V rámci aktivít v oblasti zdravotnej prevencie Košický samosprávny kraj (KSK) organizuje pre širokú verejnosť Deň zdravia či Festival duševného zdravia pre stredoškolákov. „Vlani sme boli súčasťou 1. košického seminára Stop dekubitom (preležaninám, poznámka redakcie). V marci sa tiež zapojíme do podujatia Okrúhly stôl – spoločne proti rakovinám spôsobeným HPV,“ približuje Katarína Strojná, hovorkyňa KSK, pre Zdravotnícky denník.

Samotné Oddelenie zdravotníctva v župe aktuálne síce nerealizuje žiadne motivačné aktivity, ktoré by prilákali občanov kraja k zvýšenému pohybu, ale Odbor školstva Úradu KSK sa v rámci svojich strategických dokumentov snaží predkladať opatrenia, ktoré sú zamerané na pohyb pre rôzne vekové skupiny, predovšetkým pre stredoškolskú mládež. „Tieto opatrenia sú výsledkom participatívneho prístupu a vznikli na základe analýz a diskusných fór, ktorých sa zúčastnili zainteresované subjekty,“ vysvetľuje hovorkyňa Košického kraja.

Potrebná je hlbšia analýza

Na otázku, akým spôsobom by mohli samosprávy pomôcť pri zdravotnej prevencii, je však podľa nej náročné odpovedať, pretože to závisí od konkrétnych možností v konkrétnom čase. „Prípadné návrhy by si vyžadovali hlbšiu analýzu, aj čo sa týka personálnych a finančných kapacít,“ dodáva Strojná.

Vo veci preventívnych programov Oddelenie zdravotníctva župy aktuálne nespolupracuje ani s ministerstvom zdravotníctva, zdravotnými poisťovňami či Úradom verejného zdravia. „Výnimkou je, že v rámci Svetového dňa prvej pomoci sa KSK prostredníctvom Oddelenia zdravotníctva zapája do organizácie podujatia Deň zdravia. Pred župným úradom opäť ponúkneme bezplatné vyšetrenia. V rámci tohto podujatia máme nadviazanú spoluprácu aj so zdravotnými poisťovňami, rôznymi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti či zdravotníckymi organizáciami. Zo strany verejnosti máme na toto preventívno-informatívne podujatie pozitívne ohlasy,“ informuje hovorkyňa KSK.

Záujem o projekty, zamerané na zdravie

V Košickej župe si plne uvedomujú dôležitosť budovania novej športovej infraštruktúry, ktorá je nevyhnutná k tomu, aby obyvatelia kraja viac športovali. „Aj z tohoto dôvodu kraj stavia, rekonštruuje a modernizuje športoviská prostredníctvom projektových a investičných zámerov, ktoré sú založené na zhodnotení potrieb pre športovú infraštruktúru, reflektujúcich spoločenské potreby a nárast počtu športujúcich osôb,“ vysvetľuje hovorkyňa župy. Vďaka KSK bol vlani otvorený 1. certifikovaný pumptrack v Košiciach, pričom v regióne kraj buduje ďalších päť. Na košickom sídlisku KVP navyše vyrastá moderný skatepark.

Košický kraj vlani investoval do výstavby či rekonštrukcií viacerých športových ihrísk. „V Spišskej Novej Vsi napríklad vyrástla multifunkčná telocvičňa, ktorá má slúžiť nielen žiakom a športovým klubom, ale aj širokej verejnosti. Nové multifunkčné ihrisko pribudlo na Strednej odbornej škole v Pribeníku a na Strednej priemyselnej škole stavebnej a geodetickej v Košiciach. V procese výstavby je multifunkčné ihrisko na Gymnáziu v Košiciach, viacúčelové ihrisko na Technickej akadémii v Spišskej Novej Vsi a tiež ihrisko v Škole v prírode v Kysaku,“ prezentuje Katarína Strojná. KSK podporuje budovanie športovej infraštruktúry v mestách a obciach kraja aj prostredníctvom vlastných dotačných programov – ide napríklad o workoutové ihrisko v areáli Základnej školy Belehradská v Košiciach, ktoré je neobmedzene prístupné širokej verejnosti.

„Naše doterajšie skúsenosti ukazujú, že verejnosť má záujem o projekty zamerané na podporu zdravia a prevencie. Pozitívne ohlasy sme zaznamenali na spomínané podujatie Deň zdravia, alebo tiež na sériu vlaňajších podujatí Festival duševného zdravia, ktoré realizoval Odbor školstva so zameraním na duševné zdravie stredoškolákov,“ uzatvára hovorkyňa Košického kraja.

Mohlo by vás zaujímať