Poľsko sa v poslednej dobe ukazuje ako ekonomický tiger bývalej východnej Európy. Od januára sa navyše ujalo predsedníckeho kresla v Rade Európskej únie. Aké sú jeho priority v oblasti zdravia a ako sa stavia k už rozjednaným legislatívnym iniciatívam, ktoré si na čele Rady odovzdávajú štáty už niekoľko mandátov? Pri hľadaní odpovedí na tieto otázky sa Zdravotnícky denník pozrel na program poľského predsedníctva.

Jednou z hlavných oblastí, na ktoré sa chce poľské predsedníctvo zamerať, je digitalizácia zdravotnej starostlivosti. Tento krok má zahŕňať rozvoj cezhraničných e-health služieb naviazaný na projekt Európskeho priestoru pre zdravotnícke dáta (EHDS). Tieto kroky ale musia ísť ruka v ruke s bezpečnostnými opatreniami. „S ohľadom na dynamický vývoj trhu so zdravotníckymi pomôckami, najmä tými, ktoré vyžadujú certifikáciu a spracovávajú citlivé lekárske údaje, ako aj na meniacu sa vonkajšiu situáciu súvisiacu s vojnou na Ukrajine, začne predsedníctvo rozpravu o prísnejšej regulácii kybernetickej bezpečnosti zdravotníckych pomôcok v právnych predpisoch EÚ,“ zaväzujú sa Poliaci.

„Predsedníctvo bude tiež pripravené rokovať o oznámenom akčnom pláne v oblasti kybernetickej bezpečnosti pre nemocnice a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti,“ stojí ďalej v programe.

Riziká digitálnej doby

Ďalšou kľúčovou prioritou je mentálne zdravie detí a dospievajúcich, pretože prudký nástup digitálnych technológií a sociálnych médií podľa Poliakov prináša riziká, ktoré si vyžadujú okamžitú pozornosť. Program predsedníctva upozorňuje: „Zvlášť náročné pre členské štáty sú hrozby spojené s intenzívnym využívaním internetu, vrátane informačných a komunikačných nástrojov a platforiem, a predovšetkým sociálnych médií.“

Poľsko preto plánuje iniciovať diskusiu o rizikách, ktoré digitálne technológie prinášajú, a zahrnúť túto tému do záverov Rady EÚ. Cieľom je ochrana mentálneho zdravia mladšej generácie a vytvorenie prostredia, ktoré podporuje zdravý vývoj v digitálnom veku.

V novembri 2024 na tému vplyvu sociálnych sietí na deti a mladistvých sa uskutočnilo verejné vypočutie na schôdzi podvýboru Európskeho parlamentu pre verejné zdravie (SANT). Doktorandka z prestížnej University of Cambridge Luisa Fassiová tu prezentovala stav bádania v tejto oblasti, pričom konštatovala, že „medzi sociálnymi sieťami a duševným zdravím existuje len malá korelácia“ a doteraz chýba výskum, ktorý by jednoznačne potvrdil opak.

Mohlo by vás zaujímať

Podpora zdravého životného štýlu

Treťou prioritnou oblasťou v zdravotnej politike je pre poľské predsedníctvo prevencia. „V súvislosti s novými výzvami a hrozbami pre verejné zdravie rastie potreba hĺbkovej analýzy skutočných účinkov programov a nástrojov podpory zdravia a prevencie chorôb,“ uvádza sa v programe. V tejto oblasti si preto poľské predsedníctvo kladie za cieľ analyzovať efektivitu existujúcich programov v členských štátoch. Tento proces zahŕňa prípravu katalógu osvedčených postupov a návrhy na opatrenia na úrovni Európskej únie i jednotlivých štátov.

„Cieľom je podporiť prezdravotné správanie a predložiť konkrétne návrhy na zlepšenie prevencie chorôb,“ stojí v programe.

Kľúčová úloha farmaceutickej bezpečnosti

Jednou z najvýznamnejších oblastí zostáva zabezpečenie dostupnosti liekov. Poľsko sa preto zameria na diverzifikáciu dodávateľských reťazcov liečiv a podporu ich výroby v krajinách Európskej únie. „Predsedníctvo bude aj naďalej pracovať na revízii farmaceutickej legislatívy v duchu zvýšenia bezpečnosti dodávok a zaistenia dostupnosti a cenovej dostupnosti liekov,“ uvádza dokument poľského predsedníctva.

Európsky parlament už svoju pozíciu k tzv. farmaceutickému balíčku prijal vlani v apríli. Odvtedy sa čaká, až sa na postoji zhodne aj Rada EÚ. Ako krátko po schôdzi Rady pre zamestnanosť, sociálnu politiku, zdravie a ochranu spotrebiteľa (EPSCO), ku ktorej došlo vlani v júni, oznámila Zdravotníckemu denníku bývalá riaditeľka odboru zahraničných vecí a Európskej únie ministerstva zdravotníctva a terajšia riaditeľka pre vonkajšie vzťahy spoločnosti MSD SR Eva Karásková, že do tejto fázy by mohli rokovania vstúpiť práve za súčasného predsedníctva – zrejme však až k jeho koncu.

Poľsko prevzalo predsedníctvo Rady Európskej únie na obdobie od januára do júna 2025. Ide o významnú úlohu, počas ktorej bude koordinovať agendu EÚ, viesť rokovania medzi členskými štátmi a reprezentovať Radu EÚ na medzinárodnej úrovni.