Pred parlamentnými voľbami v roku 2023 politici z rôznych strán veľakrát zdôrazňovali, že zdravotníctvo sa musí stať premiérskou témou. To sa podľa opozičného poslanca zdravotníckeho výboru Oskara Dvořáka (PS) nenaplnilo ani v roku 2024 a premiér Robert Fico (Smer-SSD) naďalej deklaruje, že nepovažuje zdravotníctvo za prioritu. V ankete Zdravotníckeho denníka sa Dvořák ďalej vyjadril, že vláda by v novom roku mala prísť s jasným plánom výstavby národnej nemocnice v Bratislave. Tiež riešiť problém neudržateľne narastajúcich poplatkov v zdravotníctve.
Čo najlepšie a najhoršie sa podľa Vás stalo v zdravotníctve minulý rok?
Za rok sa dá v zdravotníctve presadiť množstvo dôležitých opatrení či naštartovať kľúčové zmeny. Teda, ak je top prioritou a premiérskou témou. To však pre Roberta Fica a jeho vládu vôbec neplatilo. Rok 2024 v našom zdravotníctve teda najlepšie vystihuje prívlastok stratený. Pozitíva sa hľadajú skutočne ťažko. Dnes už bývalá ministerka Zuzana Dolinková (Hlas-SD) po sebe veľa výsledkov nezanechala. Ak aj niečo urobila, väčšinou svojimi krokmi viac škodila, ako pomohla. Nový minister Kamil Šaško (Hlas-SD) síce rokuje so zástupcami zdravotníkov a odmieta spoluprácu s konšpirátorom, no to najpodstatnejšie sa nezmenilo. Premiérom ostáva Robert Fico, ktorý nepovažuje zdravotníctvo za prioritu.
Čo očakávate od nasledujúceho roka?
Jednoznačne najväčšou výzvou je a bude aj v ďalšom roku dohoda s lekármi a stabilizácia sektora. Je potrebné, aby sa situácia v zdravotníctve upokojila a bola zabezpečená nepretržitá zdravotná starostlivosť pre všetkých pacientov. Tiež očakávam, že sa vláda po premárnenom roku v našom zdravotníctve začne už konečne venovať reformám, ktoré zlepšia kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre našich pacientov.
Mohlo by vás zaujímať
Aké zmeny, ktoré sa dajú uskutočniť tento rok, by podľa vás prospeli slovenskému zdravotníctvu a pacientom?
Zdravotníctvo by sa v prvom rade malo stať premiérskou témou. Bez premiérovej podpory sa totiž naliehavé a ťažké opatrenia v tomto rezorte presadiť nepodarí. Vyzerá to však tak, že v tomto smere zmenu zrejme nemôžeme čakať. Očakávam, že vláda sa konečne zhodne a príde s definitívnym projektom výstavby novej národnej univerzitnej nemocnice. A verím, že po dohode s lekármi príde minister aj s plánom ako stabilizovať zdravotnícky personál na Slovensku. Dúfam tiež, že sa ministerstvo začne už venovať aj neudržateľne narastajúcim poplatkom, kvôli ktorým sa zdravotná starostlivosť stala pre množstvo pacientov nedostupnou.
Považujete schválený rozpočet pre zdravotníctvo za dostatočný? Čo by ste zmenili?
Tohtoročný rozpočet pre zdravotníctvo je nerealistický a necháva naše podvyživené zdravotníctvo ešte viac vyhladovať. Nepočíta s riešením miliardového dlhu nemocníc, obrovskou stratou poisťovní, a už vôbec nie so sľúbenými platmi pre zdravotníkov, výstavbou nemocníc, reformami či infláciou. Cesta radikálnych a nereálnych škrtov nemôže dopadnúť inak, ako že sa hneď v prvých mesiacoch rozsype.
Aké sú Vaše profesijné plány v novom roku?
Ako poslanec a podpredseda zdravotníckeho výboru budem naďalej čo najintenzívnejšie kontrolovať a upozorňovať vládu, aby sa venovala najakútnejším problémom nášho zdravotníctva. Zdravotníctvo sa musí stať premiérskou témou a nemôže si dovoliť ďalší stratený rok.