Vystúpenie Spojených štátov amerických zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), zrušenie niektorých nariadení vydaných za vlády bývalého prezidenta Joa Bidena či pozastavenie komunikácie zo strany federálnych agentúr – to sú kroky v oblasti zdravotníctva, ku ktorým v prvých dňoch po inaugurácii pristúpil americký prezident Donald Trump. Najväčšie obavy pritom vyvolal práve zámer vystúpiť z WHO, čo by mohlo mať negatívny dopad ako na samotnú Ameriku, tak na globálne zdravie. Problematike sa venovali svetové média, napríklad CNN či BBC, aj zdravotnícke portály ako Healthline či odborné periodiká typu BMJ.
Najzásadnejším krokom, ku ktorému Donald Trump pristúpil, je exekutívny príkaz na zahájenie procesu vystúpenia USA z WHO. Je to už druhýkrát, čo tento krok urobil, avšak v roku 2020 nestihla vypršať ročná lehota potrebná na vystúpenie, a Joe Biden potom rozhodnutie stiahol.
„Veľmi nás chceli mať späť. Uvidíme, čo sa stane,“ povedal Trump v Oválnej pracovni s odkazom na WHO, čím možno naznačil, že by sa USA mohli nakoniec vrátiť.
V príkaze sa uvádza, že sa USA sťahujú „kvôli tomu, že organizácia zle zvláda pandémiu covid-19, ktorá vznikla z Wu-chanu v Číne, a ďalšie globálne zdravotnícke krízy, kvôli jej neschopnosti prijať naliehavo potrebné reformy a preukázať nezávislosť na nevhodných politických vplyvoch členských štátov WHO“. Už keď bol Trump vo funkcii prvýkrát, kritizoval pritom organizáciu za to, že je pri riešení pandémie príliš „čínsky orientovaná“.
Spojené štáty sú najväčším financujúcim subjektom WHO, pričom v roku 2023 prispeli takmer jednou pätinou celkového rozpočtu, ktorý činí 6,8 miliardy dolárov (druhým a tretím najväčším prispievateľom sú Nemecko a Nadácia Gatesovcov).
Mohlo by vás zaujímať
Stiahnutie USA z trištvrte storočia trvajúceho vedúceho postavenia vo WHO, ktorú pomáhalo zakladať, by vážne oslabilo americký vplyv a diplomaciu. Mohlo by tiež ovplyvniť schopnosť organizácie reagovať na mimoriadne udalosti, ako je vypuknutie eboly alebo mpox (opičích kiahní), nieto ešte ďalšej pandémie podobnej covidu. Ohrozené budú aj programy zamerané napríklad na tuberkulózu či HIV/AIDS.
Najtemnejší deň pre globálne zdravie
A nie je to len o tom, že organizácia príde o zásadnú časť peňazí na svoje programy. Ako upozorňuje New Scientist, veľa odborníkov a spolupracujúcich centier, o ktoré sa WHO opiera, sídli v USA. Sú tu napríklad dve z laboratórií, ktoré monitorujú chrípkové infekcie a pomáhajú rozhodnúť, ktoré varianty by mali ísť do vakcíny. Vyvstáva aj otázka, čo by sa stalo, keby sa medzi ľuďmi v USA začal šíriť napríklad vírus vtáčej chrípky – či by Spojené štáty okamžite informovali WHO, keď už nebudú členom.
„Odstúpenie od WHO neznamená, že ,Amerika bude opäť zdravá‘, ale vážne sa zníži americký vplyv a postavenie vo svete a zároveň budú ohrozené jej národné záujmy a zdravie populácie,“ píše vo svojom komentári pre British Medical Journal britský profesor verejného zdravia Kent Buse a jeho kolegovia. „Hrozba pre WHO a globálne zdravie snáď nikdy nebola väčšia,“ dodávajú.
Doktor Ashish Jha, ktorý pracoval ako koordinátor reakcie Bieleho domu na pandémiu za Bidenovej administratívy, označil terajšie Trumpovo rozhodnutie vystúpiť z WHO za „strategickú chybu“. „WHO je zásadná organizácia, a stiahnutím Ameriky vytvára politické vákuum, ktoré môže zaplniť iba jedna krajina – a to je Čína,“ povedal Jha pre CNN. Podľa neho sa Čína za organizáciu postaví v prípade absencie amerického financovania a vedenia, čo by jej mohlo poskytnúť väčší politický vplyv po celom svete.
„Čína bude aj naďalej podporovať WHO pri plnení jej povinností a prehlbovať medzinárodnú spoluprácu v oblasti verejného zdravia,“ uviedol podľa agentúry Reuters hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Guo Jiakun.
Lawrence Gostin, profesor práva verejného zdraví na Georgetownské univerzite, v príspevku na X uviedol, že Trumpovo vystúpenie z WHO je najzávažnejším zo všetkých Trumpových pondelkových krokov. „Je to katastrofálne prezidentské rozhodnutie. Stiahnutie je ťažká rana pre svetové zdravie, ale ešte hlbšia rana pre USA,“ napísal. „Toto je najtemnejší deň pre globálne zdravie, aký som kedy zažil,“ povedal taktiež podľa agentúry Reuters Gostin. „Trump by mohol zasiať semeno pre budúcu pandémiu.“
Priaznivých stránok tohto kroku je málo, ale niektorí tvrdia, že by mohol vyvolať ďalšie reformy fungovania WHO. Pokiaľ sa tak stane, mohlo by to stačiť na to, aby sa USA vrátili na čelo. Faktom ale je, že väčšiu šancu WHO reformovať by Spojené štáty mali, pokiaľ by na organizáciu pôsobili zvnútra.
