Prekážky sú na to, aby sa prekonávali. Ak sa o to nepokúsime, tak sa nám to určite nepodarí. V rámci kampane Aj my sme tu, ktorá upriamuje pozornosť na to, že ľudia so zdravotným postihnutím sú plnohodnotnými členmi spoločnosti a majú rovnaké práva ako zdraví občania, to povedala paralympijská strelkyňa Veronika Vadovičová. Kampaň organizuje Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím, ktorý ňou zároveň pripomína svoju činnosť – presadzovanie práv ľudí s telesným, zmyslovým, mentálnym či duševným znevýhodnením. Pomáha aj ľudom, ktorí trpia rôznymi dlhodobými ochoreniami.
Ešte vždy sa stáva, že v realite sú práva týchto osôb potlačované a nie sú im vytvárané možnosti na uplatnenie. Vadovičová však pripomenula, že ani ľudia so zdravotným hendikepom nemôžu len pasívne čakať na príležitosti, ktoré im niekto ponúkne, a mali by si takéto možnosti a príležitosti aj sami tvoriť. V rámci kampane, ktorá začala 3. decembra na Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím a vyvrcholí v utorok 10. decembra na Medzinárodný deň ľudských práv, viaceré osobnosti, ktoré prispievajú k zlepšeniu podmienok života osôb s rôznymi diagnózami, zverejňovali videá, ktoré ich povzbudzujú. Nájdete ich aj na sociálnych sieťach Úradu komisára.
Dokážu byť prínosom pre spoločnosť
Viac ako 15 percent svetovej populácie má nejaké zdravotné znevýhodnenie. „Nie je to dobrá správa a treba viac počúvať ľudí so zdravotným postihnutím, aby sme vedeli identifikovať problémy, ktoré ich trápia, a vedeli sme si vzájomne pomôcť,“ povedal predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš.
Je najlepším slovenským parastolným tenistom, ktorý sa zúčastnil na ôsmich paralympiádach a získal päť zlatých medailí. V roku 2021 Medzinárodný paralympijský výbor spustil veľkú kampaň s názvom #WeThe15, ktorá upozorňuje práve na spomínaných 15 percent ľudí so zdravotným znevýhodnením aj na to, že medzi rokmi 2010 a 2021 narástol počet týchto ľudí o 3,5 percenta.
„Nezabudnime na to, že aj napriek tomu, že máme nejaký zdravotný hendikep, dokážeme byť prínosom pre spoločnosť,“ vyhlásil slovenský influencer, ktorý je po úraze na vozíku, Bekim Aziri. „Buďme silní, myslime pozitívne, snažme sa smiať každý deň, aj keď je to niekedy ťažké,“ povzbudzuje.
Henrieta Heidecker je riaditeľkou špecializovaného zariadenia Maják, kde sa starajú o ľudí s kombinovaným zdravotným postihnutím – hluchoslepotou. Želá všetkým ľuďom so zdravotným postihnutím, aby vôbec nepociťovali, že sú iní. „Aby žili v spoločnosti, ktorá nedelí ľudí na zdravých a hendikepovaných, ale aby človek podal druhému ruku bez predsudkov, s láskou a úctou,“ popriala.
Martin Buzalka má Downov syndróm, ale je na to hrdý. Je hercom v Divadle Ticho a spol. a objavil sa aj v seriáloch Kriminálka Staré mesto či Nemocnica. Má však aj ďalšie práce, kam rád chodí. Je príkladom človeka, ktorý je napriek hendikepu veľmi aktívny. Všetkým ľuďom so zdravotným postihnutím aj ich podporovateľom zaželal, nech sa im darí a splnia si sny.
Práca a naplnenie v živote
Šesť sebaobhajcov zo Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím zaželalo ďalším ľuďom s postihnutím, aby ich nevylučovali zo spoločnosti, aby vedeli obhajovať svoje záujmy a konali sami za seba. Zdôraznili, že je dôležité, aby si títo ľudia našli prácu, naplnenie v živote a nikto im neodoberal ich práva. Tiež im prajú, aby našli aj lásku.
Do kampane sa zapojili aj ďalšie osobnosti, psychológ s ADHD Radovan Kyrinovič, psychiatrička Dagmar Breznoščáková či Eva Račická, ktorá bola predtým bez domova, a dnes je osobnou asistentkou. Ďalej prezident tanečného klubu Danube, ktorý pracuje aj s tanečníkmi so zdravotným postihnutím, Andrej Mičunek, ale tiež slovenský prezident Peter Pellegrini.
„Každodenná skúsenosť žiaľ potvrdzuje, že hoci naša ani európska legislatíva nepripúšťajú diskrimináciu na základe zdravia, v reálnom živote ľudia s telesným či mentálnym hendikepom narážajú na mnohé bariéry – fyzické prekážky, ale aj bariéry nepochopenia a nedostatočnej empatie,“ povedal Pellegrini. Poďakoval organizátorom kampane za to, že sa snažia povzbudzovať verejnosť k pochopeniu, súcitu a ľudskosti a pridal sa k ich apelu na vzájomnú toleranciu a ohľaduplnosť.
Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská ľuďom so zdravotným postihnutím zaželala najmä veľa zdravia a silu na zvládanie zložitých životných situácií. „Vážim si, že môžeme z Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím prispieť k tomu, aby vaše práva neboli porušované. Práve v tento deň si uvedomujeme, že ste tu medzi nami, ste našimi kolegami, priateľmi,“ hovorí. Právnici a sociálni pracovníci úradu sa podieľajú na preskúmavaní rozhodnutí orgánov verejnej správy, ktoré zdravotne znevýhodnení ľudia namietajú. Počet podnetov podľa komisárky stále stúpa.
Lucia Hakszer