Slovensko urobilo pri predpisovaní liekov krok späť. Aspoň tak to vidia poisťovne, lekári a opozičné politické strany pri zmenách, ktoré nastali od januára tohto roka pri e-receptoch. Po novom si totiž na niektoré lieky ľudia musia ísť po klasický papierový predpis. Spôsobila to novela zákona o národnom zdravotníckom systéme, ktorú parlament schválil ešte v prvej polovici vlaňajšieho decembra. Ministerstvo zdravotníctva pod vedením Kamila Šaška (Hlas-SD) už avizovalo, že problém chce vyriešiť. Keďže však na to bude potrebovať legislatívnu úpravu, môže to trvať aj niekoľko mesiacov.

Od nového roka prichádza k zmene pri predpisovaní elektronických receptov. Dôvodom je novela zákona, ktorá upravuje možnosti využívania e-receptu. Od januára tak budú niektoré lieky či zdravotnícke pomôcky vyžadovať vystavenie papierového receptu. Týka sa to liekov predpísaných nezmluvným lekárom a tiež liekov, ktoré predpísal zmluvný lekár, ale pacienti si ich platia v plnej výške. Inak povedané, nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia.

Zmenu priniesla novela zákona o Národnom zdravotníckom informačnom systéme, ktorú parlament schválil ešte vlani v decembri. Bod, podľa ktorého zdravotné poisťovne nemôžu spracovávať elektronické recepty nehradené z verejného zdravotného poistenia, bol prijatý prostredníctvom pozmeňovacieho návrhu. Asociácia zdravotných poisťovní (AZP) upozornila, že pôvodne bol pozmeňujúci návrh označený ako legislatívno-technická úprava.

Rezort zdravotníctva tvrdí, že „s ohľadom na technicko-legislatívnu nutnosť úpravy bolo nevyhnutné v súvislosti so službou e-receptu rešpektovať právo Európskej únie (EÚ) týkajúce sa ochrany osobných údajov“. Ministerstvo sa však spolu so zdravotnými poisťovňami a Národným centrom zdravotníckych informácií dohodli, že najneskôr do konca marca tohto roka budú iniciovať legislatívny proces na opravu zmien v predpisovaní e-receptov.

Problém najmä pri opakovanom e-recepte

Pre pacientov to v praxi znamená, že ak užívajú lieky, ktoré neprepláca zdravotná poisťovňa, musia si po recept prísť osobne za svojim lekárom. Pri e-recepte totiž pacient nemusí vždy prísť do ambulancie osobne a lekár môže liek predpísať na diaľku. Pacient si ho potom v lekárni vyzdvihne pomocou občianskeho preukazu či preukazu poistenca. Ak je liek hradený poisťovňou čo i len jedným centom, lekári ho môžu aj naďalej predpisovať pomocou elektronického receptu.

Lieky, ktoré sú hradené zdravotnými poisťovňami, zverejňuje ministerstvo zdravotníctva na svojej webovej stránke. Ak sa liek v zozname nenachádza, znamená to, že si ho pacient platí v plnej výške. Na takýto liek teda potrebuje papierový recept. Slovenská lekárnická komora uvádza, že ide napríklad o antikoncepciu, niektoré lieky na očné ochorenia či analgetiká, ale tiež lieky predpísané nezmluvným lekárom, alebo na iné, ako poisťovňou hradené indikácie s poznámkou „hradí pacient“. AZP predpokladá, že sa nutnosť papierového predpisovania bude týkať asi 17 percent všetkých receptov.

Mohlo by vás zaujímať

Problém budú mať najmä pacienti s takzvaným opakovaným elektronickým predpisom na liek, ktorý je na plnú úhradu pacienta. Takýto lekársky predpis nie je možné otvoriť a vydať liek. Je potrebné požiadať ošetrujúceho lekára o papierový lekársky predpis. Opakované e-recepty na lieky, ktoré neprepláca poisťovňa, totiž od januára automaticky už neplatia. Pri papierovej forme sa navyše nedá predpísať opakovaný recept. To bolo možné len elektronicky vytvorením preskripčného záznamu.

Obmedzenie elektronického predpisovania sa týka aj dietetických potravín a zdravotníckych pomôcok. To, na aké lieky a pomôcky budú pacienti potrebovať po novom papierový recept, si môžu overiť napríklad v lekárni alebo u svojho lekára.

Len oficiálne tlačivo

Lekárom sa od januára navyše skomplikuje administratíva. Liek totiž nemôžu predpísať na obyčajný papier. Musia použiť oficiálne tlačivo s jedinečným evidenčným kódom. Na jedno tlačivo lekárskeho predpisu je možné predpísať najviac dva druhy liekov.

Papierový lekársky predpis je tiež potrebné odovzdať v lekárni. Jeho platnosť je rovnaká ako platnosť elektronických lekárskych predpisov. Štandardný lekársky predpis vystavený lekárom platí sedem dní od vystavenia. V prípade, ak lekár predpisuje liek s obsahom omamnej alebo psychotropnej látky, jeho platnosť je päť dní od vystavenia. Lekársky predpis na antibiotiká alebo chemoterapeutiká je platný tri dni, keďže zákon vychádza z predpokladu, že tieto lieky sú určené na okamžitú liečbu a potlačenie infekcie. Rovnako je to aj pri lekárskych predpisoch, ktoré sú predpísané lekárom lekárskej služby prvej pomoci a lekárom ústavnej pohotovostnej služby, ich platnosť trvá najdlhšie jeden deň od vystavenia.

Podľa odborníkov je problém aj v tom, že papierový recept sa nemusí dostať do zdravotníckej databázy. Elektronický recept totiž umožňuje oprávnenému lekárovi vidieť aktuálne lieky pacienta a tiež históriu liečby. Pri papierovom predpise by mal byť záznam aspoň v zdravotnej karte, no v praxi sa môže informácia o tom, aké lieky pacient užíva a či hrozí interakcia medzi nimi, prehliadnuť či stratiť.

Riešenie vo viacerých etapách

Samotné ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že intenzívne rieši situáciu s elektronickými receptami. „Celý súvisiaci legislatívny proces je nutné realizovať vo viacerých etapách. Posledná etapa procesu bude realizovaná v priebehu prvého kvartálu roka 2025. Ministerstvo zároveň vykonáva všetky kroky tak, aby nedochádzalo k akýmkoľvek zásahom do práv pacientov,“ cituje portál Teraz.sk komunikačný odbor rezortu zdravotníctva.

Opozičný poslanec Národnej rady SR a člen zdravotníckeho parlamentného výboru Tomáš Szalay (SaS) však v piatok na tlačovej konferencii upozornil, že riešením by mohlo byť dočasné upustenie od byrokratických požiadaviek predpisovania papierových receptov, ako je špecifické tlačivo alebo farba sériového čísla, ktoré musia lekári zachovať. Podľa jeho slov by sa im napríklad na tri mesiace umožnilo predpisovať lieky na obyčajný papier veľkosti A5. „Nerobme z toho byrokratické peklo,“ uviedol.

Jedným z riešení je podľa neho aj jednoduchá oprava v zákone na mimoriadnej schôdzi parlamentu a v skrátenom legislatívnom konaní. Ďalším riešením by podľa neho mohla byť úprava, po ktorej lieky, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia, boli dočasne uhrádzané vo výške jedného centu za liek. V takom prípade by sa museli všetky lieky a zdravotnícke pomôcky predpisovať pomocou e-receptu. Podľa Szalaya by to stálo asi 100-tisíc eur ročne.