Rada Slovenskej lekárskej komory (SLK) nesúhlasí so zákonom, ktorý súvisí s opatreniami na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti. Podáva preto podnet generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi a verejnému ochrancovi práv Róbertovi Dobrovodskému, aby sa obrátili na Ústavný súd SR. Komora o tom informovala na svojom webe a na sociálnej sieti.

Rada Slovenskej lekárskej komory na svojom utorkovom zasadnutí vyjadrila rozhodný nesúhlas so schváleným zákonom o mimoriadnej situácii. „Rada SLK preto podáva podnet generálnemu prokurátorovi a verejnému ochrancovi práv, aby sa obrátili na Ústavný súd SR. Podporu Slovenskej lekárskej komore v tejto súvislosti vyjadril aj Stály výbor európskych lekárov (CPME),“ informuje SLK.

Ako už Zdravotnícky denník napísal, nový druh mimoriadnej udalosti môže byť dôvodom pre vyhlásenie mimoriadnej situácie, počas ktorej sa výpovedná lehota, ktorá by mala skončiť počas mimoriadnej situácie, skončí až dňom odvolania mimoriadnej situácie. Mimoriadnu situáciu vyvolanú z dôvodu kritickej nedostupnosti ústavnej starostlivosti bude možné vyhlásiť najviac na 60 dní a predĺžiť najviac o ďalších 60 dní.

Po novom o dočasnej pracovnej neschopnosti lekárov a ďalších vybraných zdravotníckych pracovníkov tak nebudú rozhodovať ich bežní poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, ale len tí, ktorých vyberie okresný úrad v danej lokalite. Okrem toho vláda pridáva do trestnej legislatívy nový trestný čin porušovania povinností za mimoriadnej situácie a trestný čin vyhýbania sa výkonu povinností za mimoriadnej situácie.

Nové legislatívne opatrenia sa budú týkať zdravotníkov len v tých okresoch, kde bude mimoriadna situácia vyhlásená. Nemalo by sa to týkať len lekárov vo výpovediach, ale aj ďalších zdravotníckych pracovníkov ako sú napríklad sestry, pôrodné asistentky, rádiologickí technici, praktické sestry – asistenti a sanitári.

Mohlo by vás zaujímať

(mhl)