Elektronický recept alebo eRecept je dlhodobo označovaný ako najfunkčnejší projekt elektronizácie slovenského zdravotníctva. Je zjednodušením pre pacientov, lekárov aj lekárne. Novela zákona však od 1. januára 2025 spôsobí, že v niektorých prípadoch, konkrétne pre samoplatcov, táto forma zanikne. Informovala o tom Asociácia zdravotných poisťovní (AZP).
Elektronický recept pôvodne vyvinuli zdravotné poisťovne a následne si ho osvojil štát. „Elektronický recept výrazne odľahčil čakárne ambulancií a zabezpečil, že pacienti už nemusia chodiť po recepty osobne. Navyše, systém umožňuje lepší prehľad o užívaných liekoch, čo lekárom zabránilo predpisovať lieky s duplicitným účinkom alebo také, ktoré by mohli pacienta poškodiť. V neposlednom rade šetrí pacientom a lekárom čas a nemalé peniaze,“ uviedla výkonná riaditeľka AZP Dajana Petríková.
Napriek týmto výhodám eReceptu Národná rada SR 10. decembra 2024 schválila novelu zákona o Národnom zdravotníckom informačnom systéme, ktorá zdravotným poisťovniam neumožňuje spracovávať elektronické recepty nehradené z verejného zdravotného poistenia. Táto nešťastná formulácia bola prijatá prostredníctvom pozmeňovacieho návrhu, pôvodne označeného ako legislatívno-technická úprava.
Zmena legislatívy však podľa asociácie poisťovní znamená, že od začiatku roka sa niektoré recepty budú musieť vystavovať v papierovej podobe. Je to podľa nej krok späť v digitalizácii zdravotníctva, ktorý negatívne ovplyvní efektivitu práce lekárov a lekární, ako aj komfort pacientov. Má ísť až o 17 percent receptov.
„Dopad novely na službu eRecept intenzívne riešime s ministerstvom zdravotníctva (MZ) aj s Národným centrom zdravotníckych informácií, v ktorého gescii bol zákon upravovaný. Naším cieľom je, aby sa čo najskôr znížil dopad na našich poistencov a zmluvných lekárov. Zo strany MZ sme boli uistení, že podnikne ďalšie legislatívno-právne kroky na vrátenie eReceptu do starých koľají pri súčasnom rešpektovaní ochrany osobných údajov našich poistencov,“ dodala Petríková.