Nádorové ochorenia sú v Slovenskej republike druhou najčastejšou príčinou hospitalizácií a druhou najčastejšou príčinou úmrtí. Na rakovinu u nás každý rok zomrie približne 13-tisíc ľudí, pričom v roku 2022 to bolo 12 773. „Pritom 30 až 50 percentám nádorových ochorení môžeme predísť. Skríning onkologických chorôb, takzvaná onkokontrola, je jedným z najúčinnejších nástrojov na boj proti rakovine. Slúži na zachytenie onkologickej choroby vo včasnom štádiu u zdanlivo bezpríznakovej populácie. Včasné odhalenie rakoviny zvyšuje šance na úspešnú liečbu a zároveň je menej nákladné na zdravotnú starostlivosť,“ informuje ministerstvo zdravotníctva v tlačovej správe pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine.
U mužov sú najčastejšími nádorovými ochoreniami karcinóm prostaty, karcinóm hrubého čreva a konečníka a karcinóm pľúc. U žien vedie karcinóm prsníka, karcinóm hrubého čreva a konečníka a karcinóm tela maternice. Medzi najčastejšie onkologické ochorenia u detí patria leukémie, zhubné nádory mozgu a lymfómy.
„Na Slovensku sa v súčasnosti vykonávajú tri druhy onkokontroly plne hradené z verejného zdravotného poistenia – skríning rakoviny krčka maternice, rakoviny hrubého čreva a konečníka a rakoviny prsníka. V štádiu prípravy sú momentálne programy skríningu rakoviny pľúc a skríning rakoviny prostaty,“ približuje rezort zdravotníctva.
Dôležitou súčasťou primárnej prevencie je podľa ministerstva aj obmedzenie rizikových faktorov, ktoré prispievajú k vzniku nádorových ochorení. Ide najmä o fajčenie, konzumáciu alkoholu, obezitu, nedostatok fyzickej aktivity či infekciu vírusmi, akým je napríklad ľudský papilomavírus (HPV). Infekcia HPV môže spôsobiť rakovinu krčka maternice, vagíny, vulvy, konečníka, penisu, hlavy a krku. „Najúčinnejšou prevenciou proti HPV infekcii, akú má svet v súčasnosti k dispozícii, je očkovanie. Na Slovensku je hradené z verejného zdravotného poistenia dievčatám a aj chlapcom vo veku od 12 až do dovŕšenia 15 rokov,“ konštatuje rezort zdravotníctva.
Ministerstvo zdravotníctva spolu s Národným onkologickým inštitútom aktívne participujú na mnohých európskych iniciatívach, ktoré pomáhajú postupne vytvárať systémové zmeny a nové podmienky pre onkologickú starostlivosť s cieľom, aby Slovensko malo v blízkej budúcnosti Komplexné onkologické centrum (Comprehensive Cancer Center), aby sa následne vytvorila komplexná onkologická infraštruktúra (Comprehensive Cancer Infrastructure), ktorá bude poskytovať zdroje a služby na podporu, zlepšenie a integráciu onkologickej starostlivosti, výskumu, školenia odborníkov v oblasti starostlivosti a vzdelávania pre pacientov s rakovinou, preživších a rodiny/opatrovateľov.