Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) získa nové diagnostické laboratórium na prácu s patogénmi BSL3 za 4,8 milióna eur. Ministerstvo zdravotníctva úrad vyzvalo na podpis zmluvy o poskytnutí prostriedkov z plánu obnovy. Slovenská vláda ešte na jeseň ÚVZ určila za priameho prijímateľa v rámci mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti. Ministerstvo zdravotníctva výzvu zverejnilo na svojej webovej stránke.

„Zriadenie plne funkčného laboratóriá BSL3 na Slovensku považujeme za dôležité, pretože sa tým rozšíri spektrum laboratórnej diagnostiky a zvýši sa všeobecná pripravenosť na ohrozenia vysoko nebezpečnou nákazou,“ vysvetlil na jeseň pre Zdravotnícky denník komunikačný odbor ÚVZ.

Medzi aktivitami projektu je najmä prestavba a kompletná technologická úprava vybraných jestvujúcich priestorov ÚVZ v Bratislave na Trnavskej ulici na špeciálny technologický a aplikačný pavilón BSL3+ účelovo prispôsobený a zabezpečený pre prácu s patogénmi v režime BSL3+. Samozrejmosťou je i zabezpečenie špecifickej BSL3+ technologickej infraštruktúry funkčne aj procesne previazanej na jednotlivé analytické moduly zabezpečené pre prácu v režime BSL3+. Ministerstvo zdravotníctva očakáva aj zabezpečenie technológie na dekontamináciu a likvidáciu odpadov s biologickým rizikom v režime BSL3+.

Zriadenie plne funkčného laboratória BSL3 je pre ÚVZ nevyhnutné, pretože jeho laboratóriá v súčasnosti preukázateľne pracujú s biologickými faktormi 3. kategórie, pričom pri spracovaní rizikových zásielok hrozí riziko kontaminácie spracovávaného materiálu biologickým faktorom vyššej kategórie. „Potreba zabezpečenia laboratória vyplýva aj z potreby zabezpečenia kvalitnej a centralizovanej zdravotnej starostlivosti na Slovensku, ktorú prináša reforma Optimalizácie siete nemocníc,“ vysvetľuje ministerstvo zdravotníctva.

Úrad má personálne kapacity na zabezpečenie chodu laboratória, nedisponuje však vhodne uspôsobenými a zariadenými priestormi. „V súčasnosti sú na Slovensku zabezpečované vyšetrenia materiálov s podozrením na prítomnosť BSL3 patogénov prostredníctvom zahraničných partnerských laboratórií len na základe ústneho dohovoru a osobných vzťahov s kolegami, čo znamená dlhý reakčný čas. Vo vlastnej réžii sa vyšetruje vybrané spektrum materiálov a len na veľmi limitované spektrum patogénov, ktoré v súčasných nevyhovujúcich podmienkach sú rizikom pre pracovníkov aj pre okolie,“ konštatuje ministerstvo zdravotníctva.

Mohlo by vás zaujímať

Ešte dodáva, že súčasné laboratórium so stupňom biologickej bezpečnosti 3 v ÚVZ nezodpovedá svojou povahou stavebným a technických požiadavkám na diagnostiku vysoko rizikových biologických agensov a toxínov.