Ilustračné foto: Freepik

Sieť ambulancií v Trenčianskom kraji je poddimenzovaná. Čísla ministerstva zdravotníctva ukazujú niečo iné

Sieť ambulancií špecializovanej ambulantnej zdravotnej starostlivosti je z pohľadu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) dlhodobo poddimenzovaná. Z hľadiska platného nariadenia vlády o verejnej minimálnej sieti poskytovateľov zdravotnej starostlivosti je však sieť naplnená. „Spôsobuje to mnohé problémy najmä v prípade, ak sa podarí nájsť lekára, ktorý má záujem o zriadenie a prevádzkovanie novej ambulancie špecializovanej ambulantnej starostlivosti. Má problém so zazmluvnením tejto ambulancie zo strany zdravotných poisťovní práve z dôvodu naplnenosti verejnej minimálnej siete,“ približuje pre Zdravotnícky denník hovorkyňa trenčianskej župy Lenka Kukučková.

V TSK chýbajú lekári v množstve odborov. Ako vysvetľuje Lenka Kukučková, sú to špecialisti najmä v odboroch diabetológia, poruchy látkovej premeny a výživy, neurológia, detská neurológia, psychiatria, detská psychiatria, gastroenterológia, kardiológia, endokrinológia, klinická onkológia, reumatológia, klinická imunológia a alergológia. Je to ešte aj väčšina detských špecializovaných ambulancií.

V jednotlivých okresoch je rozdielna situácia

Sieť všeobecnej a špecializovanej ambulantnej starostlivosti v kraji považujú podľa hovorkyne za nedostatočnú vzhľadom na vekovú štruktúru, zdravotný stav, chorobnosť a potreby obyvateľov kraja. V Trenčianskom kraji je aktuálne celkom 247 všeobecných lekárov pre dospelých, čo predstavuje priemerne 1 620 kapitovaných poistencov na jedného všeobecného lekára pre dospelých.

Situácia v jednotlivých okresoch TSK je rozdielna. „Z pohľadu dopytu občanov je najhoršia situácia v okrese Prievidza, odkiaľ sa nám dennodenne ozývajú občania so žiadosťou o určenie všeobecného lekára pre dospelých,“ konštatuje Kukučková. Z pohľadu ministerstva zdravotníctva, ktoré zverejnilo vyhodnotenie siete všeobecnej ambulantnej starostlivosti pre dospelých, je medzi čierne okresy, tzv. „kriticky nedostatkové“, zaradený okres Považská Bystrica. Okres Prievidza je z pohľadu rezortu zdravotníctva len „rizikovo nedostatkový“. „Pritom z okresu Považská Bystrica sa občania nedožadujú pridelenia všeobecného lekára,“ informuje hovorkyňa TSK.

V okrese Považská Bystrica pripadá priemerne 1 773 kapitovaných poistencov na jedného všeobecného lekára pre dospelých, v okrese Prievidza je to priemerne 1 639 poistencov na lekára pre dospelých. „Najhoršia situácia je však v okrese Bánovce nad Bebravou, kde na jedného lekára pripadá až 1 823 poistencov. Z tohto okresu pritom volajú pacienti na Úrad TSK len sporadicky so žiadosťou o určenie všeobecného lekára pre dospelých,“ hovorí Kukučková.

Dlhodobo neriešené problémy v zdravotníctve

Aby kraj prilákal nových lekárov, podporuje vytváranie nových všeobecných a špecializovaných ambulancií v rámci troch župných nemocníc. „V tejto súvislosti finančne podporuje vzdelávanie lekárov, ako aj materiálno-technické vybavenie ambulancií, ktoré prevádzkujú župné nemocnice,“ konštatuje hovorkyňa TSK. Trenčianska župa prispieva na vzdelávanie a motiváciu zo svojho rozpočtu nemocniciam v Bojniciach, Považskej Bystrici a na Myjave 50-tisíc eur ročne.

Kukučková konštatuje, že nedostatok lekárov je dôsledkom dlhodobo neriešených problémov v zdravotníctve na Slovensku a mladí lekári nie sú motivovaní zostať pracovať v zdravotníckych zariadeniach na Slovensku z viacerých dôvodov. „Jedným z nich sú časté legislatívne zmeny, neistota, nedostatočné prístrojové vybavenie, rozdielna náročnosť špecializačného štúdia v porovnaní s inými krajinami, nedostatok skúsených lekárov špecialistov, ktorí by boli ochotní vzdelávať svojich mladších kolegov,“ tvrdí hovorkyňa kraja. Podľa nej chýba tzv. „stredná generácia lekárov“. „V zdravotníckych zariadeniach máme často mladých lekárov a lekárov v dôchodkovom veku. Ďalším problémom je nedostatok zdrojov na modernizáciu a obnovu prístrojového vybavenia nemocníc. Problém s nedostatkom lekárov je potrebné riešiť systémovo, na úrovni ministerstva zdravotníctva,“ dodáva.

Odbor zdravotníctva a sociálnej pomoci Trenčianskeho kraja sa snaží aktívne spolupracovať s ministerstvom zdravotníctva. „Spolupráca sa týka rôznych oblastí, pričom v niektorej oblasti je lepšia, v iných oblastiach dosť komplikovaná. Očakávame zlepšenie spolupráce v legislatívnej oblasti, pri tvorbe a novelizácii právnych predpisov v oblasti zdravotníctva, ako aj pri tvorbe siete špecializovanej ambulantnej starostlivosti a optimalizácii siete nemocníc. V uplynulom období, žiaľ, neboli žiadne naše pripomienky akceptované, ani tie zásadné,“ uzatvára hovorkyňa kraja.

(bre)