Elektronické služby v zdravotníctve sa upravia a vzniknúť majú aj nové. Cieľom je predovšetkým zabrániť opakovaným vyšetreniam. Vyplýva to z novely zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme, ktorú v utorok definitívne schválil slovenský parlament. Poslanci tiež odobrili, aby sestrám vzdelávaným v Rumunsku, bola na Slovensku uznaná odborná kvalifikácia.
Predkladateľ novely – ministerstvo zdravotníctva vysvetlilo, že úprava súvisí s prípravou dátovej reformy, ktorá má najmä odbremeniť zdravotníkov od zbytočného vykazovania a zlepšiť dátovú dostupnosť a kvalitu. Téme elektronizácie zdravotníctva sa venovali aj experti na konferencii Jesenná ITAPA v Bratislave. Poukázali na zložitosť zdravotníckych informačných systémov a ich chýbajúce prepojenie.
Novelou sa zavádza napríklad elektronizácia laboratórnych vyšetrení, ktorá má zabrániť ich opakovaniu. Vzniknúť má aj služba elektronického objednávania pacienta na vyšetrenie k poskytovateľovi cez jednotný centrálny systém. Úprava prináša aj elektronické uzatváranie dohôd o poskytovaní všeobecnej a špecializovanej gynekologickej zdravotnej starostlivosti.
Zaoberá sa aj zosúladením zákonov v zozname poistencov čakajúcich na poskytnutie plánovanej zdravotnej starostlivosti. Má sa vytvoriť Národný register očkovania či Národný register duševných ochorení. Naopak, zruší sa register úrazov vyžadujúcich poskytovanie ústavnej zdravotnej starostlivosti. Ministerstvo zdravotníctva to odôvodnilo tým, že jeho výstupy je možné nahradiť údajmi z iného štatistického zdroja. Novela má takisto sprecizovať vydávanie elektronických preukazov pracovníkov v zdravotníctve.
Poslanci v utorok schválili aj vládnu novely zákona o uznávaní dokladov o vzdelaní a uznávaní odborných kvalifikácií. Z nej vyplýva, že sestrám zodpovedným za všeobecnú starostlivosť, ktoré absolvovali odbornú prípravu v Rumunsku, bude na Slovensku uznaná odborná kvalifikácia. Nová legislatíva reaguje na smernicu Európskeho parlamentu a odporúčanie Rady Európskej únie. Zavádza koncept takzvaného automatického uznávania kvalifikácií v rámci členských krajín Európskej únie na pokračovanie v štúdiu. „Cieľom je zabezpečiť, aby vysokoškolská kvalifikácia alebo kvalifikácia umožňujúca prístup na vysokoškolské štúdium získaná v jednom členskom štáte bola automaticky uznaná na rovnakom stupni na účely prístupu k ďalšiemu štúdiu v iných členských štátoch,“ ozrejmil predkladateľ, ktorým je ministerstvo školstva.
Mohlo by vás zaujímať
„Automatické vzájomné uznávanie kvalifikácií na pokračovanie v štúdiu bez osobitného administratívneho procesu bude zabezpečené databázou kvalifikácií z členských štátov, ktorá bude obsahovať možnosť vytvorenia doložky ako elektronického dokumentu, ktorým uchádzač preukáže stupeň dosiahnutého vzdelania ako základnú podmienku prijatia podľa paragrafu 56 zákona o vysokých školách v znení neskorších predpisov. Ostatné podmienky prijatia sú predmetom prijímacieho konania na vysoké školy,“ uviedol rezort školstva.
(luh)