Európska lieková agentúra (EMA) nadelila pacientom pred Vianocami darček. Odporučila schváliť 17 liekov, medzi nimi aj tri, ktoré pre pacientov znamenajú vôbec prvú liečbu určenú na ich diagnózu. Konkrétne sa jedná o vzácnu genetickú poruchu spôsobujúcu cysty a nádory, ďalej ultravzácne genetické ochorenie štítnej žľazy a vzácne respiračné poruchy u detí. Celkový počet liekov odporúčaných na schválenie v roku 2024 sa tak zvyšuje na 114, zatiaľ čo negatívnych stanovísk bolo vo finále len päť.
Agentúra posvätila prvý liek určený na liečbu vzácnych genetických porúch spôsobujúcich cysty a nádory – Welireg (belzutifan) spoločnosti Merck. Pomôcť by mal dospelým s určitými nádormi spojenými s von Hippel-Lindauovou (VHL) chorobou a tiež dospelým s predtým liečeným pokročilým karcinómom obličiek.
Ochorenie VHL je život ohrozujúci vzácny genetický stav, kedy u pacientov vznikajú zhubné aj nezhubné nádory, často v očiach, mozgu, chrbtici, obličkách a pankrease. Tieto výrastky môžu spôsobiť dlhodobé vysiľujúce príznaky, ako sú problémy so zrakom, bolesti hlavy alebo vysoký krvný tlak. Ochorenie, ktoré postihuje približne 3 zo 100 000 ľudí v EÚ, je spôsobené defektom jediného génu zvaného VHL gén, ktorý je zodpovedný za produkciu proteínu, ktorý bráni vzniku nádorov.
„V EÚ neexistujú žiadne systémové terapeutické možnosti na liečbu nádorov spojených s ochorením VHL, pre ktoré sú lokalizované postupy (ako je operácia, ožarovanie alebo ablácia) nevhodné alebo nežiaduce. Aj keď tieto postupy dočasne riešia jednotlivé nádory, nie sú liečebné a stále sa objavujú nové nádory. Preto existuje neuspokojená potreba liečebných možností, ktoré by znížili veľkosť a/alebo rýchlosť rastu nádorov VHL,“ uvádza EMA.
Welireg (belzutifán) sa podáva perorálne raz denne. Blokuje aktivitu hypoxií indukovateľného faktora 2 alfa (HIF-2α), ktorý reguluje bunkovú proliferáciu, tvorbu krvných ciev a rast nádorov. Inhibíciou HIF-2α liek pôsobí proti účinkom defektného proteínu VHL a zmenšuje nádory spojené s ochorením VHL. Welireg pomáha aj pri pokročilom karcinóme obličiek z jasných buniek, typu rakoviny, u ktorého je vo väčšine prípadov prítomný práve defektný proteín VHL.
Mohlo by vás zaujímať
Welireg dostal odporúčania na udelenie podmienenej registrácie, čo je jeden z regulačných mechanizmov EÚ na uľahčenie včasného prístupu k liekom, ktoré spĺňajú nenaplnené lekárske potreby. Tento typ schválenia umožňuje agentúre odporučiť na registráciu liek s menej úplnými údajmi, než sa bežne očakáva. Aby bola potvrdená účinnosť a bezpečnosť lieku Welireg, držiteľ povolenia na uvedenie na trh bude musieť predložiť konečné výsledky z aktuálne prebiehajúcej štúdie fázy II do 1. štvrťroka 2027, ako aj údaje z najmenej 64 pacientov z podpornej štúdie.
Prvá liečba na Allan-Herndon-Dudleyov syndróm
Prvú liečbu svojho druhu znamená aj agentúrou schválený hybridný prípravok Emcitate (tiratricol) spoločnosti Rare Thyroid Therapeutics, čo je perorálna liečba periférnej tyreotoxikózy, teda neprimerane vysoké hladiny cirkulujúcich hormónov štítnej žľazy u pacientov s nedostatkom monokarboxylátového transportéra 8 (MCT8).
