Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) sa stretol v pondelok 13. januára na pôde ministerstva zdravotníctva so zástupcami odborných spoločností všeobecných lekárov. Prediskutovali viacero tém, významnú časť diskusie zamerali na plné zapojenie všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti do eZdravia.
Na pozvanie ministra zdravotníctva sa zišli zástupcovia oboch odborných spoločností všeobecných lekárov pre dospelých. Rokovania sa za ministerstvo zúčastnil minister Kamil Šaško a obaja štátni tajomníci Ladislav Slobodník a Michal Štofko, zástupcovia jednotlivých sekcií a Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).
Témou rokovania bolo nastavenie a prediskutovanie hlavných odborných tém, ktoré majú byť riešené na ministerstve zdravotníctva v súvislosti s prácou všeobecných lekárov. Hlavnou témou stretnutia bola elektronizácia slovenského zdravotníctva so zameraním na bezpečnosť pacienta aj ošetrujúceho lekára.
„Oceňujeme záujem ministra o riešenie tohto problému, ktorý pred sebou tlačíme už niekoľko rokov. Povinnosť pripojiť sa do elektronického zdravotníctva platí pre všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti už od 1. januára 2018,“ povedala Monika Palušková, prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS). „V roku 2021 bolo pripojených do elektronického zdravotníctva na Slovensku iba 61 percent poskytovateľov, aktuálne sa číslo pohybuje okolo 70 percent. Lekári tak nevidia prepúšťacie správy svojich pacientov z nemocníc a nemocniční lekári zase výsledky vyšetrení z ambulancií a často ani to, kde sa pacient pohyboval a kto a kedy ho vyšetril,“ dodala.
Ako ďalej uviedla, SVLS požiadala ministerstvo zdravotníctva, aby nastavilo systém pripojenia ambulancií a nemocníc do elektronického zdravotníctva tak, aby bolo reálne vymožiteľné. „Roky sme iba počúvali, ako sa problém rieši, avšak bez výsledku. Teraz, zdá sa, nové vedenie ministerstva zdravotníctva vie a chce veci posunúť dopredu. Prvoradá je bezpečnosť pacienta a lekára pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Ak lekár nevie, kde a kedy bol pacient ošetrený, kto mu aké lieky ordinoval a predpísal, aké boli výsledky jeho laboratórnych vyšetrení, nemožno takýto stav považovať za správny. Sme veľmi radi, že minister a vedenie ministerstva zdravotníctva sa rozhodli tento stav urýchlene vyriešiť. Zhodli sme sa na technickom spôsobe riešenia a sme presvedčení, že bude fungovať,“ uzavrela Palušková.