„Dúfame, že Spojené štáty krok prehodnotia a tešíme sa na zapojenie do konštruktívneho dialógu s cieľom zachovať partnerstvo medzi USA a WHO v prospech zdravia a blaha miliónov ľudí na celom svete,“ uviedla v utorok WHO.
Predĺženie na prihlásenie do Obamacare nebude
Príkaz vystúpiť z WHO však zďaleka nie je jediným Trumpovým krokom v jeho prvých dňoch vo funkcii, ktorý smeruje do oblasti zdravotníctva. Vydal tiež rozsiahly príkaz s cieľom zvrátiť desiatky hlavných priorít Joa Bidena, od rozšírenia zákona o cenovo dostupnej starostlivosti po ochranu proti diskriminácii na základe pohlavia.
Výsledkom je napríklad koniec snahy ďalej znižovať náklady na lieky na predpis pre ľudí čerpajúcich starostlivosť v rámci programov Medicare a Medicaid. Súčasťou bolo aj mesačné zastropovanie čiastky, ktorú ľudia platili na vybrané generiká z vlastného vrecka. Avšak tieto kroky boli iba vo fáze vývoja. Oproti tomu mesačný limit na inzulín vo výške 35 dolárov, limit 2000 dolárov ročne na lieky na predpis a vyjednávanie cien liekov Medicare neboli Trumpovými pondelkovými exekutívnymi rozhodnutiami ovplyvnené.
Ďalším krokom je oslabenie zákona o cenovo dostupnej starostlivosti čiže Obamacare. Trump zrušil predĺženie možnosti pre nepoistených dospelých zapísať sa do Obamacare o ďalších 12 týždňov v 36 štátoch.
Podľa Larryho Levitta, výkonného viceprezidenta pre zdravotnú politiku v KFF, neziskovej skupine skúmajúcej otázky zdravotnej politiky, každopádne zostáva nejasné, či Trumpova administratíva podporuje vyjednávanie o cenách liekov zo strany Medicare. Arthur Caplan, vedúci oddelenia lekárskej etiky na Grossman School of Medicine v New Yorku, podľa NBC News uviedol, že sa zatiaľ zdá, že Trump pristupuje k nákladom na zdravotnú starostlivosť „s veľkou opatrnosťou“, pričom Bidenove väčšie iniciatívy necháva na pokoji.
Medzi ďalšie zrušené nariadenia patria tie, ktoré sa týkajú boja proti covidu – reakcie krajiny na pandémiu, zlepšenia prístupu k liečbe, podpory nemocníc ošetrujúcich nakazených, zriadenia komisie pre testovanie, ochrany zdravia a bezpečnosti pracovníkov, očkovania proti covidu, vývoja nových liekov alebo podpory ďalšieho klinického výskumu študujúceho dlhodobý dopad covidu.
Vydávanie zdravotníckych predpisov sa zastaví
Trumpova administratíva ďalej nariadila celovládne regulačné zmrazenie, ktoré zastaví vydávanie zdravotných predpisov na 60 dní. Počas nich sa nové vedenie ministerstva zdravotníctva a sociálnych služieb rozhodne, ktoré predpisy z Bidenovej éry chce zahodiť, ktoré nechá tak a ktoré chce zmeniť. Pravidlá, ktorá boli dokončené za Joa Bidena, no ešte nie sú účinné, sú taktiež pozastavené. Popri tom Trump nariadil zmrazenie náboru zamestnancov.
V utorok ďalej nová administratíva požiadala federálne zdravotnícke agentúry, aby pozastavili externú komunikáciu, ako sú pravidelné vedecké správy, aktualizácie webových stránok a zdravotné odporúčania. Týka sa to napríklad Úradu na kontrolu potravín a liečiv (FDA), Centra na kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) a Národných inštitútov zdravia (NIH), informoval Washington Post. Požiadavka prišla bez varovania a väčšieho upresnenia, na čo všetko sa vzťahuje. Agentúry pritom rutinne zverejňujú informácie o stiahnutí potravín, schválení liekov a zdravotníckych prostriedkov či aktuality o vyvíjajúcich sa hrozbách pre verejné zdravie vrátane prírodných katastrof a infekčných chorôb.
Po novom sa tiež rušia snahy Bidenovej administratívy o rozšírenie označenia genderovej identity, vrátane označenia v pasoch. Od roku 2022 totiž mali Američania možnosť zvoliť si v nich pohlavie X. Federálna vláda ale bude teraz uznávať iba dve pohlavia, muža a ženu. Všetky vládne agentúry majú zaistiť, aby oficiálne dokumenty, vrátane pasov, víz a kariet Global Entry, „presne odrážali pohlavie držiteľa“, hovorí výkonný príkaz. Aj oddelenia prevádzkujúce federálne väznice, azyly pre migrantov či znásilnených a ďalšie „intímne priestory“ budú zamerané na ochranu súkromia pre osoby rovnakého pohlavia.
A na záver: v utorok bola vypnutá webová stránka ministerstva zdravotníctva ReproductiveRights.gov, ktorá poskytovala informácie o reprodukčných právach a prístupu k zdravotnej starostlivosti.