Deficit MCT8, tiež známy ako Allan-Herndon-Dudleyov syndróm (AHDS), je ultravzácne, chronické a ťažko vysiľujúce ochorenie spôsobené mutáciami v géne kódujúcom proteín transportéra hormónov štítnej žľazy MCT8. To bráni hormónom štítnej žľazy vstupovať do buniek v mozgu, oneskoruje vývoj mozgu a vedie k vážnemu intelektuálnemu a motorickému postihnutiu. Pacienti len zriedka zvládnu sami sedieť a väčšina z nich nie je schopná kontrolovať pohyb hlavy. Súčasne dochádza k hromadeniu hormónov štítnej žľazy v iných častiach tela, čo môže spôsobiť periférnu tyreotoxikózu prejavujúcu sa nízkou telesnou hmotnosťou, tachykardiou a úbytkom svalov. To môže viesť k vážnym komplikáciám, ako je srdcové zlyhanie a smrť. Vzhľadom na to, že mutácia je v X-chromozóme, tento stav sa vyskytuje takmer výhradne u mužov. Doteraz neboli na toto ochorenie schválené žiadne lieky.
Účinnou látkou lieku Emcitate je tiratricol, analóg hormónu štítnej žľazy T3, najdôležitejšieho aktívneho hormónu štítnej žľazy. Tiratricol sa s vysokou afinitou viaže na receptory štítnej žľazy a na vstup do buniek nevyžaduje MCT8. Vykazuje podobné biologické účinky ako T3 a môže obnoviť normálnu aktivitu hormónov štítnej žľazy v tkanivách závislých od MCT8.
„Odporúčanie EMA pre Emcitate ako liečbu periférnej tyreotoxikózy je založené na výsledkoch jednoramennej otvorenej štúdie vykonanej u detí a dospelých liečených individuálne upravenou dávkou tiratricolu po dobu až 12 mesiacov. Tiratricol znížil priemernú sérovú koncentráciu T3 v 12. mesiaci o viac ako 63 percent. Všetci pacienti sa zlepšili aspoň v jednom z cieľových bodov štúdie: telesná hmotnosť, kľudová srdcová frekvencia alebo systolický krvný tlak. Znížil sa tiež priemerný počet predčasných predsieňových kontrakcií. Emcitate nezlepšil neurovývojové oneskorenie,“ konštatuje EMA.
Vakcína na covid aj lieky na hyperaktivitu
Agentúra ďalej odporučila udeliť povolenie na uvedenie lieku Andembry (garadacimab) spoločnosti CSL Behring na prevenciu rekurentných záchvatov hereditárneho angioedému, vzácne, potenciálne život ohrozujúce poruchy, a ďalej na liek Beyonttra (acoramidis) firmy BridgeBio na liečbu transtyretínovej amyloidózy. postihujúcim srdcový sval. Ďalším schváleným liekom je Kavigale (sipavibart) od AstraZenecy, monoklonálna protilátka určená na prevenciu covidu u ľudí od 12 rokov s oslabeným imunitným systémom, mRNA vakcína proti covidu Kostaive od Arcturus Therapeutics, Nemluvio (nemolizum Rytelo (imetelstat) od Geronu na liečbu dospelých pacientov s anémiou závislých na transfúzii alebo Seladelpar Gilead (dihydrát seladelpar lyzínu) spoločnosti CymaBay na liečbu primárnej biliárnej cholangitídy, autoimunitného ochorenia pečene. Tento liek bol podporovaný prostredníctvom programu EMA Priority Medicines (PRIME), ktorý poskytuje podporu pre sľubné lieky s potenciálom riešiť nenaplnené lekárske potreby.
Zelenú dostali aj hybridné prípravky Paxneury (guanfacín) a Tuzulby (metylfenidát hydrochlorid), obaja od firmy Neuraxpharm Pharmaceuticals, ktoré sú určené na liečbu detí s poruchou pozornosti s hyperaktivitou.
Kladné stanoviská dostalo aj šesť biosimilárnych prípravkov. Prvé štyri sú od Celltrion Healthcare – Avtozma (tocilizumab) na liečbu artritídy a syndrómu ťažkého alebo život ohrozujúceho uvoľnenia cytokínov vyvolaného CAR-T bunkami či covidom, Eydenzelt (aflibercept) na liečbu makulárnej degenerácie, Osenveltden pokročilou rakovinou postihujúcou kosti a Stoboclo (denosumab) na liečbu osteoporózy u žien po menopauze. Ďalej bol ešte schválený liek Yesintek (ustekinumab) od Biosimilar Collaborations na liečbu psoriázy, psoriatickej artritídy alebo Crohnovej choroby, a Zefylti (filgrastím) od CuraTeQ Biologics na liečbu neutropénie a mobilizácie progenitorových buniek periférnej krvi.
