Minister zdravotníctva Kamil Šaško. Foto: Kamil Šaško/Facebook

Šaško nevidí dôvod, aby lekári trvali na výpovediach. Nevyriešená je len otázka platov

Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) tvrdí, že 90 percent bodov memoranda je splnených alebo v procese plnenia. Preto nevidí žiadny dôvod, aby lekári naďalej trvali na svojich výpovediach. Jedinou nevyriešenou požiadavkou je otázka platov, ktoré budú rásť v období dvoch rokov pomalším tempom – na budúci rok lekárom vzrastú platy o 6,4 percenta namiesto o 9,7 percenta.

Na tlačovej konferencii poznamenal, že prvý bod memoranda, týkajúci sa zmeny systému financovania štátnych nemocníc, je veľmi náročný. Preto je podľa neho potrebná široká diskusia, ako aj dôsledný produkčný, prevádzkový a personálny audit. Uviedol, že zriadil pracovnú skupinu zloženú zo všetkých kľúčových zástupcov sektora, do ktorej pozval aj predstaviteľov LOZ.

Zasadnutie odvetvovej tripartity

„Ruka v ruke musí ísť aj systém centrálneho riadenia, v kontexte ktorého veľmi skoro naštartujeme centralizované verejné obstarávanie rozdelené do piatich fáz,“ vyhlásil minister zdravotníctva. Zo začiatku bude prebiehať v oblasti energií, špeciálneho zdravotníckeho materiálu a liekov. Potrebný je aj dôsledný procesný, personálny a materiálny audit.

Šaško na budúci pondelok zvolal zasadnutie odvetvovej tripartity, na ktorej chce predstaviť „plán práce“, ktorý má pracovný názov Šanca pre zdravie. Plán je podľa jeho slov postavený na piatich základných prioritách. Prvou je nastavenie systému optimalizácie prevádzkového hospodárenia poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, a to vo väzbe na prebiehajúcu centralizáciu riadenia nemocníc a zefektívnenie finančných tokov v zdravotníctve. Druhou prioritou je podľa Šaška nastavenie trendu znižovania tvorby investičného a technologického dlhu v zariadeniach ústavnej starostlivosti. „Môže to byť šesť až sedem miliárd eur,“ pripustil minister.

Treťou prioritou je vytvorenie aktualizovaného konceptu vzdelávania stredného zdravotníckeho personálu s ohľadom na súčasné a budúce potreby. Nasleduje zabezpečenie kontroly dodržiavania štandardov ďalšieho vzdelávania novej generácie zdravotníckych pracovníkov. Poslednou prioritou ministra zdravotníctva je podpora preventívnej zdravotnej starostlivosti. „Považujem to za svoju osobnú prioritu,“ priznal Kamil Šaško.

Priestor na zlepšenie

Minister zdravotníctva zároveň informoval o odpočte aktivít, ktoré vykonal od svojho nástupu na čelo rezortu zdravotníctva. Pripomenul, že stále deklaruje, že jeho prioritou je zastupovanie záujmov celého zdravotníckeho sektora, to znamená nielen nemocníc, ale aj ambulantného sektoru, regiónov a všetkých relevantných zástupcov zdravotníctva. „Popri rokovaniach so zástupcami Lekárskeho odborového združenia (LOZ) som absolvoval výjazdové rokovania v našich regiónoch, navštívil som sedem krajov a rokovanie s bratislavským županom ma čaká na budúci týždeň,“ povedal Šaško.

Dodal, že ešte zorganizoval dva odborné okrúhle stoly, ktoré sa venovali problematike financovania a vzťahov medzi poisťovňami a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, ale aj vzdelávaniu a problematike ľudských zdrojov. Pripravuje ešte tretí okrúhly stôl na tému elektronizácie a digitalizácie. Zúčastnili sa na nich zástupcovia odborných komôr, asociácií, zdravotných poisťovní a ďalších zástupcov sektora zdravotníctva.

Popri tom minister Šaško podľa svojich slov rokoval s LOZ a pozorne počúval všetky ich výhrady, obavy, požiadavky a návrhy na zlepšenie systému. „Som presvedčený, že sektor zdravotníctva má priestor na zlepšenie. Trúfam si povedať, že rozhovory s odborármi boli vecné, konštruktívne a sú z neho aj konkrétne výstupy,“ vyhlásil Šaško. Poznamenal, že keď prebral rezort, tak odborári mali tri hlavné požiadavky – odmietnutie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, plnenie memoranda a otázku platov. Dodal, že na rokovaní vlády boli schválené tri konkrétne body, ktorými odpovedá na stanovené podmienky.

Pripravené návrhy pre parlament

Slovenská vláda na návrh ministerstva zdravotníctva odmietla transformáciu nemocníc v správe rezortu zdravotníctva na akciové spoločnosti. Zároveň zmenila nariadenie o odbornej spôsobilosti na výkon zdravotníckeho povolania a o spôsobe ďalšieho vzdelávania zdravotníckych pracovníkov, ktoré umožňuje zdravotníckym pracovníkom v období prerušenia špecializačného štúdia alebo certifikačnej prípravy z dôvodu materskej dovolenky, otcovskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky absolvovať teoretickú časť vzdelávania, ktorú mu vzdelávacia ustanovizeň započíta do špecializačného štúdia alebo certifikačnej prípravy. Schválený bol aj vznik Spoločnej komisie pre dohľad nad vykonávaním memoranda, ktorá má za cieľ dohliadať na agilné plnenie záväzkov zmluvných strán.

Šaško okrem toho spomenul, že do parlamentu predloží ďalšie štyri návrhy, vyplývajúce z podmienok LOZ. Má ísť o splnomocňujúce ustanovenie pre ministerstvo zdravotníctva, vďaka ktorému rezort získa právomoc definovať formu a štruktúru uzatvorených zmlúv medzi nemocnicami a zdravotnými poisťovňami, ktoré budú transparentne zverejnené na webe ministerstva.

Ďalšie návrhy sa majú týkať systému DRG. Ide o splnomocnenie na úpravu úhrad podľa klasifikačného systému pre definovanú časť DRG skupín či o doplnenie legitímnej možnosti úpravy aktuálne platného DRG systému, napríklad v prípade systémových chýb. Minister navrhne i doplnenie zástupcu LOZ do Riadiaceho výboru pre DRG.

Jozef Brezovský