Ilustračné foto: PxHere

Žilinský kraj ponúka lekárom viacero podporných programov. Na dotácie už išlo 1,34 milióna eur

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) v súčasnosti eviduje zhoršenie dostupnej všeobecnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti pre deti a dorast z dôvodu zrušenia pediatrickej ambulancie bez náhrady novým poskytovateľom v spádovej oblasti miest a obcí Bytča, Turzovka, Oravské Veselé, Turany, Štiavnik, Liptovský Hrádok či Ľubochňa. Pre Zdravotnícky denník to uviedla Silvia Pekarčíková, riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK.

Pacienti z uvedených spádových oblastí majú zabezpečenú zdravotnú starostlivosť u poskytovateľa, ktorého majú najbližšie k trvalému bydlisku. „V rámci špecializovanej ambulantnej zdravotnej starostlivosti v súčasnosti evidujeme zhoršenú dostupnosť v odbore neurológia pre obyvateľov spádovej oblasti okresu Námestovo a v okrese Žilina v odbore pediatrická kardiológia,“ dodala Pekarčíková.

Prebieha generačná obmena

Snahou ŽSK je podľa nej zabezpečenie dostupnej všeobecnej a špecializovanej ambulantnej zdravotnej starostlivosti pre obyvateľov kraja, preto sú ústavnými zdravotníckymi zariadeniami v zriaďovateľskej pôsobnosti župy zriaďované všeobecné a špecializované ambulancie. „Potešujúce je, že prebieha výraznejšia generačná obmena, čo následne pozitívne vplýva aj na kvalitu a flexibilitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti a s tým spojený lepší stav zdravia obyvateľstva. Sú okresy ako napríklad Dolný Kubín alebo Námestovo, kde máme už výraznejšie mladšiu generáciu všeobecných lekárov pre dospelých,“ vysvetlila riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK.

Ako poznamenala, pozitívny vplyv vníma v okrese Dolný Kubín už aj záchranná zdravotná služba, ktorá eviduje menej „zbytočných“ výjazdov. To podľa Pekarčíkovej znamená, že pacienti sú pod lepším dohľadom svojich všeobecných lekárov.

V rámci Žilinského kraja je najväčší nedostatok ambulantných lekárov v špecializačnom odbore neurológia, kardiológia, psychiatria, klinická imunológia a alergológia, pneumológia a ftizeológia, chirurgia, fyziatria – balneológia a liečebná rehabilitácia, geriatria a aj všeobecní lekári pre deti a dorast.

Najúspešnejším je podporný študentský program

Žilinský samosprávny kraj vzhľadom na kritickú situáciu v zdravotníctve najmä v oblasti ľudských zdrojov pripravil už v roku 2018 úspešne implementovaný podporný program zameraný na stabilizáciu ľudských zdrojov v zdravotníctve. Ide o deväť bodový program, ktorý upravujú podľa aktuálnych potrieb. Aktuálne je päť programov hradených zo zdrojov ŽSK. Najviac sa využíva podporný študentský program ŽSK pod názvom Nakopni si kariéru. Príspevky sú poskytované i na celoživotné vzdelávanie či na špecializačnú prípravu lekárov. Ďalším je tzv. mentorský príspevok, program má názov „Dobrý mentor, šikovný kolega“. ŽSK má ešte aj Program pre prácu na špecializačných pracoviskách (JIS a OAIM). Ostatné programy hradia nemocnice zo svojich rozpočtov.

ŽSK podporuje špecializačnú prípravu lekárov v ústavných zdravotníckych zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti župy v rámci schváleného stabilizačného projektu pre mladých lekárov. Funguje to ako príspevok ku mzde pre absolventov, návrat do rodiska, adaptačná jazyková príprava či vstupná náborová jednorazová dotácia. „Nemocnice v zriaďovateľskej pôsobnosti žilinskej župy evidujú záujem lekárov o prácu v ich zdravotníckom zariadení z dôvodu možnosti čerpania finančného príspevku z uvedeného stabilizačného projektu,“ informovala riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK.

V roku 2024 využilo finančné príspevky zo stabilizačného programu 153 lekárov. Od roku 2018 do roku 2024 spolu využilo tieto príspevky už 1 365 lekárov. Celková investícia do stabilizačného programu k 30. novembru predstavovala viac než 1,34 milióna eur. „Za najúspešnejší považujem podporný študentský program ŽSK Nakopni si kariéru, kde aktuálne máme zapojených 97 lekárov. Preborníkom je Kysucká nemocnica v Čadci, kde je aktuálne zapojených 45 lekárov, ktorí do dvoch rokov nastúpia do nemocnice,“ poznamenala Pekarčíková.

Podpora materiálovo-technického zabezpečenia

V súčasnosti v rámci výzvy z plánu obnovy vyhlásenou ministerstvom zdravotníctva na podporu vzniku nových všeobecných ambulancií v nedostatkových oblastiach, eviduje ŽSK sedem prijímateľov finančného príspevku pre zriadenie všeobecnej ambulancie pre dospelých a šesť prijímateľov pre zriadenie všeobecnej ambulancie pre deti a dorast. „Projekt na založenie novej ambulancie financovaný z plánu obnovy hodnotíme pozitívne, a veríme, že bude prínosom pri zastabilizovaní všeobecných lekárov v kraji. Netrpezlivo čakáme na ďalší projekt z dielne rezortu zdravotníctva na podporu materiálovo-technického zabezpečenia pre všeobecnú i špecializovanú ambulantnú sieť,“ poznamenala Pekarčíková.

Žilinský kraj podľa nej v súčasnosti spolupracuje s ministerstvom zdravotníctva na tvorbe novej verejnej minimálnej siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, keďže súčasne stanovená sieť z roku 2008 nezohľadňuje dopyt po zdravotnej starostlivosti, chorobnosť, demografiu a geografickú dostupnosť.

„Podľa informácie z ministerstva pripravujú zvýhodnené podmienky pre nových a súčasne aj stávajúcich poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, čo určite tiež prispeje k motivácii lekárov integrovať sa do ambulantnej praxe v regiónoch,“ uzavrela riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK.

Jozef Brezovský