Štúdie preukázali, že liek na Crohnovu chorobu nefunguje
Odporúčanie dostalo aj rozšírenie terapeutickej indikácie pre osem liečiv. Tu je potrebné spomenúť liek Ofev (nintedanib) spoločnosti Boehringer Ingelheim, ktorý by mal byť určený aj na liečbu progresívnych fibrotizujúcich intersticiálnych pľúcnych ochorení (ILD) u detí a dospievajúcich vo veku od 6 rokov. V súčasnej dobe pritom neexistujú žiadne schválené lieky pre tieto stavy u detí.
Fibrózne ILD zahŕňajú skupinu vzácnych respiračných porúch, ktoré môžu byť spojené s mnohými príčinami, vrátane autoimunitných stavov. Fibrózne ILD sa vyznačujú hromadením jaziev v pľúcach, čo vedie k dýchacím ťažkostiam. Ofev je už v Európskej únii registrovaný na liečbu fibrotizujúcich intersticiálnych ochorení pľúc u dospelých.
Účinná látka lieku Ofev, nintedanib, blokuje aktivitu niektorých enzýmov známych ako tyrozínkinázy. Tieto enzýmy sa podieľajú na tvorbe jazvy tkaniva. Blokovaním týchto enzýmov pomáha nintedanib znižovať tvorbu jaziev v pľúcach a predchádza tak zhoršeniu príznakov ochorenia.
Liek je dostupný vo forme kapsúl, ktoré sa užívajú dvakrát denne. Na použitie u detí bude k dispozícii nižšia sila. „Vzhľadom na veľmi malý počet detí s týmito ochoreniami, ktoré podľa odhadov postihujú menej ako 5 detí na milión v EÚ, založil výbor svoje odporúčanie rozšíriť používanie lieku Ofev na výsledkoch malej pediatrickej klinickej štúdie a extrapoláciu dát zo štúdií u dospelých. Vzhľadom na to, že liekom Ofev by mali byť liečené iba deti, ktorých stav sa bude progredovať a zhoršovať, rozhodnutie začať túto liečbu by malo zahŕňať multidisciplinárny tím špecialistov so skúsenosťami v diagnostike a liečbe fibrotizujúcich intersticiálnych pľúcnych ochorení,“ podčiarkuje EMA.
Agentúra odporučila ďalšie rozšírenie indikácie ešte pre ďalších sedem liekov, ktoré sú už v EÚ registrované: Blincyto, Bridion, Flucelvax Tetra, Jemperli, Omvoh, Rekambys a Vocabria.
A na záver. Aj keď výbor EMA, ktorý má posudzovanie na starosti, na svojom poslednom zasadnutí neudelil negatívne stanovisko žiadnemu lieku, dospel k tomu, že nebol dostatočne preukázaný prínos lieku Alofisel (darvadstrocel) používaného na liečbu komplexných análnych fistúl u dospelých s Crohnovou chorobou.
„Dostupné údaje naznačujú, že prínos lieku Alofisel už nie je preukázaný, a preto by neprevážil riziká spojené s jeho užívaním. Keď bol Alofisel prvýkrát registrovaný v roku 2018, jeho prínos bol považovaný za skromný a spoločnosť bola požiadaná, aby poskytla konečné výsledky inej, väčšej štúdie (ADMIRE-CD II). Táto štúdia, ktorú hodnotil CAT (výbor EMA pre pokročilé terapie), nepreukázala, že Alofisel je účinnejší ako placebo. Vzhľadom na to, že spoločnosť, ktorá uvádza liek Alofisel na trh, sa domnievala, že nie je možné, aby poskytla ďalšie údaje o účinnosti lieku, ako očakávala EMA, rozhodla sa tento liek stiahnuť z trhu Európskej únie,“ dodáva EMA.
Michaela Koubová