Za mimoriadnu udalosť sa má považovať aj kritická nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti. Počas nej majú byť zdravotníci povinní poskytovať zdravotnú starostlivosť. Vyplýva to z návrhu legislatívy súvisiacej s opatreniami na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorý v stredu schválil parlament. O návrhu parlament rokoval v skrátenom legislatívnom konaní. Za hlasovalo 74, proti 70 poslancov a dvaja nehlasovali.
Zákon o civilnej ochrane obyvateľstva sa doplní o definíciu mimoriadnej udalosti, za ktorú bude považovaná aj kritická nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti. Zmení sa aj zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch a stavovských organizáciách v zdravotníctve, ďalej trestná legislatíva a tiež zákon o zdravotnej starostlivosti a službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti.
Lekárske odborové združenie (LOZ) apeluje na prezidenta Petra Pellegriniho, aby zvážil podpis návrhu legislatívy súvisiacej s opatreniami na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti. Uviedol to člen LOZ Dalibor Fedák. Schválenie návrhu ho neprekvapuje, tvrdí, že ide o rovnaký postup vlády ako pri predošlých výpovediach lekárov. Postoj LOZ sa podľa neho nemení.
Vláda podľa neho nemôže očakávať, že postoj lekárov sa týmto zmení. „My sme tie výpovede podávali hlavne kvôli tomu, že vláda prestala dodržiavať memorandum, prestala dodržiavať dohody, ktoré s nami uzavrela, takže naozaj nemôžeme očakávať, že toto nejako zmení náš postoj. Ba priam ešte opačne,“ ozrejmil.
Nový druh mimoriadnej udalosti môže byť dôvodom pre vyhlásenie mimoriadnej situácie, počas ktorej sa výpovedná lehota, ktorá by mala skončiť počas mimoriadnej situácie, skončí až dňom odvolania mimoriadnej situácie. Mimoriadnu situáciu vyvolanú z dôvodu kritickej nedostupnosti ústavnej starostlivosti bude možné vyhlásiť najviac na 60 dní a predĺžiť najviac o ďalších 60 dní.
Mohlo by vás zaujímať
Po novom o dočasnej pracovnej neschopnosti lekárov a ďalších vybraných zdravotníckych pracovníkov tak nebudú rozhodovať ich bežní poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, ale len tí, ktorých vyberie okresný úrad v danej lokalite. Okrem toho vláda pridáva do trestnej legislatívy nový trestný čin porušovania povinností za mimoriadnej situácie a trestný čin vyhýbania sa výkonu povinností za mimoriadnej situácie.
Nové legislatívne opatrenia sa budú týkať zdravotníkov len v tých okresoch, kde bude mimoriadna situácia vyhlásená. Nemalo by sa to týkať len lekárov vo výpovediach, ale aj ďalších zdravotníckych pracovníkov ako sú napríklad sestry, pôrodné asistentky, rádiologickí technici, praktické sestry – asistenti a sanitári.
(mhl)