čo predstavuje riziko vzniku závislosti,“ hovorí Romana Vidličková, lekárka Kliniky detskej psychiatrie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a NÚDCH.
Lekárka dodáva, že experimentovať s nikotínom začínajú už deti od 10-12 rokov. „V podstate už v skorej adolescencii sa môžeme stretnúť so vznikom závislosti. Väčšina dospelých fajčiarov začala fajčiť pred 18 rokom života, takže adolescencia je z tohto hľadiska najviac rizikové obdobie. Kým v minulosti dominovali jednoznačne chlapci, postupne sa tento pomer vyrovnáva,“ upozorňuje Vidličková
Ako rýchlo vznikne závislosť, závisí od frekvencie a formy užívaného výrobku a rizikových faktorov jedinca vrátane vrodenej predispozície. Vo všeobecnosti môže stačiť aj občasné užívanie nikotínových produktov v priebehu mesiaca.
Mohlo by vás zaujímať
Samotná nikotínová závislosť je väčšinou riešená ambulantne a nevyžaduje hospitalizáciu. Mnohokrát sa užívanie nikotínu v detskom veku zľahčuje. V niektorých rodinách, kde rodičia sú fajčiari a fajčenie je akceptované až normou, rodina mnohokrát ani pomoc nevyhľadá.