Ilustračné foto: Depositphotos

Študenti medicíny podporujú činnosť LOZ. Znepokojuje ich nútená práca lekárov

Slovenská asociácia študentov medicíny (SloMSA) podporuje činnosť Lekárskeho odborového združenia (LOZ) a plne stojí za všetkými lekármi, ktorí usilujú o zlepšenie podmienok v zdravotníctve. „Sme presvedčení, že ich úsilie je kľúčovým krokom k oživeniu slovenského zdravotného systému,“ uvádza sa v stanovisku SloMSA. Študentov medicíny navyše znepokojuje, že bola nútená práca pod hrozbou trestu odňatia slobody schválená národnou radou. „Považujeme to za neakceptovateľné a dlhodobo neudržateľné riešenie. Obávame sa, že nátlak a zastrašovanie môže viesť k nižšej motivácii ostať na Slovensku po skočení štúdia,“ konštatuje SloMSA.

Študentská asociácia dlhodobo upozorňuje na potrebu zlepšovania podmienok v slovenskom zdravotníctve a vo vzdelávaní budúcich lekárov. Tieto podmienky sú momentálne neudržateľné a majú negatívny dopad nielen na pacientov, ale aj na zdravotnícky personál, ktorý čelí neprimeranému pracovnému zaťaženiu. „V mnohých nemocniciach na Slovensku sú technické a materiálne vybavenia, ako aj pracovné podmienky, nevyhovujúce. Zastaralé zariadenie či vyťaženosť v dôsledku personálu výrazne ovplyvňujú kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti a efektivitu celého systému,“ upozorňuje SloMSA.

Tento stav podľa študentov medicíny znižuje motiváciu a schopnosť personálu vykonávať svoju prácu na najvyššej úrovni. Mnohí, vyučujúci, ktorí kedysi začínali svoju kariéru s nadšením a zápalom, dnes čelia vyhoreniu a strate motivácie. „Tento problém má priamy vplyv na kvalitu výučby čo ohrozuje aj prípravu budúcich generácií lekárov,“ pripomínajú študenti.

Tvrdia, že memorandum medzi LOZ a slovenskou vládou z roku 2022, aj keď sa realizuje pomaly, už prináša prvé pozitívne výsledky, ako je napríklad historicky najvyšší záujem absolventov o zamestnanie v slovenských nemocniciach, čo potvrdzuje jeho pozitívny efekt. „Jeho nedodržiavanie popri absencii systémových reforiem môže viesť k ďalšiemu prehlbovaniu krízy v slovenskom zdravotníctve,“ poznamenáva SloMSA. Slovenské nemocnice čelia viacerým výzvam nielen v oblasti technického vybavenia, ale aj efektivity zdravotného systému. „Nevyhnutne potrebujeme komplexné reformy, ktoré prinesú modernizáciu nemocníc, výmenu zastaralého vybavenia a zlepšenie pracovných podmienok pre zdravotníckych pracovníkov,“ uzatvárajú študenti medicíny.

(bre)