Kvôli záchrane hospicov na Slovensku sa zástupcovia Asociácie hospicovej a paliatívnej starostlivosti Slovenska (AHAPS) obrátili na prezidenta Petra Pellegriniho, aby využil svoju autoritu a pomohol im zachrániť tento typ starostlivosti. Zároveň hlavu štátu vyzvali na stretnutie k tejto téme do konca roka.

Asociácia v liste vysvetlila, že hospice sú v kritickej situácii, keďže financie z verejného zdravotného poistenia pokrývajú len polovicu ich skutočných nákladov. Problémy zariadení sú podľa ich slov nielen vecou legislatívy, ale aj otázkou dôstojnosti na konci ľudského života.

Nepomer medzi platbami a výdavkami

Prezident má podľa nich autoritu apelovať na ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD) a ďalších kompetentných, aby sa tejto otázke venovali s naliehavosťou, ktorú si zaslúži. „Ste osobnosťou, ktorá dokáže stáť na strane slabých a veríme, že aj v tejto situácii budete hlasom tých, ktorí ho sami nemajú,“ píše sa v liste.

AHAPS pripomenula, že Slovensko sa v pláne obnovy zaviazalo k vytvoreniu aspoň 270 nových lôžok paliatívnej starostlivosti. „Ak však neudržíme už existujúce zariadenia, tento záväzok sa stane nesplniteľným,“ spresnili. Zástupcovia asociácie požadujú zabezpečenie podmienky na dodržiavanie zákonných povinností, ako sú personálne normatívy a mzdové nároky. Nevyhnutným krokom pre zachovanie existencie hospicov je podľa nich navýšenie úhrady za lôžkodeň na 230 eur a zrušenie zmluvných limitov zo strany poisťovní. Cenu za lôžkodeň momentálne stanovuje ministerstvo zdravotníctva a je na úrovni 100 eur.

Uvádzajú príklad konkrétneho zariadenia, ktoré v roku 2023 dostávalo mesačné platby vo výške 59-tisíc eur, pričom jeho náklady dosahovali takmer 116-tisíc eur. „Tento rozdiel nie je len číslom na papieri – je to každodenný boj o to, aby sa zachovalo svetlo dôstojnosti pre pacientov, ktorých životy sa blížia ku koncu,“ vysvetľuje AHAPS.

Spustenie darovacej výzvy na prežitie

Už začiatkom decembra slovenské hospice upozornili, že čelia vážnej existenčnej kríze a ak nedôjde k zmene financovania, môžu úplne zaniknúť. „Od januára 2024 opakovane upozorňujeme na problémy hospicov zdravotné poisťovne, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ministerstvo zdravotníctva a dokonca aj verejného ochrancu práv, avšak ich nulová túžba počúvať a docieliť zmenu nás dostáva na pokraj síl. Napriek plnej obsadenosti hospicových lôžok, zdravotné poisťovne preplácajú len obmedzený počet, čo aj je podľa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v rozpore so zákonom,“ konštatovali zástupcovia Hospicu Milosrdných sestier v Trenčíne.

Prezidentka AHAPS a riaditeľka Hospicu sv. Františka z Assisi v Palárikove Alena Kollárová upozornila, že ak sa v krátkom čase situácia nezmení, slovenské hospice budú nútené zatvárať svoje prevádzky. „Už teraz bojujeme o prežitie, fungujeme na dlh, ktorý si nemôžeme dovoliť. Je niekoľko bodov, ktoré treba okamžite pohnúť dopredu a nastoliť zmenu,“ dodala. Vysvetlila, že platby zdravotných poisťovní pokrývajú len približne 51 percent oprávnených nákladov.

Mohlo by vás zaujímať

Problémom je aj nedostatočný počet paliatívnych lôžok naprieč našou krajinou. „Ak nebudeme mať dostatok týchto paliatívnych hospicových lôžok, vyčerpáme systém,“ priblížila primárka paliatívnej medicíny z Hospicu Milosrdných sestier v Trenčíne Mária Dohňanská.

Ak nedôjde k zmene financovania, stovky pacientov môžu podľa AHAPS prísť o miesto, kde by mohli stráviť svoje posledné chvíle v pokoji a dôstojnosti. Aj preto hospice spustili darovaciu výzvu, ktorej cieľom je vyzbierať minimálne 343-tisíc eur, ktoré budú rozdelené medzi deväť hospicov združených v AHAPS, ktoré sa ocitli na hrane prežitia. Vyzbierané prostriedky podľa asociácie pomôžu zabezpečiť nevyhnutné výdavky, ako sú lieky, mzdy zdravotníckeho personálu, špeciálny zdravotnícky materiál či energie.

Podporu vyjadrili aj samosprávy

Plnú podporu požiadavkám hospicov vyjadrila aj Únia miest Slovenska (ÚMS). Únia podľa vlastných slov diskutovala s predstaviteľmi hospicového hnutia o existenčných problémoch, keďže sa zriaďovatelia hospicov na mestá obracajú stále častejšie so žiadosťou o pomoc a podporu.

„Finančná nestabilita zvyšuje ťažkosti s personálom v sociálnych službách, službách dlhodobej sociálnozdravotnej starostlivosti a aj s odborníkmi na paliatívnu liečbu. Takíto odborní zamestnanci sa nedajú jeden deň prepustiť a druhý deň prijať. Samosprávy nemajú veľký priestor na poskytovanie finančnej pomoci týmto zariadeniam a nemôžu suplovať štát. Oslovíme preto ministra zdravotníctva a ministra práce, sociálnych vecí a rodiny, aby tieto problémy riešili prioritne. Našim záujmom je, aby mali obyvatelia v mestách dobré podmienky pre život, ale aj dôstojné podmienky v posledných dňoch ich života,“ vyhlásil Richard Rybníček, prezident ÚMS.

Samosprávy poskytujú svojim obyvateľom sociálne služby od ich narodenia až po koniec ich života. „Aj keď hospic je zdravotnícke zariadenie, zároveň je aj súčasťou sociálnych služieb v meste, keďže prináša obyvateľom miest pomoc na konci ich života. Plán obnovy a odolnosti SR vytvoril podmienky preto, aby takýto typ služieb mohol vzniknúť. Štát však svojim prístupom tieto investície znehodnocuje a poškodzuje,“ dodala ÚMS.

(bre)