Simulačná tréningová miestnosť na LF UK. Foto: LF UK

Lekárska fakulta UK má novú simulačnú tréningovú miestnosť pre medikov

Aby inovatívnym vzdelávaním mohli prechádzať študenti vo všetkých ročníkoch, Lekárska fakulta Univerzity Komenského (LF UK) v Bratislave pristúpila k postupnej modernizácii priestorov Ústavu medicínskeho vzdelávania a simulácií LF UK, ktorý daný typ výučby zabezpečuje. Vzhľadom na navýšený počet študentov a rozširovanie simulačnej výučby sa už počas letných prázdnin zrekonštruovali priestory v budove na Moskovskej ulici.

Dar od zdravotnej poisťovne Dôvera vo výške 100-tisíc eur umožnil pokračovať v prestavbe ďalších priestorov ústavu. Nová tréningová miestnosť má najväčšiu kapacitu pre tento typ vzdelávania, je vybavená mobilným nábytkom a modernými technológiami, ktoré pomôžu pri simulačnej výučbe. Modernú tréningovú miestnosť budú využívať študenti všetkých ročníkov, ktorých je približne tritisíc.

„Výučba študentov medicíny už dávno nie je len o nadobudnutí teoretických vedomostí. Neoddeliteľnou súčasťou moderného medicínskeho vzdelávania je simulačné vzdelávanie, ktoré študentom umožňuje trénovať klinické zručnosti, precvičiť si klinické rozhodovanie, zlepšuje ich komunikačné schopnosti. Budúci lekári sa učia pracovať v tíme, učia sa aplikovať teoretické poznatky v reálnych situáciách. Do simulačného vzdelávania sa čoraz viac aj zapájajú technológie, umelá inteligencia, virtuálna realita,“ hovorí prof. Juraj Payer, Lekárskej fakulty UK v Bratislave.

Vzdelávanie medikov na Lekárskej fakulte UK sa teda čoraz viac inovuje. Rozširuje sa simulačná výučba, ktorá prebieha vo všetkých ročníkoch štúdia, podobne ako na iných renomovaných univerzitách. Študenti sa postupne adaptujú na technologické inovácie. Na výučbu praktických zručností študentov a nácvik ultrasonografie slúžia simulátory reálnych prístrojov, vo výučbe sa bežne využívajú sofistikované pacientske simulátory, virtuálni pacienti, ale aj virtuálna realita. Moderná výučba má zabezpečiť, aby študenti teoretické poznatky vedeli aplikovať v praxi a po absolvovaní štúdia boli plne klinicky kompetentní.

„Medicína za posledné roky urobila obrovský pokrok a to sa nezmení ani v budúcnosti. Poznatky a vedomosti, ktoré musí absorbovať študent medicíny sú obrovské. Menia sa aj pacienti. Sú náročnejší, chcú kvalitnú zdravotnú starostlivosť a bezchybný prístup. Nie vždy prijímajú, keď majú byť objektom výuky. Práve vznik tréningových miestností ako vidíme na LF UK, má pre slovenské zdravotníctvo a výuku medikov obrovský význam. Tréningové miestnosti pomáhajú medikom osvojiť si zručnosti, ktoré budú potrebovať pri skutočnom pacientovi,“ uvádza Marian Faktor, člen predstavenstva zdravotnej poisťovne Dôvera.

(bre)