Vo Fakultnej nemocnici s polilinikou J. A Reimana v Prešove liečia nádory pečene metódou transarteriálnej chemoembolizácie (TACE). Liečivá látka sa aplikuje priamo do tepien v nádore. Metóda je podľa nemocnice prínosom v liečbe niektorých nádorov pečene tak pre pacienta, ako aj pre lekárov – špecialistov.
Transarteriálna chemoembolizácia je založená na jednoduchom princípe. „Do tepien v nádore pečene sa vypustia častice nesúce liečivo – chemoterapeutikum. Tým sa dosiahne dvojitý efekt – vypustené častice jednak spôsobia upchatie tepničiek nádoru, čiže sa obmedzí cievne zásobenie a prístup živín do nádoru a zároveň sa z častíc postupne uvoľňuje liečivo, ktoré pôsobí na nádorové bunky,“ hovorí lekár oddelenia rádiológie prešovskej nemocnice Marek Dorušinec.
Tento výkon po diagnostike realizuje lekár – intervenčný rádiológ. „Malým kožným rezom sa dostávame pomocou špeciálneho inštrumentária cez tepnu v slabine až do tepien v pečeni. Tam cielene aplikujeme liečivo priamo do tepny zásobujúcej nádor. Cez cievnu sieť v nádore sa liečivo takto dostáva i do samotných nádorových buniek,“ opisuje metódu Dorušinec.
Výhodou výkonu je jeho miniinvazívnosť, keďže po výkone ostáva pacientovi v slabine len malý, zhruba päťmilimetrový rez. Druhým prínosom je vysoko cielená liečba, ktorou sa liečivo dostáva priamo do nádoru, čím sú dávky chemoterapeutika, a tým aj nežiadúce účinky podstatne menšie, než pri systémovej vnútrožilovej chemoterapii. „Nespornou prednosťou je tiež skutočnosť, že takto je možné liečiť aj nádory lokalizované hlboko v tkanive pečene, kde nie sú dobre dostupné pre chirurgickú liečbu – resekciu,“ vysvetľuje odborník.
Rovnako dôležité ako samotná realizácia metódy je však aj príprava embolizačných mikrosfér a chemoterapeutík. Tie realizujú krátko pred výkonom u konkrétneho pacienta farmaceuti prešovského oddelenia prípravy cytostatík nemocničnej lekárne v laminárnom boxe za prísnych aseptických podmienok. „Pri príprave nastáva absobcia chemoterapeutika do matrice mikrosfér. Dôležitým aspektom prípravy embolizačných mikrosfér je dodržanie časového intervalu jednotlivých krokov od prípravy až po aplikáciu do nádorového ložiska,“ objasňuje vedúca nemocničnej lekárne Jana Mihalová. Vhodnosť liečby metódou u konkrétneho pacienta sa posudzuje na základe multiodborovej spolupráce lekárov z oddelení klinickej onkológie, radiačnej terapie, chirurgie a rádiológie.
(mhl)