Samosprávy môžu zohrávať významnú úlohu v podpore zdravotnej prevencie tým, že budú organizovať osvetové kampane, zabezpečovať dostupnosť preventívnych vyšetrení a podporovať zdravý životný štýl svojich obyvateľov. „Určite je dobré začať samy do seba, a teda v inštitúciách, ktoré majú samosprávy vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti, a to sú školy a športoviská na školách,“ konštatuje Lucia Forman, hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). Aj keď rozpočty miest a obcí sú obmedzené, prevencia je podľa nej dlhodobo najefektívnejším spôsobom, ako znižovať náklady na zdravotnú starostlivosť.
„Prostredníctvom Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy (BRDS) podporujeme množstvo projektov zameraných na šport a pohybové aktivity. V roku 2025 bolo v rámci BRDS alokovaných 750-tisíc eur na podporu projektov v oblastiach kultúry, mládeže, športu, zdravotníctva a životného prostredia,“ približuje hovorkyňa BSK. Verí, že záujem o zdravotné a športové aktivity organizované krajom rastie. Dôkazom sú vysoké počty účastníkov na župných podujatiach, ako aj pozitívna spätná väzba od verejnosti. „Našou úlohou je vytvárať programy, ktoré oslovia rôzne cieľové skupiny – od detí, cez pracujúcich ľudí až po seniorov. Veríme, že zdravie a prevencia sú témami, ktoré spájajú všetkých,“ zdôrazňuje Lucia Forman.
V župe myslia aj na duševné zdravie
Konkrétne v oblasti športu sa v BSK zameriavajú na organizovanie pravidelných pohybových aktivít pre deti a mládež do 23 rokov, podporu športových podujatí pre organizovanú aj neorganizovanú verejnosť a skvalitnenie materiálno-technického vybavenia športových organizácií. Cieľom je zvýšiť pohybovú zdatnosť mládeže, vrátane zdravotne znevýhodnených športovcov, a vytvárať podmienky pre aktívne trávenie voľného času.
„Uvedomujeme si, že život je rýchly a stresujúci. Rovnako fakt, že obyvateľstvo starne a mládež nešportuje. To všetko vplýva na kvalitu života a zdravia. Preto robíme osvetu, prevenciu, ako aj zlepšujeme podmienky pre športové aktivity v kraji. Nesmieme vynechať ani duševné zdravie,“ hovorí Forman. Preto v spolupráci s občianskym združením IPčko kraj spustil kampaň Je OK, ak nie si OK, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie o duševnom zdraví a poskytnúť podporu tým, ktorí ju potrebujú.
Bratislavská župa pravidelne organizuje Župný športový deň, Župný pediatrický deň, Župnú kvapku krvi, ako aj očkovacie dni proti HPV vírusu. Župa má vo svojej správe Polikliniku Karlova Ves, do ktorej kontinuálne investuje a snaží sa zlepšovať poskytované služby.
„Zároveň pokračujeme v rozširovaní kapacít zariadení sociálnych služieb na komunitnej úrovni. V tomto roku plánujeme vybudovať špecializované zariadenia pre ľudí s autizmom, Alzheimerovou chorobou, Parkinsonovou chorobou a demenciou, kde sa bude služba poskytovať ambulantnou, ale aj celoročnou formou,“ informuje hovorkyňa BSK.
Mohlo by vás zaujímať
Bratislavský kraj má aj sociálnu službu, ktorá pomáha monitorovať zdravotný stav, ale môže zachrániť aj život seniorom. Ide o signalizačný náramok sledujúci stav osoby v domácom prostredí, ktorá z dôvodu svojho nepriaznivého zdravotného stavu ešte nemusí využívať služby v zariadení. Napojený je na dispečing a v prípade potreby zabezpečí okamžitú pomoc v režime 24/7.
Organizácia rôznych športových podujatí
„Bratislavský samosprávny kraj dlhodobo podporuje rozvoj cyklodopravy, ktorá nie je len ekologickým spôsobom dopravy, ale aj skvelou formou pohybu pre všetky vekové kategórie. V spolupráci so samosprávami investujeme do budovania a rekonštrukcie cyklotrás, ktoré prepájajú mestá a obce v kraji a umožňujú bezpečné dochádzanie do práce či školy,“ prízvukuje Lucia Forman. Nosnou osou rozvoja cyklodopravy je projekt Malodunajskej cyklomagistrály, ktorá prepája viaceré obce s Bratislavou.
Župa zároveň spolupracuje so školami a zamestnávateľmi na podpore dochádzania na bicykli a podieľa sa na osvetových kampaniach ako Do práce na bicykli. „Našim cieľom je, aby bola cyklodoprava a cykloturistika dostupnejšia a prirodzene integrovaná do každodenného života obyvateľov kraja,“ pripomína hovorkyňa BSK.
Konštatuje, že pravidelný pohyb je jedným zo základných pilierov zdravého životného štýlu. Pomáha nielen udržiavať fyzickú kondíciu, ale má aj pozitívny vplyv na duševné zdravie, znižuje riziko civilizačných ochorení a zlepšuje celkovú kvalitu života. „V súčasnej dobe, keď mnoho ľudí trávi veľa času sedením – či už v práci, škole alebo doma – je dôležité vytvárať podmienky, ktoré ich prirodzene motivujú k pohybu,“ tvrdí Forman.
Kraj preto podporuje aj školy a organizácie pri organizovaní športových podujatí a vytvára nové športoviská, ktoré sú dostupné aj pre verejnosť. Pravidelne organizuje Župný športový deň.
V príprave je Kampus zdravia a športu
Kraj má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti 50 stredných škôl, ktoré disponujú aj športovými areálmi. „Tieto postupne rekonštruujeme a otvárame nielen študentom, ale aj verejnosti. Vlajkovými loďami sú nové športovisko na Ostredkovej či na Adlerke,“ zdôrazňuje hovorkyňa BSK. Areál na Ostredkovej ponúka moderné multifunkčné ihrisko, bežeckú dráhu a zázemie pre rôzne športové aktivity. Na Adlerke pribudla nová atletická dráha, workoutová zóna a kvalitný povrch pre loptové hry, čím sa stala obľúbeným miestom pre športovcov aj verejnosť.
Dôraz na verejné zdravie bude mať podľa Lucie Forman pod palcom Kampus zdravia a športu v Petržalke, ktorý je aktuálne v procese prípravy. Tento rok bude zrealizovaná primárna infraštruktúra – cestné komunikácie a inžinierske siete. Súčasťou projektu kampusu je aj atletická dráha, ktorá sa bude realizovať spolu s ostatnými objektmi kampusu, nakoľko je na ne funkčne aj stavebne priamo napojená.
BSK pristúpil aj k obnove a rekonštrukcii historických záhrad a parkov, ktoré majú byť centrom relaxu a v horúcich dňoch miestom pre ochladenie. Takto bola zrevitalizovaná záhrada v modranskom kaštieli. Tento rok sa obnovy dočká park v Malinove a Stupave.