Od začiatku roka 2025 sa niektorí pacienti dostali do nepríjemnej situácie pri predpisovaní receptov s plnou úhradou pacienta. Rôzny právny výklad nového zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme spôsobil, že na niektoré lieky nedostali ľudia takzvaný elektronický recept a museli ísť k lekárovi pre ten papierový. Problém je vyriešený a v najbližšom čase bude spustené opätovné elektronické predpisovanie aj pre takéto lieky.
Po zaregistrovaní problému s predpisovaním plne hradených liekov od 1. januára 2025 lekárom elektronickou formou, začalo vedenie ministerstva zdravotníctva situáciu intenzívne riešiť. Bolo to časovo náročnejšie predovšetkým kvôli tomu, že tento problém sa týka viacerých zložiek zdravotníckeho systému, od zdravotných poisťovní až po Národné centrum zdravotníckych informácií. Riešenie si preto vyžiadalo trochu viac času.
„Problém je vyriešený a predpokladám, že najneskôr v priebehu zajtrajšieho dňa bude spustené opätovné predpisovanie tohto druhu liekov cez elektronické recepty. A teda ešte raz, pacienti, ktorí si lieky hradia sami, a ktorým bola poskytnutá zdravotná starostlivosť hradená z verejného zdravotného poistenia, nebudú viac musieť chodiť po papierový recept k lekárovi,“ uviedol minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD). Za vzniknuté komplikácie sa minister pacientom ospravedlnil.
„Oceňujeme, že ministerstvo zdravotníctva našlo spôsob, ako vrátiť výhodu eReceptu poistencom, ale aj lekárom a lekárňam. Legislatívne obmedzenie vo využívaní e-receptu tak zostáva už len pri liekoch a pomôckach, ktoré predpisujú nezmluvní lekári. Našou spoločnou snahou by mala byť podpora ďalších projektov elektronizácie slovenského zdravotníctva, ktoré uľahčujú život a šetria prostriedky verejného zdravotného poistenia,“ povedala Dajana Petríková, výkonná riaditeľka Asociácie zdravotných poisťovní.
Od začiatku tohto roka totiž nastal problém pri predpisovaní liekov. Po novom si totiž na niektoré z nich ľudia musia ísť po klasický papierový predpis. Týka sa to liekov, ktoré si pacienti platia v plnej výške. Spôsobil to pozmeňujúci návrh k novele zákona o národnom zdravotníckom systéme, ktorú parlament schválil ešte vlani v decembri.
Mohlo by vás zaujímať
Predložil ho predseda zdravotníckeho parlamentného výboru Vladimír Baláž (Smer-SD). Podľa jeho slov to bolo nutné kvôli európskej smernici o ochrane osobných údajov, no v skutočnosti to nebráni predpisovať lieky, ktoré neprepláca poisťovňa. Tvrdí, že daný paragraf treba len spresniť. Opozičná strana SaS však pre situáciu s e-receptami navrhovala vrátiť sa k pôvodnej právnej úprave legislatívy.
Lekárom sa navyše skomplikovala administratíva. Liek totiž nemôžu predpísať na obyčajný papier. Musia použiť oficiálne tlačivo s jedinečným evidenčným kódom. Na jedno tlačivo lekárskeho predpisu je možné predpísať najviac dva druhy liekov.
Papierový lekársky predpis je tiež potrebné odovzdať v lekárni. Jeho platnosť je rovnaká ako platnosť elektronických lekárskych predpisov. Štandardný lekársky predpis vystavený lekárom platí sedem dní od vystavenia. V prípade, ak lekár predpisuje liek s obsahom omamnej alebo psychotropnej látky, jeho platnosť je päť dní od vystavenia. Lekársky predpis na antibiotiká alebo chemoterapeutiká je platný tri dni, keďže zákon vychádza z predpokladu, že tieto lieky sú určené na okamžitú liečbu a potlačenie infekcie. Rovnako je to aj pri lekárskych predpisoch, ktoré sú predpísané lekárom lekárskej služby prvej pomoci a lekárom ústavnej pohotovostnej služby, ich platnosť trvá najdlhšie jeden deň od vystavenia.
Podľa odborníkov je problém aj v tom, že papierový recept sa nemusí dostať do zdravotníckej databázy. Elektronický recept totiž umožňuje oprávnenému lekárovi vidieť aktuálne lieky pacienta a tiež históriu liečby. Pri papierovom predpise by mal byť záznam aspoň v zdravotnej karte, no v praxi sa môže informácia o tom, aké lieky pacient užíva a či hrozí interakcia medzi nimi, prehliadnuť či stratiť.