Budúci rok v zdravotníctve nič špeciálne neprinesie, prinajlepšom stagnáciu. Snáď tie projekty, ktoré sú naštartované, budú pokračovať a príde pri nich k posunu v realizácii. Ide napríklad o optimalizáciu siete nemocníc, novú verejnú optimálnu sieť ambulantných poskytovateľov či investície a projekty financované z plánu obnovy. V ankete, v rámci ktorej odborníci, zdravotný sektor a politici pre Zdravotnícky denník hodnotia uplynulý rok a výzvy v tom budúcom, to povedal riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušan Zachar.

Čo najlepšie a najhoršie sa podľa vás stalo v zdravotníctve tento rok?

Pozitívne by som zhodnotil kroky vedúce k čiastočnému uvoľneniu príliš striktných pravidiel, čo sa týka špecializačného štúdia lekárov. Príliš striktné pravidlá a príliš dlhé štúdium robia náš zdravotný systém menej flexibilným a konkurencieschopným v porovnaní s okolitými krajinami. Preto treba pri uvoľňovaní pravidiel, vrátane premiestňovania kompetencií, pokračovať aj u sestier a nižšieho zdravotníckeho personálu, ako aj u zdravotníkov, ktorí k nám chcú prísť z cudziny.

Za najhoršie, čo sa stalo tento rok v našom zdravotníctve, považujem činnosť splnomocnenca vlády pre prešetrovanie manažmentu pandémie covid-19 Petra Kotlára, najmä jeho izolacionistické kroky voči iniciatíve Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Najväčší dopad na slovenské zdravotníctvo bude mať protestná akcia hromadných výpovedí lekárov. Do akej miery bude pozitívny a do akej negatívny, ukáže až finálna (ne)dohoda medzi lekárskymi odborármi a vládou.

Čo očakávate od budúceho roka v rámci zdravotníctva?

Nič špeciálne, prinajlepšom stagnáciu. Snáď tie projekty, ktoré sú naštartované, budú pokračovať a príde pri nich k posunu v realizácii. Ide napríklad o optimalizáciu siete nemocníc, novú verejnú optimálnu sieť ambulantných poskytovateľov, nový katalóg výkonov, novú sieť záchraniek, investície a projekty financované z plánu obnovy ako je výstavba nemocníc, holdingové riadenie štátnych a podobne, pokračovanie v úprave vzdelávania zdravotníkov a presune kompetencií. A už je päť minút po dvanástej, čo sa týka systémového riešenia zadlženosti štátnych nemocníc. V tejto oblasti som však skeptický, že príde k zásadnejšej a udržateľnej zmene.

Aké zmeny, ktoré sa dajú uskutočniť budúci rok, by prospeli slovenskému zdravotníctvu?

Odpoveď je čiastočne obsiahnutá pri odpovedi na predošlú otázku. Plus treba ešte viac a lepšie merať produkciu, kvalitu a efektívnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti a vo väčšej miere podľa toho aj odmeňovať poskytovateľov, ako aj zdravotníckych pracovníkov.

(mhl)