Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) upozornila na možnosť zakotviť v legislatíve možnosť meniť údaje v DRG systéme aj po zákonom stanovených termínoch. Podľa ANS nad tým uvažuje ministerstvo zdravotníctva. To pre Zdravotnícky denník uviedlo, že sa zatiaľ len uvažuje o takejto legislatívnej zmene, keďže sa ukazuje, že fixovanie základných sadzieb na celý kalendárny rok nie vždy reflektuje zmeny, ktoré sa vyskytnú v praxi.
„Takéto zmeny by boli vyhradené len pre mimoriadne okolnosti a podliehali by prerokovaniu a súhlasu zástupcov poskytovateľov aj zdravotných poisťovní,“ pripomenul komunikačný odbor ministerstva zdravotníctva. ANS však tvrdí, že takýto krok by spôsobil rizikový precedens, ktorý do systému vnáša nestabilitu a nepredvídateľnosť. V prípade výpadku finančných prostriedkov z dôvodu poklesu základnej sadzby DRG by totiž nemocnice združené v ANS boli nútené pristúpiť k zavedeniu manipulačných poplatkov vo svojich ambulanciách.
„DRG pomáha lepšie definovať produkt, vytváraný nemocnicami. Je preto veľkou pomôckou na meranie produkcie, porovnávanie medzi jednotlivými poskytovateľmi a tým aj na zvyšovanie efektivity,“ konštatoval pre Zdravotnícky denník Martin Vlachynský, zdravotnícky analytik inštitútu INESS. Aj pri DRG však podľa neho platí, že to nie je žiaden zázračný prútik. „Časť platby bude naďalej smerovať za samotné poskytnutie infraštruktúry, nielen za jednotlivými kusmi produkcie. Zároveň samotné DRG bude treba stále priebežne dolaďovať,“ dodal Vlachynský.
Viceprezident ANS Igor Pramuk zdôraznil, že DRG systém musí byť nastavovaný transparentne a s dostatočným časovým predstihom. „Bez stabilných parametrov, ako je základná sadzba, sa nemocnice ocitajú v situácii, kde nie sú schopné efektívne plánovať financovanie svojej činnosti,“ dodal Igor Pramuk.
Vlachynský upozornil, že zavádzanie DRG do úhrad vyvolá minimálne v prvých rokoch aj nečakané „vedľajšie účinky“, ktoré ministerstvo chce byť schopné naprávať. „Slovenské zdravotníctvo trpí veľmi slabou predvídavosťou, preto rozumiem argumentu ANS. Čím viac ostane otvorených zadných vrátok, tým viac sa potom zneužívajú,“ poznamenal analytik INESS. Možným kompromisom by podľa bolo nechať toto okno na zmeny otvorené len dočasne, napríklad počas prvých dvoch rokov.
Mohlo by vás zaujímať
(bre)