Vyše sto psychiatrov a psychológov poslalo otvorený list predsedovi vlády Robertovi Ficovi (Smer-SD). Dôvodom je podľa ich slov ohrozenie demokracie na Slovensku a medzinárodného postavenia štátu. Ficovi vyčítajú, že útočí na politických oponentov, žurnalistov i bežných občanov, ktorí prejavia nesúhlas s jeho politikou. Dúfajú, že premiér zmení svoje politické správanie a zváži tiež odchod z vrcholovej politiky. Autori listu vyhlásili, že nie sú a ani nikdy neboli členmi politickej strany či hnutia. Podobný list od účastníkov Slovenského psychiatrického zjazdu v Košiciach dostal v roku 1998 vtedajší premiér Vladimír Mečiar.

Lekári v úvode listu píšu, že ohrozenie demokracie na Slovensku a medzinárodného postavenia štátu ich vedie k tomu, aby sa vyjadrili k premiérovmu politickému správaniu a verejnému vystupovaniu. „Vopred zdôrazňujeme, že nechceme hodnotiť Vašu osobnosť a sústredíme sa len na správanie z verejne dostupných zdrojov,“ píšu v otvorenom liste.

Tvrdia, že jeho politické správanie sa vyznačuje čoraz väčšou mierou mocensko-autoritatívneho štýlu, manipuláciou s faktami, klamaním, zhadzovaním a útokmi na politických oponentov, žurnalistov i bežných občanov, ktorí prejavia nesúhlas s jeho politikou. „Neštítite sa útokov na rodiny predstaviteľov opozície, ako to bolo v prípade Šimečkovcov. Dehonestujúco sa vyjadrujete k mladým ľuďom, ktorí oponujú Vašej politike, posmešne hodnotíte pleť mladého muža, posielate na diaľku výchovné facky študentovi, ktorý odmietol podať ruku politickému predstaviteľovi, ktorého si neváži,“ tvrdia.

Ako upozornili, bol to práve premiér, kto na svojich politických manifestáciách so svojimi straníkmi povzbudzovali dav k vulgárnym označeniam vtedajšej prezidentky. „Vaše politické správanie a proklamované postoje polarizujú spoločnosť a ovplyvňujú v nej emočnú atmosféru. Vedú k frustrácii a nespokojnosti veľkej časti obyvateľov Slovenska. Čoraz viac ľudí uvažuje o odchode z krajiny, nielen z pracovných či študijných, ale aj z osobných dôvodov. Nechcú žiť v krajine, kde sa štátna politika vyznačuje takou mierou pohŕdania, výsmechu a útočnosti,“ píšu v liste.

Lekári upozornili aj na to, že Slovensko zaostáva v budovaní infraštruktúry a poukázali na zlý stav školstva a zdravotníctva. Nepáči sa im ani podpora ľudí, ktorí šíria konšpirácie, osočovanie a klamstvá či devastujú kultúru. „Ešte viac sme zhrození Vašimi zahraničnopolitickými iniciatívami, ktoré sú často v priamom rozpore s politikou EU a NATO, ktorých je Slovensko členom. Vo vojne Ruska proti Ukrajine nejasne vyjadrujete, kto je brutálny agresor a kto brániaca sa obeť,“ uvádzajú lekári.

Mohlo by vás zaujímať

Podľa lekárov sa agresívnosť a emočná výbušnosť v premiérovom verejnom vystupovaní zvýraznila po atentáte na jeho osobu. „Tento čin ako prejav politického násilia jednoznačne odsudzujeme. Prežili ste nepochybne život ohrozujúci stres, ktorý môže mať dosah aj na Vaše fungovanie v budúcnosti. Dúfame v schopnosť Vašej sebareflexie a možnosti korekcie Vášho politického správania vrátane zváženia odchodu z vrcholovej politiky,“ dodávajú lekári.

Podobný list od účastníkov Slovenského psychiatrického zjazdu v Košiciach dostal v roku 1998 aj vtedajší premiér Vladimír Mečiar. Mnohé z výhrad k jeho politike, ktoré list obsahoval, sa týkali podobných tém, najmä ohrozenia demokracie a zaradenia krajiny do európskych a transatlantických štruktúr.

Premiér reagoval priamo na autorov listu, ktorými sú profesori Jozef Hašto a Anton Heretik. Tvrdí, že autori sú „dlhodobo verejne známi ako odporcovia súčasnej vládnej politiky“. „Jedna vec je však Váš osobný názor, druhá, podstatne závažnejšia, že hrubo zneužívate svoju profesiu na politické účely. Obrovské množstvo titulov pred a za menami, ktoré ste zhromaždili, aby ste ma vyzvali na odchod z politiky, by malo u mňa vyvolávať rešpekt a vážnosť. Musím Vás sklamať, pretože vyvolávate len neúctu a znepokojenie. Zaradili ste sa na tú stranu slovenskej politickej scény, ktorá odmieta základné demokratické východisko – výsledky slobodných parlamentných volieb,“ odpovedal Fico.

Podľa jeho slov autori zneužili svoje profesionálne poslanie na politické ciele a u „obrovského množstva ľudí na Slovensku ste stratili akúkoľvek úctu a rešpekt“. „Je to Vaše slobodné rozhodnutie. Opätovne Vám však ako profesionálny politik musím oznámiť, že na zmenu vlády sú potrebné demokratické parlamentné voľby a nie pseudomedicínske pamflety a zneužívanie povolania, osobitne tak citlivého, ktoré vykonávate Vy. O Vašej činnosti budeme informovať medzinárodné profesijné združenia a organizácie,“ dodal premiér.