Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) v stredu 22. januára rokovala so zdravotnými poisťovňami Dôvera, Union a Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) o kľúčových témach, ktoré ovplyvnia fungovanie nemocníc v tomto roku. Hlavnými bodmi diskusie boli rozpočet na tento rok, dopady takzvaného memoranda 2.0 a systém skupín súvisiacich diagnóz (DRG). ANS o tom informovala v tlačovej správe.

ANS spolu so zdravotnými poisťovňami upozornili na pretrvávajúcu neistotu, keďže ministerstvo zdravotníctva zatiaľ nevydalo programovú vyhlášku na rok 2025, ktorá určuje, aké prostriedky budú zdravotným poisťovniam pridelené na jednotlivé typy zdravotnej starostlivosti. ANS majú platné zmluvy so všetkými zdravotnými poisťovňami len do konca marca.

Asociácia dlhodobo zdôrazňuje potrebu adekvátneho dofinancovania nemocníc. Na tento rok požaduje navýšenie rozpočtu o 161 miliónov eur, pričom túto sumu potvrdil aj Inštitút zdravotnej analýz (IZA). Na základe dostupných analýz bude podľa ANS na udržanie súčasného rozsahu a kvality zdravotnej starostlivosti v systéme potrebných dodatočných minimálne 250 miliónov eur. Po zohľadnení Memoranda 2.0, ktoré podpísalo Lekárske odborové združenie (LOZ) s ministerstvom zdravotníctva, sa však deficit vyšplhá až na 500 miliónov eur. „LOZ malo využiť, že vláda bola pod obrovským tlakom a presadiť viac peňazí do zdravotníctva, čo sa v memorande neudialo,“ prízvukoval prezident ANS Marián Petko.

ANS tiež poukázala na výrazné rozdiely v prístupe k financovaniu zdravotníctva medzi Slovenskom a Českou republikou. Kým v Česku štát prispieva za svojich poistencov šesť percent z priemernej mzdy, na Slovensku je to iba 4,5 percenta. „Česko je príkladom, že dostatočné financovanie zdravotníctva posúva kvalitu vpred. Ak chceme, aby slovenské nemocnice držali krok s dobou, musíme sa priblížiť ich štandardom financovania,“ povedal prvý viceprezident ANS Igor Pramuk.

Rokovania ANS so zdravotnými poisťovňami a ministerstvom zdravotníctva budú pokračovať. Cieľom je podľa ANS zabezpečiť dostatočné zdroje na poskytovanie kvalitnej a dostupnej zdravotnej starostlivosti.

Mohlo by vás zaujímať