Zákon o záchrannej zdravotnej službe (ZZS) je jednou z najlepšie pripravených reforiem, ktorá mala ísť do parlamentu už v decembri 2024, avšak zablokoval ju minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS). Na tlačovej konferencii v Národnej rade SR to povedal poslanec a prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov František Majerský (KDH). Pýta sa, kto si zoberie na zodpovednosť, keď sa ani po 17 rokoch nebudú v záchranke diať žiadne zmeny k lepšiemu. Z ministerstva zdravotníctva, ktoré vedie Kamil Šaško (Hlas-SD), zareagovali, že návrh zákona je pripravený na predloženie na rokovanie vlády. Vykonávacie predpisy podľa rezortu budú predmetom pripomienkového konania a návrh by mal byť zaradený na februárovú schôdzu parlamentu.
„Mám voči tomu absolútne výhrady, ktoré som uverejnil v pripomienkovom konaní ako zásadné a s pánom ministrom zdravotníctva sa k tomu stretnem. Zatiaľ ma nepresvedčil v ničom, prečo by som mal ustúpiť,“ zdôvodnil podpredseda vlády a minister životného prostredia Taraba blokovanie zákona. Nesúhlasí napríklad s vytvorením novej pozície asistenta prepravy. Považuje za nebezpečné, aby na výjazdy chodili laici len s niekoľkotýždňovým kurzom.
Tarabovi sa nepáči sa ani to, aby sa záchranárom špecialistom zvýšili kompetencie, čím by nahradili lekárov. Je aj proti zavedeniu novej linky 116 117. Tvrdí, že výber z viacerých tiesňových čísel môže byť pre ľudí mätúci.
Adresnejšia pomoc aj nová linka
Hlavný operátor Operačného strediska ZZS Viliam Sládek Zdravotníckemu denníku povedal, že návrh novej siete záchraniek mal platiť od januára 2025. Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) tvrdí, že problém budú v jeho rezorte riešiť a návrh zákona je pripravený predložiť na rokovanie vlády. Parlament by mal o ňom rozhodovať na februárovej schôdzi. Pacienti by tak mali zmeny vo fungovaní záchraniek pocítiť až v roku 2026.
K návrhu zákona má výhrady aj Slovenská spoločnosť urgentnej medicíny a medicíny katastrof. Bližšie sme o nich informovali v tomto článku. Prezident spoločnosti Attila Gányovics tiež poukázal na nedostatočnú komunikáciu rezortu zdravotníctva so sektorom.
Z ministerstva pre Zdravotnícky denník potvrdili, že zmeny vo fungovaní záchranky pacienti pocítia až v roku 2026, kedy budú plne nasadené nové procesy a nová sieť ZZS. Tá má priniesť dostupnejšiu a adresnejšiu zdravotnú starostlivosť, nové typy ambulancií záchrannej zdravotnej služby, ktoré efektívnejšie zabezpečia poskytovanie starostlivosti a tiež nové procesy na linke 155. „Na novej linke 116 117 pacientovi operátori pomôžu s neemergentnými stavmi,“ vysvetľuje ministerstvo.
Mohlo by vás zaujímať
Ako vyriešia odborárov?
Ministerstvo aktuálne rieši aj situáciu s výpoveďami nemocničných lekárov, iniciovanými lekárskymi odborármi na znak nespokojnosti so stavom slovenského zdravotníctva. Lekári svoje výpovede na konci decembra vo väčšine prípadov stiahli. V súvislosti s plnením požiadaviek Lekárskeho odborového združenia však poslanec KDH Peter Stachura povedal, že situácia nie je vyriešená, len posunutá o dva mesiace, kedy „sa opäť budeme triasť, či lekári nastúpia do práce.“ Do nemocníc sa totiž vrátili podmienečne a vláda musí do konca februára 2025 splniť sľuby, ku ktorým sa zaviazala.
Minister Šaško kvôli výpovediam pripravil zákon o mimoriadnej situácii, no opoziční poslanci si myslia, že pravdepodobne celá jeho práca vyjde navnivoč. Stachura zdôraznil, že za väčšinu problémov v sektore sú zodpovedné predchádzajúce vlády a Šaško sa snaží hasiť situáciu, ktorú mu nechali kolegovia zo strán Smer-SSD a Hlas-SD. Z ministerstva pre Zdravotnícky denník uviedli, že za účelom riešenia situácie pracovné skupiny pripravujú jednotlivé návrhy zákonov, ktoré ministerstvo plánuje predložiť na najbližšiu parlamentnú schôdzu. „Rezort zdravotníctva bude o všetkých krokoch včas informovať,“ dodali.
Predpisovanie liekov stále nedoriešili
Poslanci pripomenuli, že okrem siete záchraniek a situácie s odborármi sa ministerstvo stretáva aj s ďalšími problémami, napríklad otázkou národnej univerzitnej nemocnice v Bratislave, neriadenými poplatkami v ambulanciách, duplicitnými vyšetreniami a naopak nedostupnosťou zdravotnej starostlivosti.
Hovorili aj o probléme s e-receptami, ktorému sme sa bližšie venovali v tomto článku. Situáciu s elektronickým predpisovaním liekov s plnou úhradou pacienta ministerstvo vyriešilo vydaním metodického usmernenia. To však doteraz nie je zverejnené. Rezort informoval, že usmernenie bude publikované vo Vestníku Ministerstva zdravotníctva SR, ktorý bude zverejnený na jeho webe. Pokiaľ ide o to, že lekári bez zmluvy s poisťovňou stále nemôžu predpisovať pacientom elektronické recepty, ministerstvo tvrdí, že „momentálne hľadá legislatívne riešenie týkajúce predpisovania liekov nezmluvnými lekármi“. Neuviedlo, kedy a ako by sa mohla situácia vyriešiť.