Minister zdravotníctva Kamil Šaško konštatoval, že za postupom šéfa lekárskych odborárov Petra Visolajského vidí viac a viac vidí politiku. Uviedol to v diskusnej relácii televízie TA3 V politike. Minister sa chce preto obracať priamo na lekárov, z ktorých mnohí sú podľa neho umelo vťahovaní do sporu.
Minister zdravotníctva pripomenul, že v rámci 19 požiadaviek predložených v decembri Lekárskym odborovým združením (LOZ) ostávajú len dve otvorené otázky, ostatné sú vyriešené, resp. je jasný plán na ich plnenie v prvom kvartáli 2025.
„Zostávajúcimi dvomi otvorenými otázkami je otázka platov a koncovej nemocnice,“ uviedol Šaško. Dodal, že v nedeľu rozposlal v tomto duchu otvorený list nielen lekárskym odborárom, ale aj riaditeľom zdravotníckych zariadení po celom Slovensku a samotným lekárom. Preto očakáva ďalej, že LOZ zaujme do pondelka 16. decembra jasné stanovisko k otázke platov. „Jasné verejné vyhlásenie, či ide o platy alebo nie, a ak áno, tak v akej forme a čo v LOZ požadujú, aby boli ochotní stiahnuť výpovede,“ uviedol Šaško. Rovnako očakáva aj jasne vyjadrenú požiadavku, ktorá sa týka výstavby novej národnej nemocnice. Oboje je pripravený predložiť na schôdzi vlády, ktorá bude v stredu 18. decembra. Minister zdravotníctva o deň skôr ponúka LOZ priestor na oficiálne rokovanie.
Člen Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo Tomáš Szalay (SaS) sa v diskusnej relácii vyjadril, že verí, že minister sa s lekárskymi odborármi dohodne. Upozornil, že chápe postoj lekárov. „Sú sklamaní, že táto vláda jednostranne ustúpila od dohodnutého memoranda z roku 2022,“ povedal Szalay. Priznal, že memorandum z roku 2022 vtedajší premiér Eduard Heger „spackal“. Súčasná vláda však od neho podľa neho jednostranne odstupovať nemala. „Má to byť premiérska téma a vo veci sa má angažovať predseda vlády Robert Fico,“ zdôraznil Szalay.
Šaško a Szalay sa však rozchádzajú v názore na prijatú legislatívu o dostupnosti zdravotnej starostlivosti reagujúcej na hrozbu hromadnej výpovede lekárov. Kým minister je presvedčený, že je to nevyhnutný plán B a nástroj poskytujúci riešenie v prípade naplnenia hroziacej kritickej situácie, Szalay vníma legislatívu ako zastrašujúci prvok a signál neochoty vlády s lekármi o ich požiadavkách rokovať.
Mohlo by vás zaujímať
Minister verí, že k vyhláseniu mimoriadnej situácie napokon nedôjde. „Tie riešenia a plnenia požiadaviek sú na stole,“ povedal minister. Szalay zase verí, že k dohode dôjde, je pripravený aj na to, že sa v prípade potreby bude musieť zísť mimoriadne parlament.
Obaja sa však zhodli na jednom, že v súčasnej napätej situácii zostávajú v pozadí tí najohrozenejší – pacienti.
(bre)