Naďa Trenčanská Bedušová, výkonná riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov. Foto: Archív ZD

Riaditeľka ZAP: Snívaniu o bezplatnom zdravotníctve je koniec. Treba jasne pomenovať realitu

Ambulantný sektor bude zápasiť s nedostatkom finančných zdrojov aj v roku 2025, keďže rozpočet na rok 2025 je historicky jedným z najhorších. Budeme trvať na oslobodení ambulancií spod transakčnej dane. V ankete, v rámci ktorej odborníci, zdravotný sektor a politici pre Zdravotnícky denník hodnotia uplynulý rok a výzvy v tom budúcom, to povedala Naďa Trenčanská Bedušová, výkonná riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP).

Čo najlepšie a najhoršie sa podľa Vás stalo v zdravotníctve tento rok?

Za najväčšie negatíva možno jednoznačne označiť nedostatok finančných zdrojov alokovaných práve pre ambulantný sektor. Smutné je, že lepšie to nebude ani v roku 2025, keďže rozpočet na rok 2025 je historicky jedným z najhorších. Jeho následky ešte znásobia konsolidačné opatrenia, ktoré sa ambulantným lekárom, tak ako aj ostatným podnikateľom, nevyhnú. Nedočkali sme sa ani opätovne odsunutého nového katalógu výkonov, ba dodnes ani len jeho avizovanej pilotnej verzie. Zmeny na poste ministra zdravotníctva tiež na stabilite a rozvoji zdravotníctva v roku 2024 nepomohli.

Za pozitívum by sme určite označili novelu zákona 578/2004 o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Predovšetkým zapracovanie ZAP-om dlho požadovanej možnosti zamestnať administratívneho pracovníka, ktorý bude mať oprávnenie nakladať so zdravotnou dokumentáciou v stanovenom rozsahu. Týmto krokom budú môcť poskytovatelia ambulantnej starostlivosti odbremeniť odborný zdravotnícky personál od zbytočnej administratívy. Pozitívne vnímame aj reformu špecializovanej ambulantnej siete.

Čo očakávate od budúceho roka? Považujete schválený rozpočet za dostatočný? Čo by ste zmenili?

Akútny nedostatok financií, o ktorý sa nám postaral konsolidačný balíček v kombinácií s jedným z najhorších rozpočtov, predstavuje pre ambulantný sektor medziročný mínus niekde na odhadovanej minimálnej úrovni piatich percent. Preto môžem s istotou povedať, že nadchádzajúci rok bude pre ambulantný sektor a jeho pacientov mimoriadne ťažký. Poradiť si s takýmto prudkým rastom nákladov v prísne regulovanom prostredí na strane príjmov nie je možné. Na oslobodení ambulancií spod transakčnej dane budeme rozhodne trvať, a to je len jedna z našich červených čiar.

Aké zmeny, ktoré sa dajú uskutočniť budúci rok, by prospeli slovenskému zdravotníctvu?

Tých potrebných zmien je veľa, no najzásadnejšia, bez ktorej sa určite nepohneme, je práve zmena celkového systému financovania zdravotníctva a jasne definovaného nároku pacienta, pretože je jasné, že snívaniu o ústavou zabezpečenej bezplatnej a neobmedzenej zdravotnej starostlivosti pre každého bez rozdielu je koniec. Prvou nutnou zmenou je teda jasné pomenovanie reality. Je nutné začať verejnosti vysvetľovať, že vzhľadom na vývoj populačnej krivky už nikdy nebudeme mať dostatok verejných zdrojov, ktoré by pokrývali reálne potreby našich pacientov na ich „bezplatnú zdravotnú starostlivosť“. Musíme okamžite začať hľadať riešenia tejto situácie v záujme zachovania dostupnosti zdravotnej starostlivosti v čo najväčšej možnej miere.

Aké sú vaše profesijné plány v novom roku?

Tak ako každý rok, čo najlepšie zastupovať záujmy našich členov. Urobíme všetko preto, aby sa nám podarilo vybojovať sľúbené prehodnotenie a vyňatie spod transakčnej dane. No toto zďaleka nepostačí, s mínusovým medziročným navýšením nie je možné ambulancie prevádzkovať bez zásadného dopadu na kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Naše ťažiskové plány na rok 2025 zatiaľ prezentovať nebudeme. Môžeme prezradiť len toľko, že pripravujeme viaceré scenáre, podľa ktorých budeme postupovať s ohľadom na danú situáciu a okolnosti tak, aby sme zabezpečili prežitie a zachovanie našich ambulancií pre našich pacientov.

(bre)