Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) požiadal ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD), aby urgentne s okamžitou platnosťou vyriešil problém vydávania eReceptov. Ako premiér napísal na sociálnej sieti, Šaško ho informoval, že rezort zdravotníctva prijíma okamžité opatrenia, ktoré zabezpečia opätovné vydávanie eReceptov v najbližších hodinách a dňoch.

Od začiatku tohto roka totiž nastal problém pri predpisovaní liekov. Po novom si totiž na niektoré z nich ľudia musia ísť po klasický papierový predpis. Týka sa to liekov, ktoré si pacienti platia v plnej výške. Spôsobil to pozmeňujúci návrh k novele zákona o národnom zdravotníckom systéme, ktorú parlament schválil ešte vlani v decembri.

Predložil ho predseda zdravotníckeho parlamentného výboru Vladimír Baláž (Smer-SD). Podľa jeho slov to bolo nutné kvôli európskej smernici o ochrane osobných údajov, no v skutočnosti to nebráni predpisovať lieky, ktoré neprepláca poisťovňa. Tvrdí, že daný paragraf treba len spresniť. Opozičná strana SaS však pre situáciu s e-receptami navrhuje vrátiť sa k pôvodnej právnej úprave legislatívy.

Lekárom sa navyše skomplikovala administratíva. Liek totiž nemôžu predpísať na obyčajný papier. Musia použiť oficiálne tlačivo s jedinečným evidenčným kódom. Na jedno tlačivo lekárskeho predpisu je možné predpísať najviac dva druhy liekov.

Papierový lekársky predpis je tiež potrebné odovzdať v lekárni. Jeho platnosť je rovnaká ako platnosť elektronických lekárskych predpisov. Štandardný lekársky predpis vystavený lekárom platí sedem dní od vystavenia. V prípade, ak lekár predpisuje liek s obsahom omamnej alebo psychotropnej látky, jeho platnosť je päť dní od vystavenia. Lekársky predpis na antibiotiká alebo chemoterapeutiká je platný tri dni, keďže zákon vychádza z predpokladu, že tieto lieky sú určené na okamžitú liečbu a potlačenie infekcie. Rovnako je to aj pri lekárskych predpisoch, ktoré sú predpísané lekárom lekárskej služby prvej pomoci a lekárom ústavnej pohotovostnej služby, ich platnosť trvá najdlhšie jeden deň od vystavenia.

Mohlo by vás zaujímať

Podľa odborníkov je problém aj v tom, že papierový recept sa nemusí dostať do zdravotníckej databázy. Elektronický recept totiž umožňuje oprávnenému lekárovi vidieť aktuálne lieky pacienta a tiež históriu liečby. Pri papierovom predpise by mal byť záznam aspoň v zdravotnej karte, no v praxi sa môže informácia o tom, aké lieky pacient užíva a či hrozí interakcia medzi nimi, prehliadnuť či stratiť.