Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) v pondelok na rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady vlády (HSR) informoval sociálnych partnerov o stave rokovaní s Lekárskym odborovým združením (LOZ) a napĺňaní jeho požiadaviek. Sociálni partneri v tripartite obe strany vyzvali k dohode. Po tej volajú aj predstavitelia Slovenskej lekárskej komory.
Predstavitelia HSR uviedli, že vnímajú pozitívne snahu ministerstva rokovať a konštruktívne riešiť problémy zdravotníctva. Zároveň vyjadrili znepokojenie nad kritickou situáciou v zdravotníctve dôsledku hromadných výpovedí lekárov. Legislatívne opatrenia vlády na zabezpečenie lekárskej starostlivosti považujú za krajné riešenie. Vláda na svojom mimoriadnom nedeľňajšom zasadnutí rozšírila definíciu mimoriadnej udalosti o kritickú nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti. Počas mimoriadnej situácie je možné nariadiť lekárom pracovnú povinnosť.
„Napriek všetkým rokovaniam a konkrétnym výsledkom zástupcovia lekárski odborári naďalej trvajú na tom, že pokračujú vo svojich výpovediach. Keďže táto možnosť je naďalej reálna, je mojou povinnosťou ako ministra zdravotníctva a povinnosťou vlády zabezpečiť, aby aj v prípade nepriaznivého vývoja po 1. januári slovenskí pacienti dostali potrebnú zdravotnú starostlivosť,“ uviedol minister zdravotníctva Šaško. „Ak nebude iná možnosť, nebudeme mať na výber a mimoriadnu situáciu budeme nútení vyhlásiť,“ povedal s tým, že nepôjde o núdzový stav a nebudú obmedzovať žiadne práva a povinnosti občanov. „Ale zdôrazňujem, že k tomuto kroku nechcem pristúpiť a stále verím, že ho nebudeme musieť urobiť,“ dodal minister zdravotníctva. Sociálni partneri na rade vlády deklarovali, že sú pripravení pomôcť k dosiahnutiu úspešného výsledku rokovaní medzi ministerstvom a LOZ.
Uloženie povinnosti lekárom pracovať napriek podanej výpovedi, a to pod hrozbou trestov, nepovažuje za šťastné riešenie ani Slovenská lekárska komora (SLK). „Len zbytočne vyhrocuje už aj tak vypätú situáciu. Chápeme, že vláda má povinnosť chrániť životy a zdravie občanov, ale rovnako má povinnosť riešiť problémy v našom zdravotníctve, ktoré sa ťahajú už vyše 30 rokov a z ich neriešenia sú lekári frustrovaní. Vyhlásenie mimoriadnej situácie je krajné riešenie, ktoré podľa nášho názoru nie je v záujme oboch strán a ktorému sa dá predísť rokovaním,“ uviedli lekári vo vyhlásení. Lekárska komora sa opäť ponúka ako sprostredkovateľ medzi oboma stranami a tiež ponúka spoluprácu pri kontrole dodržiavania bodov memoranda, u ktorých sa predpokladá dlhodobejšie plnenie. LOZ trvá na plnení Memoranda o zlepšení zdravotníctva, podpísaného v roku 2022. „Vyzývame zúčastnené strany na ďalšie rokovania, ktoré jediné môžu viesť k úspešnému výsledku, to znamená, aby nebolo potrebné pristupovať k akýmkoľvek mimoriadnym opatreniam. Je to v záujme spoločnosti, pacientov, lekárov, aj zdravotníctva ako celku,“ tvrdí SLK.
LOZ zverejnilo na sociálnej sieti vyjadrenie šéfa odborov Petra Visolajského pre televíziu TA3, v ktorom hovorí, že vláda porušila dohodu a minister Šaško celý minulý týždeň opakoval, že nútené práce nehrozia. „Povedal nám to aj na piatkovom rokovaní a cez víkend vláda rozhodla o tom, čo mal minister Šaško podľa nariadení vlády pripraviť ešte pred týždňom,“ podotkol Visolajský
V piatok nám mal Šaško odborárom predložiť plány ku konkrétnym bodom memoranda, ktoré podľa šéfa LOZ opakovane sľuboval, no zatiaľ k tomu nedošlo. Ďalšie rokovania majú byť v utorok, ale Visolajský kritizuje, že vláda bez rokovaní už rozhodla o nútených prácach.
(luh)