Minister zdravotníctva sa má zoberať Globálnou pandemickou dohodou a predložiť stanovisko Slovenska k jej návrhu. Vláda schválila, že sa má venovať aj vakcínam, Medzinárodným zdravotným predpisom a právnym aspektom ich odmietnutia.
Vláda v stredu zobrala na vedomie správu o činnosti svojho splnomocnenca pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie covid-19 Petra Kotlára pri príprave Globálnej pandemickej dohody a Medzinárodných zdravotných predpisov. Na základe prijatého uznesenia určila ministrovi zdravotníctva Kamilovi Šaškovi (Hlas-SD) niekoľko úloh.
Do konca marca má predložiť na rokovanie vlády informáciu o stave prípravy Globálnej pandemickej dohody vrátane stanoviska Slovenskej republiky k návrhu tejto dohody, „ktorým by sa dosiahla maximálne možná suverenita SR.“ Do konca júna má taktiež predložiť vláde návrh novelizácie zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia s cieľom spresnenia definície pojmu pandémia.
Ministerstvo má zabezpečiť, aby pri nákupoch hromadne používaných vakcín, ktoré sú realizované priamo rezortom zdravotníctva, boli vopred negociované aj náklady za likvidáciu nespotrebovaných vakcín výrobcom, a tiež zabezpečiť aj negociovanie doložky o zodpovednosti výrobcu alebo distribútora za nežiaduce účinky zdravotníckeho výrobku pred nákupom hromadne používaných zdravotníckych výrobkov.
Kotlár určil, že Šaškov rezort má v súčinnosti s ministerstvom spravodlivosti a ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí do konca júna takisto vyhodnotiť návrh znenia poslednej revízie textu Medzinárodných zdravotných predpisov, preskúmať odborné a právne aspekty odmietnutia týchto predpisov a predložiť na rokovanie vlády návrhy možností v súvislosti s možným odmietnutím predpisov s vyhodnotením rizík pre Slovensko.
Mohlo by vás zaujímať
Ministerstvo zdravotníctva a ministerstvo financií majú podľa prijatého uznesenia do konca roka 2025 predložiť návrh zákona o zriadení Fondu na odškodňovanie obetí očkovania na covid-19.
Splnomocnenec Kotlár má do konca marca informovať vládu o výsledkoch analýzy retenčných šarží vakcín proti ochoreniu. Taktiež predložiť na rokovanie vlády novelizáciu štatútu splnomocnenca, ktorou by sa posilnili jeho kompetencie.
Obsah Kotlárovej správy o činnosti vláda nezverejnila. Pred polrokom splnomocnenec vyvolal celé spektrum reakcií konštatovaniami, že na Slovensku pandémia nebola. Jeho výroky odsúdili Slovenská lekárska komora, Univerzitná nemocnica Bratislava aj ďalší odborníci. Zdravotnícky analytik Martin Smatana na sociálnej sieti uviedol, že materiál sumarizujúci Kotlárove zistenia ohľadom Pandemickej zmluvy, Medzinárodných zdravotných predpisov či vakcín proti ochoreniu covid-19 má 20 strán a „jeho čítanie je vskutku vyčerpávajúce“.
„Je to prepis toho, čo pán splnomocnenec už rok rozpráva v dezinformačných médiách do jedného dokumentu, ktorý je ohraničený kapitolami. Nájdeme tam teda všetko od toho že WHO chce monopolizovať trh s liekmi, cez biologické zbrane až po čokoľvek, čo posledný rok pán splnomocnenec verejne kázal,“ konštatuje Smatana. Na záver odporúča vláde nepodporiť prijatie Pandemickej zmluvy a odmietnuť schválené Medzinárodné zdravotné predpisy. V schválenom uznesení vlády sú však tieto dve aktivity uvedené len“ ako analyticko-deskribčné úlohy. To, že minister zdravotníctva má „iba“ predložiť na rokovanie vlády informáciu o stave prípravy Globálnej pandemickej dohody vrátane stanoviska Slovenskej republiky k jej článkom a splniť ďalšie vyššie uvedené úlohy analytik považuje v podstate za šťastie, ale obáva sa toho, čo príde o niekoľko mesiacov. „Uznesenie vlády má x ďalších bizarných úloh pre ministerstvá, kde je zrejmé napríklad, že Kotlár chce sám u nás analyzovať zloženie či bezpečnosť vakcín. Takýto materiál nemal proste nikdy byť schválený vládou, tobôž nie v krajine, ktorá mala počas pandémie jednu z najvyšších mier nadmerných úmrtí,“ kritizuje. „Namiesto toho aby sa hľadali riešenia, sa na vláde riešia bizarné, vymyslené a kontraproduktívne problémy… a ignorujeme to, aby sme v budúcnosti znova nemuseli riešiť, že nestíhajú pohrebné služby,“ uzavrel analytik. Téme sa budeme v Zdravotníckom denníku ďalej venovať s odborníkmi.