V Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) špecializovaní, ale aj všeobecní, lekári absentujú vo viacerých regiónoch. „Je známym faktom, že lekári na Slovensku všeobecne starnú a mladí lekári váhajú zostávať v regiónoch a investovať nemalé prostriedky do otvárania si nových ambulancií,“ konštatuje pre Zdravotnícky denník Lenka Štepáneková, hovorkyňa BBSK.
Aktuálne s najväčším nedostatkom bojujú napríklad okresy Brezno, kde chýba sedem špecializácií či okresy Lučenec a Žiar nad Hronom, v ktorých chýba po šesť špecializácií. Najčastejšie sú to neurológovia pre deti i dospelých, pneumológovia, detskí psychiatri, diabetológovia, kardiológovia, oftalmológovia či endokrinológovia. V okresoch Detva a Krupina chýbajú aj všeobecní lekári pre dospelých.
Hovorkyňa župy pripomína, že BBSK v rámci svojho krajského projektu na podporu revitalizácie ambulantnej siete otvoril už osem vlastných ambulancií. Župa takto získala troch pediatrov, dvoch všeobecných lekárov pre dospelých, pľúcnu lekárku a dvoch kardiológov. „Otváranie vlastných ambulancií je pritom nad rámec kompetencií kraja. Kraj sa v rámci tohto projektu postará o celkové materiálno-technické vybavenie ambulancie a pomôže lekárovi aj s administratívnymi úkonmi, ktoré s otvorením novej praxe súvisia. Práve to sú totiž veci, ktoré lekárov odrádzajú – administratívna záťaž a investícia, kvôli ktorej by sa inak museli zadlžiť,“ vysvetľuje Štepáneková.
Okrem otvárania ambulancií má BBSK tiež krajský rezidentský program pre pediatrov. Ten je zacielený na čerstvých absolventov lekárskych fakúlt, ktorým ponúka tisíc eur k platu rezidenta, ak program absolvujú v niektorej z nemocníc v kraji. Po atestácii majú potom mladí lekári isté miesto v župnej ambulancii vo vopred dohodnutom regióne. „Rovnako podporujeme vznik a vybavenie ambulancií prostredníctvom programu, v ktorom je alokovaných celkovo 200-tisíc eur,“ dodáva hovorkyňa Banskobystrického kraja. Župa sa pritom okrem iného zameriava na lekárov, ktorí sú zamestnaní v zdravotníckom zariadení, resp. prevádzkujú vlastnú ambulanciu, ale nie sú spokojní so životnými alebo pracovnými podmienkami a hľadajú príležitosť na zmenu k lepšiemu. Taktiež sa snaží prilákať lekárov, ktorí atestáciu získali len nedávno, avšak prekážky na trhu – finančné alebo technické, im neumožňujú otvoriť si vlastnú ambulanciu, či lekárov, ktorí pracujú v zahraničí a premýšľajú o návrate na Slovensko.
„Župa síce nad rámec svojich kompetencií zakladá ambulancie, to však kolabujúci ambulantný sektor nezachráni,“ poznamenáva Štepáneková. Zapojiť sa podľa nej musia kľúčoví hráči – ministerstvo a zdravotné poisťovne. „Predseda BBSK Ondrej Lunter na nedávnom stretnutí predložil ministrovi zdravotníctva Kamilovi Šaškovi komplexný materiál, ktorý vie situáciu v ambulantnom sektore zlepšiť na viacerých úrovniach – administratívnej, finančnej aj systémovej. Minister prisľúbil vznik pracovnej skupiny, ktorá sa bude ambulanciám venovať,“ uzatvára hovorkyňa BBSK.