Vyše 400 miliónov eur v pláne obnovy zmení svoje využitie. Na projekty obnovy nemocníc pôjde o 200 miliónov viac. O novom prerozdelení prostriedkov z Plánu obnovy a odolnosti SR informoval portál Euractiv.
Aj keď sa vláda Roberta Fica (Smer-SSD) v programovom vyhlásení zaviazala napĺňať plán obnovy tak, ako ho zdedila, budúcu stredu (15. januára) má predsa schváliť jeho revíziu. Ako dôvod uvádza objektívne skutočnosti, kvôli ktorým sa plán obnovy nestíha naplniť tak, ako ho napísali vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera (obaja vtedy OĽANO).
Psychodiagnostiku netreba štandardizovať
Vyplýva to z materiálu, ktorý odprezentoval vicepremiér pre plán obnovy Peter Kmec (Hlas-SD) na schôdzi parlamentného výboru pre európske záležitosti. Vláda ho má schváliť v stredu (15. januára). Väčšina uvoľnených peňazí sa využije na navýšenie objemu financií na existujúce investície. Najviac si tým prilepšia projekty obnovu nemocníc, do ktorých pôjde o 200 miliónov eur viac. Rezort zdravotníctva tak bude môcť schváliť projekty na rekonštrukciu ďalších nemocníc. Má ísť o projekty, ktoré boli prihlásené do pôvodných výziev, ale pre nedostatok peňazí neuspeli. Vláda si sľubuje, že vďaka tomu, že sú už rozpracované, sa stihnú dokončiť aj v krátkom čase, ktorý zostane po schválení revízie.
Existujúce projekty na rekonštrukciu nemocníc v Martine a Banskej Bystrici podľa Kmeca napredujú. Nad projektami majú podľa neho dohľad „dva silné tímy“. Vláda okrem toho úplne zruší tri míľniky. Ministerstvo zdravotníctva už nebude musieť štandardizovať psychodiagnostické metódy, rezort spravodlivosti zase ruší centralizovaný systém súdneho riadenia.
Nemocnice, školy, komunitná starostlivosť, vlak aj stromy
Dodatočné peniaze okrem nemocníc poputujú aj do výstavby škôlok a základných škôl, zariadení komunitnej starostlivosti, rekonštrukcie internátov, nákupu nového vlaku ministerstvom dopravy či do sadenia stromov v štátnych lesoch.
V prípade všetkých škrtnutých míľnikov by mala Európska komisia súhlasiť s tým, že existujú objektívne dôvody, prečo ich štát nedokáže naplniť. Najviac škrtov sa udialo v oblasti životného prostredia. Z envirorezortu celkovo odídu investície za takmer 370 miliónov eur. Najväčšia časť bude uvoľnená z plánov na dekarbonizáciu oceliarní U.S. Steel. Slovensko sa taktiež už nechystá odkupovať pozemky v národných parkoch a pre prílišnú komplikovanosť tiež vláda zrušila alokáciu programu Obnov dom v Levoči. Pre prílišnú ambicióznosť sa budú okresávať aj modernizácie hasičských staníc, za čo údajne môže zdĺhavý proces verejného obstarávania. Vicepremiér Kmec pri predstavovaní revízie na výbore vyzdvihol reformu verejného obstarávania, bez ktorej by boli šance na stihnutie väčšiny investícií z plánu obnovy oveľa nižšie. Pre meškanie sa bude okresávať aj rekonštrukcie budov súdov, pre nízky záujem a komplikovanosť projektov zase debarierizácia stredných škôl.
Európska komisia mal revíziu predbežne schváliť, na oficiálne schválenie bude mať pol roka. Vláda sa však bude snažiť Komisiu urgovať, nech revíziu schváli čo najskôr. Posledný termín na dokončenie plánu obnovy je polovica roka 2026. Ak by k schváleniu revízie prišlo v polovici tohto roka, na dokončenie nových projektov zostáva už iba jeden rok. Preto sa vláda podľa Kmeca sústredila na projekty, pri ktorých vie garantovať, že sú reálne pripravené a stihnú sa dokončiť. „Po tejto revízií na 100% preberáme politickú zodpovednosť za plán obnovy,“ tvrdí Peter Kmec. Odôvodňuje tým aj fakt, že revíziu predkladajú v skrátenom konaní.